Jak se zbavit octomilek?

30. říjen 2013 | 05:26

Stačí mít doma trochu zkažené ovoce a za pár hodin řešíte problém, neboť se kolem nich brzy začnou rojit octomilky. Tento problém zná snad každý, kdo nechal doma na stole kus nějakého ovoce, zapomněl na něj a nechal jej shnít. Rázem se při „objevení“ hnijícího ovoce setkal s malými létajícími potvůrkami, které se na ovoci přiživovaly. S největší pravděpodobností to byly právě octomilky.

Reklama
foto: wikipedia.orgfoto: wikipedia.org

Co jsou octomilky

Octomilky jsou drobné mušky o velikosti několika milimetrů, které se živí sladkým a přezrálým ovocem ve chvíli, kdy začne hnít. Jedná se o hmyz, který se dokáže velmi rychle množit.

Do ovoce naklade vajíčka, která se posléze rychle vylíhnou. Prvotní hmyz, pokud již nebyl ve vaší domácnosti, však povětšinou přilétne zvenčí. Octomilky mají poměrně solidní „ instinkt“ na vyhledávání svého zdroje potravy.

Octomilky napadají prakticky každé ovoce, které je přezrálé a začíná hnít a kvasit. Nejčastěji si užívají na citronech, hroznovém vínu, ale i jablkách a dalších druzích ovoce. Často se vyskytují také v okolí odpadkového koše, kam dáte zbytky ovoce a dlouho dobu pak koš nevynesete, takže zde tyto zbytky „vesele“ hnijí.

Jak zamezit výskytu octomilek v domácnosti

Skladování ovoce

Ideální samozřejmě je, pokud nemusíte řešit už následky, kdy se octomilky ve vaší kuchyni či v jiných místnostech v domácnosti vyskytnou. Základním preventivním opatřením je důkladné skladování potravin.

Ovoce nenechávejte volně ležet na stole, raději jej vložte do misky, kterou zakryjete. Některé druhy ovoce pak skladujte v chladu a temnu, nejlépe v lednici.

Odpadkový koš

Mnozí lidé se diví, když jim začnou octomilky obtěžovat život. Přitom se neobtěžují co nejčastěji vysypávat odpadky z koše. Zbytky potravin zde pak hnijí, a to včetně ovoce, které láká právě tento drobný hmyz. Jako důležité preventivní opatření se tak jeví vždy co nejrychlejší vynesení odpadkového koše.

Skladování dalších potravin

Octomilky láká nejen samotné ovoce, ale také pokrmy, v nichž je obsažena ovocná složka. Proto v kuchyni či na stole v obývacím pokoji nenechávejte příliš dlouho například ovocný koláč. Rovněž je potřeba vhodně skladovat třeba i ovocné šťávy. U nich si dejte pozor, aby i při uzavřeném víčku šťávy nebyly přítomny na vnější straně krabice či lahve. I to totiž octomilky zcela jistě přiláká.

Hygiena a čistota v kuchyni

Obecně platí pravidlo, že výskytu octomilek spolehlivě zabráníte pouze tehdy, budete-li mít v kuchyni čisté prostředí. Dodržování hygieny a správné skladování všech potravin je podstatné nejen kvůli zamezení výskytu tohoto hmyzu, ale i přítomnosti bakterií a mikrobů.

Jak se zbavit octomilek

Pokud se již z nějakého důvodu octomilky ve vaší kuchyni objevily, je potřeba co nejrychleji přistoupit k jejich likvidaci tak, aby se příliš nerozmnožily.

Vyčištění odpadu

Octomilky si mohou hovět i v odpadu, který je zanesen nejrůznějšími zbytky potravin. Proto je důkladně vyčistěte. Pokud je odpad totálně ucpaný, je potřeba jej prošťouchnout. V jednom z našich minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak zprůchodnit ucpaný odpad.

Vytvoření nástrahy

Octomilek se musíte zbavit všech naráz, jinak se po velmi krátkém čase opět rozmnoží. Proto je dobré jim v kuchyni udělat nástrahu. Stačí dát do sklenice přezrálé či shnilé ovoce a zalít jej trochou vody. Během chvilky jej octomilky objeví a začnou se do sklenice dobývat.

Aby v ní zůstaly, hrdlo sklenice zakryjte fólií. Udělejte do ní malé dírky. Octomilky se skrz ně dostanou dovnitř, ven však už ne. Pokud pak sklenici protřepete, hmyz se utopí ve vodě.

Použití hřebíčku

Zkušené hospodyně si s octomilkami dokážou poradit i tak, že po místnosti rozesejí hřebíček. Jeho vůni hmyz nemá rád a odpuzuje jej. Octomilky se tak z vaší domácnosti časem „odstěhují“.

Spreje

Na octomilky se dají použít i moderní spreje proti hmyzu. Místnost pomocí nich vystříkejte a nechte působit. Po chvíli pak interiér vyvětrejte.

Použití vysavače

Na octomilky se dá použít i klasický vysavač. Pokud jich je v okolí odpadkového koše velké množství, jednoduše je vysajte. Je však potřeba říci, že se vám touto metodou zřejmě nepodaří odchytit všechen hmyz naráz.

Lapače octomilek

V obchodech se dají pořídit speciální lapače octomilek ve tvaru různých druhů ovoce. Jedná se o směsi ovoce, které mušky nalákají a následně se ve směsi utopí. Přípravky je potřeba nechat v domácnosti působit až po dobu několika týdnů.

Co je potřeba

  • Udržování čistoty v kuchyni
  • Pravidelné vynášení odpadků
  • Vhodné skladování ovoce
  • Použití lapačů mušek a sprejů na hmyz

Jak dlouho to potrvá?

Jsou-li hejna octomilek ve vaší domácnosti velká, potrvá jejich vypuzení minimálně několik dní. Nejprve je potřeba využít rychlých postupů tak, abyste jejich počet co nejvíce snížili. Poté doporučuji nasadit lapače. Ty se aplikují po dobu až několika týdnů.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Mravenci v bytě rozhodně nemají co dělat. Když už se vám ze zahrady přestěhují do kuchyně či jiné místnosti, je potřeba s nimi urychleně zatočit, jinak se jich zde bude objevovat stále více. Důvodem, proč se mravenci v bytě vyskytnou, je především jejich snaha hledat si potravu. V případě, že nevhod…

4 způsoby, jak se zbavit vší

4 způsoby, jak se zbavit vší

Všimli jste si, že se vaše děti příliš často drbou na hlavě, protože je svědí? Pak mají ve vlasech nejspíše vši. Tyto malé potvůrky dokážou nadělat hodně neplechy. Pokud by se neodstranili, mohlo by to v nejhorším případě vyústit až ve vypadávání vlasů a tvorbě boláků.


Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná je choroba, která napadá trávníky. Je způsobena houbou, jež se v trávníku vyskytuje ve chvíli, kdy není důkladně ošetřován. Výskyt plísně sněžné můžete zpozorovat zejména na počátku jara, kdy roztají poslední zbytky sněhu. Ve chvíli, kdy už je trávník napaden, nezbývá mnoho variant řeš…

7 příčin a 5 způsobů jak se zbavit zápachu z bot

7 příčin a 5 způsobů jak se zbavit zápachu z bot

Zapáchající boty jsou častým problémem, který se týká prakticky každého z nás. Jde nejen o nepříjemnou záležitost, která vadí přímo dotyčnému, jenž obuv nosí, ale může obtěžovat také jeho okolí. Zápach bot do velké míry souvisí přímo se zápachem nohou. Proto je důležité dbát nejen o kvalitu a čistot…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!