Jak na gabiony svépomocí?

8. leden 2014 | 15:29

Gabionové konstrukce se nejvíce využívají ke zpevnění určitých prostor. K vidění jsou často v blízkosti řek, kde mají za cíl zpevnit půdu. Slouží však také jako velmi efektní okrasný prvek, který se hodí do běžných zahrad. Zejména u těch zahrad, které mají členitý terén.

Reklama
Jak na gabiony svépomocí?Jak na gabiony svépomocí?

Co jsou gabiony?

Před tím, než se pustím do popisu toho, jak na gabiony svépomocí, je dobré si ujasnit, co to vlastně ony gabiony jsou. Možná netušíte, že kolem nich procházíte, když jdete ve městě. Mohou být u řek, ale i komerčních staveb, prakticky všude.

Reklama

Jedná se o drátěné konstrukce, které jsou vyplněny kamenem. Jednotlivý gabion se obvykle vyrábí ve tvaru kvádru nebo krychle. Jejich spojením se pak vytvoří stavba, která je velmi příjemná na pohled a plní i funkci zpevnění terénu.

Gabiony mají tu výhodu, že vypadají velmi přirozeně. Hodí se tak třeba i do veřejných parků. Hlavní konstrukce je tvořena ocelovými dráty. Vzniká tak jakási síť. Ta se následně plní výplňovým materiálem, který může tvořit třeba kámen z lomu, ale třeba i betonová drť atd.

Gabiony jsou nenáročné na údržbu. Po jejich instalaci na pozemek se o ně prakticky nemusíte starat. Výhodou je i to, že se jejich instalace provádí na sucho. Lze ji provést v jakémkoliv ročním období.

Stavba gabionu svépomocí

Gabiony se většinou majitelé pozemku nechávají dodávat již hotové. Jejich realizace však není tak náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je samozřejmě nutné mít potřebné vybavení a také jednotlivé části, z nichž jsou gabionové konstrukce vytvořeny.

V první fázi si musíte ujasnit, kde vlastně gabiony použijete. Důležité je, aby byl povrch, na němž budou stát, dostatečně rovný a zpevněný. Musíte tak vyrovnat základové spáry. Její sklon má být zhruba 1:10.

Poté si již zvolíte, jak velká bude konstrukce jednotlivých gabionů. Ideální pro využití na domácím pozemku je, pokud bude mít gabionový koš zhruba 10x10 centimetrů, může to být i méně.

Pro základní konstrukci koše vždy použijte ocelové dráty, které nepodléhají korozi. Vzhledem k tomu, že budou venku, mohla by se na nich projevit vlhkost a vliv deště ve chvíli, kdy by neměly antikorozní úpravu.

Máte-li vytvořenou základní konstrukci, tedy gabionový koš, stačí pro něj udělat základ v terénu, který jste předtím řádně zarovnali. Jednotlivé gabionové koše spolu propojíte spirálami.

Je-li konstrukce umístěna, začněte do ní vkládat výplň, tedy lomový kámen či jiný materiál. Aby nevypadával z koše, musí být jednotlivé kusy dostatečně velké, tedy alespoň dvakrát větší nežli je velikost oka gabionového koše.

Pokud se rozhodnete pro výstavbu gabionů větších rozměrů, je vhodné nejprve vybetonovat základ. Nemusíte se přitom obávat toho, že by beton nějak kazil vzhled, po dokončení práce totiž nebude vůbec vidět.

Co je potřeba

  • Ocelové dráty – gabionové konstrukce
  • Lomový kámen, případně jiný výplňový materiál
  • Beton

Jak dlouho to potrvá?

Doba výstavby gabionu závisí na tom, jak velký rozměr bude mít. Dobu realizace pak také ovlivňuje to, zda bude proveden suchým nebo mokrým procesem.

Suchý proces je logicky rychlejší, stavba malé zídky z gabionů pak může být otázkou maximálně několika hodin. U mokrého procesu je třeba nejprve provést betonový základ a vyčkat na jeho ztvrdnutí. V tom to případě tak raději počítejte s realizací po dobu několika dní.

Jaké budou náklady?

Cena gabionové sítě je odvislá od jejích rozměrů. Nejlevnější se dají pořídit od 50 Kč rozměry 50x50cm. Pokud si pořídíte kompletní gabionové bloky, tedy včetně všech komponent (spirály, kostky atd.), vyjdou v rozměrech 1x0,5x0,5m od cca 850 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.31 hvězdiček / Hodnoceno: 45x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Hydroizolace základů: Postup, jak na to svépomocí

Hydroizolace základové desky u rodinného domu je velmi důležitá. Zajišťuje, že na stavbu nebude mít vliv spodní vlhkost od země. Hydroizolace se dá provést svépomocí. Nejjednodušší je přitom jednovrstvé řešení.

Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

Okap je velmi důležitou součástí domu. Pokud je děravý nebo silně ucpaný, zanechá to výrazné stopy na fasádě domu, do nějž navíc může i zatékat. Opravy okapu se rozhodně nebojte. Moderní plastové okapy se dají namontovat velmi jednoduše, i bez přítomnosti profesionálů.


Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…

Jak oplotit zahradu a dům

Jak oplotit zahradu a dům

Na jaře často řešíme oplocení domu a zahrady. Zorientovat se v nabídce plotů, pletiv či zděných variant a živých plotů není jednoduché.




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Aleš

čtvrtek, 15. květen 2014
20:54

dobrý den mám zahradu ve svahu,kteou jsem udělal terasovitě, výška jedné z teras na druhou má kolmé převíšení 4m..,tuto 4m kolmou zeď bych chtěl řešit pomocí gabionů a zároveň se nabízí v této zdi udělat sklípek,na který zatím nejsou finanční prostředky,,chtěl bych se zeptat jestli jse dá udělat nějaký překlad mezi gabiony, tak abych do toho 4m vysokého převýšení nechal místo na takové ,,dveře ´´ kde se časem začné kopat sklípek,,děkuji za odpověď


Napsal: Aleš [Odpovědět]