6 tipů, jak zprůchodnit ucpaný odpad

27. srpen 2013 | 10:20

Ucpaný odpad u umyvadla, vany, dřezu nebo záchodu je problémem, s nímž se čas od času setká každý z vás. Pokud voda špatně odtéká, je potřeba provést vyčištění odpadu.

Reklama
6 tipů, jak zprůchodnit ucpaný odpad6 tipů, jak zprůchodnit ucpaný odpad

V opačném případě by mohlo dojít k situaci, kdy se odpad ucpe zcela a náklady na jeho vyčištění pak budou mnohem vyšší. Zároveň by také hrozilo „vylití“ vody ve chvíli, kdy by například přetekla z umyvadla.

Odpad lze zprůchodnit několika způsoby, většinu z nich přitom hravě zvládnete sami, aniž by bylo zapotřebí si zvát odborníky.

Postupy při zprůchodnění ucpaného odpadu

1. Použití zvonu

Gumový zvon je praktickým náčiním, které by měl mít doma každý. Funguje velmi jednoduše. Stačí jej nasadit na otvor odpadu a zapumpovat.

Vznikne tak podtlak a nečistoty, které odpad ucpávají, se dostanou do chodu. Tím se trubky pročistí. Zvonem pumpujte vícekrát za sebou, dokud nebude voda odtékat tak, jak má.

2. Vyčištění sifonu

Pokud použití gumového zvonu nepomáhá, je dalším postupem rozebrání a vyčištění sifonu. To se týká hlavně odpadu u dřezů, umyvadel a van.

Před započetím práce dejte pod sifon kýbl, který zachytí veškeré nečistoty a vodu. Poté vyšroubujte sifon a nechte veškerou vodu z něj vytéct.

Pak jej důkladně pročistěte ve vodě s hadříkem, případně i za použití jiných čistících prostředků.

3. Použití chemických přípravků

K čištění odpadu lze využít také chemické přípravky, které běžně zakoupíte v drogerii. Jedná se třeba o známý produkt Krtek.

Tyto koncentráty obsahují účinné látky, jež dokáží rozpouštět zanesené nečistoty. Stačí je jednoduše aplikovat přímo do odpadu.

Dejte si pozor, aby se vaše pokožka a oči nedostaly do kontaktu s tekutinou, jedná se o opravdu silné přípravky.

4. Použití ručního pera

Pokud nepomáhají žádné výše uvedené postupy, bude nutné přistoupit k trochu odbornějšímu postupu. Pořiďte si instalatérské ruční pero.

Vymontujte sifon a ruční pero ( má podobu dlouhé ohebného drátu) zasunujte do odpadu. Po chvíli byste měli narazit na místo, kde je odpad ucpaný. Poté ručním perem otáčejte, dokud nedojde k prošťouchnutí ucpaného místa.

5. Použití instalatérské pružiny s pohonem

Podobně jako instalatérské péro se dá použít také speciální instalatérská pružina.

Rozdíl zde spočívá vlastně pouze v tom, žeelektrický pohon, takže je čištění mnohem rychlejší a efektivnější.

Je ale pravdou, že náklady na pořízení pružiny jsou mnohem vyšší nežli při koupi obyčejného instalatérského pera.

6. Použití tlakové vody

V určitých případech ke zprůchodnění odpadu pomáhá také použití tlakové vody, kdy vlivem tlaku dojde k prošťouchnutí odpadu.

Co je potřeba ke zprůchodnění odpadu

  • Gumový zvon
  • Krtek nebo jiný chemický přípravek na čištění odpadů
  • Instalatérské pero
  • Instalatérská pružina
  • Tlakový přístroj

Jak dlouho zprůchodnění odpadu potrvá?

Pokud je odpad znečištěn jen málo a pomůže gumový zvon, pak je zprůchodnění otázkou minuty. Chemické přípravky je nutné dle návodu nechat několik minut působit.

Největší práce bude se silně ucpaným odpadem, na který je třeba použít instalatérské pružiny nebo tlakový přístroj. Pak se doba opravy může protáhnout klidně na půl hodiny i déle.

Jaké budou náklady na zprůchodnění ucpaného odpadu?

Chemické čištění ucpaného odpadu vás vyjde na pár korun. Kupříkladu přípravek Krtek stojí kolem 40Kč (270g balení).Na zhruba stejnou sumu vyjde i pořízení gumové zvonu na odpad. Třímetrové instalatérské protahovací pero stojí od 30Kč.

Nejnákladnější je použití instalatérské pružiny s elektrickým pohonem. Do domácnosti se nevyplatí. Je ale možné si ji vypůjčit. Cena je od 300 Kč na den.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.78 hvězdiček / Hodnoceno: 18x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

10 tipů, jak na jarní revizi střechy a okapů

10 tipů, jak na jarní revizi střechy a okapů

Letošní zima nebyla bůhvíjak mrazivá, ani sněhu nenapadlo tolik jako v minulých letech. Přesto i během mírné zimy mohlo dojít k poškození střechy a okapů. Proto je v každém případě vhodné provést jejich revizi tak, aby střecha byla opět v perfektním stavu. Níže přináším 10 tipů, co udělat při jarní …

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

Před příchodem prvních mrazů je potřeba provést několik důležitých prací na zahradě. Musíte myslet nejen na rostliny, které vlivem studených nocí a sněhu mohou při nedostatečné péči uhynout, ale také na nářadí a nábytek, který jste na zahradě přes sezonu používali.


Jak ušetřit za elektřinu? 5 tipů, jak snížit spotřebu elektřiny

Jak ušetřit za elektřinu? 5 tipů, jak snížit spotřebu elektřiny

Letošní rok je ve znamení zlevnění cen elektřiny. I přesto, že se v průměru sníží cena elektřiny asi o 8 procent, je dobré vědět, jak se dá snížit spotřeba. V domácnosti jistě využíváte mnoho spotřebičů, které jsou energeticky náročné. Přinášíme vám pět tipů, jak snížit spotřebu elektřiny a tím páde…

7 tipů jak zabezpečit dům nebo byt před dovolenou

7 tipů jak zabezpečit dům nebo byt před dovolenou

Před odjezdem na dovolenou nezapomeňte řádné zabezpečit svůj majetek. Byt nebo rodinný dům musí být zajištěn proti případným zlodějům. Ti rádi využívají situací, kdy jsou majitelé nemovitostí na několik týdnů mimo domov. Mají pak volné pole působnosti. Při nedostatečném zabezpečení bytu či domu jim …
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Petr G.

pondělí, 24. únor 2014
16:02

Dobrý den, prosím o radu: proč po vyčistění odpadu z vany i z umyvadla se při odtoku vody z umyvadla voda vrací otvorem ve vaně? A taky při vypouštění vody z vany tato odtéká velice pomalu až přestane vůbec odtékat? Nevím jak dál, děkuji za dobrou radu.


Napsal: Petr G. [Odpovědět]