7 příčin a 5 způsobů jak se zbavit zápachu z bot

14. březen 2014 | 10:32

Zapáchající boty jsou častým problémem, který se týká prakticky každého z nás. Jde nejen o nepříjemnou záležitost, která vadí přímo dotyčnému, jenž obuv nosí, ale může obtěžovat také jeho okolí. Zápach bot do velké míry souvisí přímo se zápachem nohou. Proto je důležité dbát nejen o kvalitu a čistotu bot, ale také si dát záležet na hygieně.

Reklama
7 příčin a 5 způsobů jak se zbavit zápachu z bot7 příčin a 5 způsobů jak se zbavit zápachu z bot

Proč boty zapáchají?

Zápach z bot může být vyvolán různými faktory. Obecně se ale dá mluvit o tom, že v obuvi postupně vzniká živná půda pro mikroby a bakterie, které ve větší koncentraci produkují plynné látky. A právě tyto plyny způsobují nepříjemný zápach.

Reklama

Zapáchající obuv mohou způsobit i další faktory:

1. Špatně zvolená obuv

Ve chvíli, kdy si vyjdete na procházku v lehké sportovní obuv, přitom náhle začne pršet, okamžitě se zvyšuje riziko, že se obuv poškodí, vytvoří se v ní plíseň. Začnou se v ní množit bakterie.

2. Nekvalitní obuv

Zápach se line především z obuvi, která je vyrobena z nekvalitních materiálů. Není divu, že problém se zapáchající obuví řeší především ti z vás, kteří nosí levné boty, jež si pořizují v asijských tržnicích a stáncích. V případě potřeby je také vhodné opravit poškozenou obuv.

3. Opotřebované a děravé boty

Do bot, na nichž se objeví nějaké viditelné poškození, například proděravělá podrážka, se snadno dostanou nečistoty, které pak lze jen obtížně odstranit. Usazené zbytky nečistot pak mohou být příčinou zápachu bot.

4. Špinavé nohy

I kvalitně ošetřovaná obuv bude zapáchat ve chvíli, kdy v ní budete chodit se špinavými nohami. Těžko se ale pozná, zda v daný okamžik smrdí opravdu jen nohy nebo také obuv.

5. Nevhodné ponožky

Kromě špinavých nohou může být zápach z bot způsoben také tím, že máte na nohou staré a nevyprané ponožky. Stejně tak ale může být příčinou fakt, že jsou ponožky vyrobeny z nekvalitních materiálů a rychle se zapotí.

6. Použití nekvalitních sprejů do bot

Spreje do bot jsou jistě možným řešením, jak se zbavit zápachu. Je ale potřeba sdělit, že musíte používat skutečně dobré spreje, jinak bude výsledek spíše opačný.

7. Přílišné pocení

Zejména v létě dochází vlivem vysokých teplot k výraznému pocení. Pot se z těla dostává také z chodidel, odkud však nemůže unikat. To pak má za následek, že prosákne přímo do obuvi, která tak získá nepříjemný odér, jehož se jen těžko zbavíte.

Co je potřeba

  • Střídání obuvi
  • Volba vhodné obuvi
  • Časté měnění ponožek
  • Mytí nohou
  • Použití spreje do obuvi

Rady, jak se zbavit zápachu z bot

1. Střídání obuvi

Abyste se vyhnuli situaci, že vám obuv začne zapáchat, je důležité ji pokud možno co nejčastěji měnit. Určitě není vhodné chodit každý den v té samé obuvi.

Důležité je také měnit obuv podle toho, zda jdete po ulici, jste na vycházce v přírodě, nebo jste naopak někde v bytě či v kanceláři. Při příchodu zvenčí je určitě dobré se přezout, uvnitř pak volit spíše volnější a vzdušnější obuv.

2. Volba vhodné obuvi

Zápach z bot je vyvoláván také tím, že používáte špatnou obuv. Ve chvíli, kdy si chcete jít zaběhat, zvolte prodyšnou obuv, která zajistí, že se vám v botách nebudou příliš potit nohy. Stejně tak v létě je vhodné užívat například sandály namísto pevné obuvi.

3. Časté měnění ponožek

Zápachu bot se tím sice přímo nezbavíte, nicméně může dojít k jeho částečné eliminace. Hlavně však časté měnění ponožek, a to třeba i několikrát za den, pomáhá jako preventivní opatření.

