Proč čistit studnu? Postup, jak na to

13. červenec 2016 | 16:10

Praktickým řešením, jak ušetřit za provoz domácnosti, je využívání vlastní studny jako zdroje pitné a užitkové vody. V momentě, kdy můžete používat studnu u domu, nejste odkázáni na centrální přísun, voda vás tak prakticky nic nestojí. Abyste ji však mohli bez problémů používat, je nutné studnu pravidelně čistit.

Reklama
Proč čistit studnu? Postup, jak na toProč čistit studnu? Postup, jak na to

Proč čistit studnu?

Čištění studní se samozřejmě provádí hlavně ze zdravotního důvodu. Pokud byste se o svoji studnu nestarali, za čas byste to poznali na horší kvalitě vody. A jak známo, nekvalitní voda způsobuje nejrůznější onemocnění. Mezi ty nejlehčí patří průjmy, jsou ale i mnohem horší, která mohou klidně končit tragicky.

Jak čistit studnu?

Běžné čištění začíná hlavně péčí o vodu. To se dá provést svépomocí. Stačí k tomu mít vhodný dezinfekční přípravek, který naředíte. Informace o tom se dají bez problémů sehnat na internetu.

Pokud jde o komplexní čištění studny, je vždy lepší si pozvat odborníky. Obvykle je zapotřebí pomocí čerpadla odčerpat veškerou vodu. Následně vyčistíte dno od nánosů a kalu. Na dno je vhodné dát vrstvu písku. Dále nezapomeňte důkladně očistit také stěny studny, opět pomocí dezinfekčních přípravků. Na závěr se používá čištění tlakovou vodou, potom se pokračuje opětovným vyčerpáním vody.

Po důkladném vyčištění je vhodné studnu nechat několik dní bez toho, abyste vodu používali. Ideální je, pokud ji ještě několikrát odčerpáte.

Postup se zdá být jednoduchý, ale je celkem časově náročný a je třeba počítat s fyzickou náročnou činností. Právě proto bych doporučil pozvat si na tuto práci profesionály. Ti dobře vědí, jak čistit vrtané či kopané studny. Zároveň mohou zjistit, zda nebude potřeba kompletní oprava studny. Často se doporučuje zejména u starších studní, které jsou příliš úzké, případně málo hluboké. Malá hloubka totiž může zapříčinit horší kvalitu vody a také její nedostatek v sušším období, kdy je dlouhodobě malý počet srážek. Stav podzemní vody hraje mnohdy rozhodující roli.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak dezinfikovat studnu?

Jak dezinfikovat studnu?

Čištění studny je třeba čas od času provádět. Zdaleka nejdůležitější je to ve chvíli, kdy se skrz vaši zahradu převalila velká voda. Ovšem i ostatní studny na pozemcích by se měly čistit, neboť se v nich mohou usazovat sedimenty, případně také drobní živočichové. To vše kazí kvalitu vody.

Jak a proč provádět vápnění zahrady?

Jak a proč provádět vápnění zahrady?

Důležitou složkou v zemině je vápník. Pokud chcete, aby na vaší zahrádce vzkvétaly rostliny a dařilo se vám pěstovat zeleninu v záhonech, je zapotřebí si krom jiného hlídat právě jeho hladinu.


Jak čistit žaluzie?

Jak čistit žaluzie?

U žaluzií, které se nacházejí u oken mnoha domácností, nastává při čištění. Žaluzie se poměrně hodně zanášejí prachem. Jejich čištění přitom rozhodně není tak snadnou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled jevit.

Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

Špinavá klávesnice je něčím, co se týká většiny majitelů počítačů. Pořídit si novou, čistou klávesnici dnes sice není nijak nákladné, je ale škoda zbytečně plýtvat penězi, kdy si tu starou a špinavou můžete sami doma důkladně vyčistit.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Marek

pondělí, 20. prosinec 2021
22:43

My jsme do bytu pořídili takový menší filtr na vodu, který nás mimochodem díky slevovému kuponu z internetových stránek


Napsal: Marek [Odpovědět]