6 tipů, jak zprůchodnit ucpaný odpad
27. srpen 2013 | 10:20Ucpaný odpad u umyvadla, vany, dřezu nebo záchodu je problémem, s nímž se čas od času setká každý z vás. Pokud voda špatně odtéká, je potřeba provést vyčištění odpadu.
ReklamaV opačném případě by mohlo dojít k situaci, kdy se odpad ucpe zcela a náklady na jeho vyčištění pak budou mnohem vyšší. Zároveň by také hrozilo „vylití“ vody ve chvíli, kdy by například přetekla z umyvadla.
Odpad lze zprůchodnit několika způsoby, většinu z nich přitom hravě zvládnete sami, aniž by bylo zapotřebí si zvát odborníky.
Postupy při zprůchodnění ucpaného odpadu
1. Použití zvonu
Gumový zvon je praktickým náčiním, které by měl mít doma každý. Funguje velmi jednoduše. Stačí jej nasadit na otvor odpadu a zapumpovat.
Vznikne tak podtlak a nečistoty, které odpad ucpávají, se dostanou do chodu. Tím se trubky pročistí. Zvonem pumpujte vícekrát za sebou, dokud nebude voda odtékat tak, jak má.
2. Vyčištění sifonu
Pokud použití gumového zvonu nepomáhá, je dalším postupem rozebrání a vyčištění sifonu. To se týká hlavně odpadu u dřezů, umyvadel a van.
Před započetím práce dejte pod sifon kýbl, který zachytí veškeré nečistoty a vodu. Poté vyšroubujte sifon a nechte veškerou vodu z něj vytéct.
Pak jej důkladně pročistěte ve vodě s hadříkem, případně i za použití jiných čistících prostředků.
3. Použití chemických přípravků
K čištění odpadu lze využít také chemické přípravky, které běžně zakoupíte v drogerii. Jedná se třeba o známý produkt Krtek.
Tyto koncentráty obsahují účinné látky, jež dokáží rozpouštět zanesené nečistoty. Stačí je jednoduše aplikovat přímo do odpadu.
Dejte si pozor, aby se vaše pokožka a oči nedostaly do kontaktu s tekutinou, jedná se o opravdu silné přípravky.
4. Použití ručního pera
Pokud nepomáhají žádné výše uvedené postupy, bude nutné přistoupit k trochu odbornějšímu postupu. Pořiďte si instalatérské ruční pero.
Vymontujte sifon a ruční pero ( má podobu dlouhé ohebného drátu) zasunujte do odpadu. Po chvíli byste měli narazit na místo, kde je odpad ucpaný. Poté ručním perem otáčejte, dokud nedojde k prošťouchnutí ucpaného místa.
5. Použití instalatérské pružiny s pohonem
Podobně jako instalatérské péro se dá použít také speciální instalatérská pružina.
Rozdíl zde spočívá vlastně pouze v tom, že má elektrický pohon, takže je čištění mnohem rychlejší a efektivnější.
Je ale pravdou, že náklady na pořízení pružiny jsou mnohem vyšší nežli při koupi obyčejného instalatérského pera.
6. Použití tlakové vody
V určitých případech ke zprůchodnění odpadu pomáhá také použití tlakové vody, kdy vlivem tlaku dojde k prošťouchnutí odpadu.
Co je potřeba ke zprůchodnění odpadu
- Gumový zvon
- Krtek nebo jiný chemický přípravek na čištění odpadů
- Instalatérské pero
- Instalatérská pružina
- Tlakový přístroj
Jak dlouho zprůchodnění odpadu potrvá?
Pokud je odpad znečištěn jen málo a pomůže gumový zvon, pak je zprůchodnění otázkou minuty. Chemické přípravky je nutné dle návodu nechat několik minut působit.
Největší práce bude se silně ucpaným odpadem, na který je třeba použít instalatérské pružiny nebo tlakový přístroj. Pak se doba opravy může protáhnout klidně na půl hodiny i déle.
Jaké budou náklady na zprůchodnění ucpaného odpadu?
Chemické čištění ucpaného odpadu vás vyjde na pár korun. Kupříkladu přípravek Krtek stojí kolem 40Kč (270g balení).Na zhruba stejnou sumu vyjde i pořízení gumové zvonu na odpad. Třímetrové instalatérské protahovací pero stojí od 30Kč.
Nejnákladnější je použití instalatérské pružiny s elektrickým pohonem. Do domácnosti se nevyplatí. Je ale možné si ji vypůjčit. Cena je od 300 Kč na den.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
2.78 hvězdiček / Hodnoceno: 18x
Vložit komentář
Komentáře
Petr G.
pondělí, 24. únor 201416:02
Dobrý den, prosím o radu: proč po vyčistění odpadu z vany i z umyvadla se při odtoku vody z umyvadla voda vrací otvorem ve vaně? A taky při vypouštění vody z vany tato odtéká velice pomalu až přestane vůbec odtékat? Nevím jak dál, děkuji za dobrou radu.
Napsal: Petr G. [Odpovědět]