4. Mytí nohou

Platí zde to samé jako v předchozím bodu. Zápach bot vyvolávají i špinavé nohy. Zejména v letních dnech, kdy se chodidla hodně potí, je vhodné je i několikrát denně omýt, klidně i obyčejnou studenou vodou. Pozor si ale dejte na to, abyste při obouvání bot měli chodidla zcela suchá a důkladně očištěná.

5. Použití spreje do obuvi

Do obuvi používejte zásadně jen kvalitní antimikrobakteriální spreje, které dokážou hubit bakterie, jež způsobují onen nepříjemný zápach. Zároveň působí i jako preventivní opatření proti vzniku hub, bakterií a plísní. Spreje používejte vždy přesně dle návodů.

Rada na závěr

Pokud vám k odstranění zápachu nepomůže ani kvalitní sprej, pak vyzkoušejte tento postup:

Boty na noc vysypte obyčejnou jedlou solí a nechte ji působit. Ráno ji pak stačí důkladně vysypat tak, aby v botě nezbylo ani zrnko. Zápach bude minimálně mnohem méně intenzivní.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.23 hvězdiček / Hodnoceno: 26x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vyčistit pračku? Odstranění špíny a zápachu

Jak vyčistit pračku? Odstranění špíny a zápachu

Stejně jako ostatní domácí spotřebiče i pračka potřebuje čas od času naši péči. Pravidelná údržba přitom není nijak namáhavá a časově náročná, navíc ji stačí provádět jen několikrát do roka.

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná: Jak se jí zbavit + Prevence

Plíseň sněžná je choroba, která napadá trávníky. Je způsobena houbou, jež se v trávníku vyskytuje ve chvíli, kdy není důkladně ošetřován. Výskyt plísně sněžné můžete zpozorovat zejména na počátku jara, kdy roztají poslední zbytky sněhu. Ve chvíli, kdy už je trávník napaden, nezbývá mnoho variant řeš…


4 způsoby, jak se zbavit vší

4 způsoby, jak se zbavit vší

Všimli jste si, že se vaše děti příliš často drbou na hlavě, protože je svědí? Pak mají ve vlasech nejspíše vši. Tyto malé potvůrky dokážou nadělat hodně neplechy. Pokud by se neodstranili, mohlo by to v nejhorším případě vyústit až ve vypadávání vlasů a tvorbě boláků.

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Mravenci v bytě rozhodně nemají co dělat. Když už se vám ze zahrady přestěhují do kuchyně či jiné místnosti, je potřeba s nimi urychleně zatočit, jinak se jich zde bude objevovat stále více. Důvodem, proč se mravenci v bytě vyskytnou, je především jejich snaha hledat si potravu. V případě, že nevhod…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Štěpán

čtvrtek, 9. červen 2016
15:21

Zápas bot, zápach a pocení nohou spolu souvisí. Díky Antipe jsem s tohoto problému nadobro zbavil.


Napsal: Štěpán [Odpovědět]

zeges

úterý, 14. červen 2016
10:28

Několikrát denně si mýt nohy. To je oprvdu rada nad zlato. Pokud se někomu nadměrně potí nohy, pak je příčina zdravotního původu a je nutné řešit příčinu, nikoliv následek. Mnohdy za zvýšeným pocením stojí prášky apod. Hygiena několikrát denně - bude mít z dlouhodobémo hlediska efekt spíše opačný. Bude dodcházet k odstranění přirozené ochranné bariéry a mnohem snadnějšímu vzniku bateriálního onemocnění. Takže až ny výjimky je umytí nohou jedenkrát denně dostatečné. Střídání bot je fajn,a le na druhou stranu většinou je to tak, že jedny boty smrdí a jiné ne. Čím to je? Použitými materiály, nevhodnou konstrukcí, která nohu uzavře a ta nedýchá atd. Boty, které slouží k nějaké sportovní aktivitě a jsou dost uzavřené, -třeba sálovky, je nutno nechat vyvětrat, ideálně vyjmout vložku, protože jinak zápach ulpí. Občas provést jejich desinfekci pomocí slabého roztoku............


Napsal: zeges [Odpovědět]

nanosilver

středa, 19. říjen 2016
11:08

Doporučuji používat ponožky se stříbrem nanosilver, které zabraňují tvorbě zápachu a množení bakterií. Do konce měsíce mají akci 6 + 1 zdarma. I když jsou ponožky dražší, tak se určitě vyplatí. Neváhejte a vyzkoušejte. Více informací na www.nanosilver.cz