TZ: Nový trend v interiéru domácnosti - také povrch stěn může mít osobitý styl

13. září 2013 | 16:09

Víte, že dobám, kdy interiéru dominovaly hladké a bílé stěny, již odzvonilo? Kromě nepřeberných barevných kombinací je nejnovějším trendem také kreativní 3D úprava stěn.

Reklama
TZ: Nový trend v interiéru domácnosti - také povrch stěn může mít osobitý stylTZ: Nový trend v interiéru domácnosti - také povrch stěn může mít osobitý styl

Díky ní můžete v pokoji docílit například efektu napodobení mramoru, optiky rzi či vykouzlit středomořskou atmosféru pomocí pískového nátěru. Nechte se inspirovat v Hornbachu, jaké povrchy stěn vybrat právě pro vaši domácnost, kde vám také poradí, jak jednoduchá je jejich aplikace.

„Nejnovější trendy v bytovém designu využívají pokrokové dekorativní úpravy stěn, od moderních povrchů ve stylu Loft přes hladké mramorové stěny až k přírodním strukturám,“ vysvětluje Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

A dodává „V Hornbachu neustále sledujeme nové trendy, a proto jsme se rozhodli našim zákazníkům nabídnout předpřipravené struktury nátěrů, které lze aplikovat bez zbytečné námahy.“

Jak snadno docílit dekorativní úpravy stěn

Příprava

Před samotnou aplikací si důkladně připravíme podklad, který musí být rovný, čistý, bez prasklin, nosný a suchý. Nejprve stěny zkontrolujeme, odstraníme ocelovým kartáčem všechny zbytky uvolněné omítky i prach a všechna poškozená místa opravíme vhodným tmelem.

„Pokud objevíme praskliny, rozškrábáme je špachtlí, aby v nich tmel dobře držel. U velmi savých podkladů poškozená místa před opravou trochu navlhčete štětkou,“ radí Helena Ševčíková z Hornbachu

A dodává: “Hluboké trhliny, které vznikly pohybem materiálu, zpevníme tak, že do tmelového lože vložíme proužek skelné tkaniny, přetřeme jednou vrstvou štěrkové hmoty a plochu uhladíme. Po ztuhnutí lze případné nerovnosti vyhladit jemným brusným papírem.“

Nátěr

Pokud máme již povrch rovný a hladký, natřeme stěny základním akrylátovým nátěrem a necháme zaschnout minimálně po dobu 12 hodin.

Jako podklad pro dekorační omítku doporučujeme ještě základní adhezní nátěr s obsahem jemného písku. Tím pak omítka lépe drží a zrnitá hmota se lépe roztírá. Poté již aplikujeme samotný povrch dle jednotlivých specifik podle návodu.

Omítku aplikujeme stírací nebo natíranou technikou. Při stírací technice nanášíme stěrkovou omítku na stěnu pomocí nerezového hladítka. Rovnoměrně ji rozetřeme zespoda nahoru, vrstva by měla mít tloušťku jen několik milimetrů.

Jako alternativu lze zvolit i natíranou omítku. Naneste ji malířským válečkem nebo malířskou štětkou rovnoměrně na plochu stěny. Do 20 minut nanesenou omítku strukturujte pomocí plochého štětce.

Pro zamezení viditelným spojům zpracujte souvislou plochu najednou. Poté navlhčenou stírací rukavicí naberte trochu tónované voskové lazury, kterou pak kývavými pohyby rozetřete na stěnu.

U voskové lazury je důležité, abyste pracovali způsobem „mokrým do mokrého“ a každou započatou stěnu dokončili. Jestliže lazura zaschne, můžete navlhčením vodou odstranit viditelná napojení a okraje.

Škoda Felicia (Zdroj: moje.auto.cz) (Zdroj: nativepr.cz)
Zdroj:

Barevnou lazuru nalijte do ploché nádoby a nanášejte ji na stěnu pomocí malířského válečku. Barevná vrstva musí rovnoměrně krýt.

Konečný efekt na stěně docílíte pomocí stírací rukavice nebo přírodní houby a pomocí válečku s navinutou kůží strukturujeme ještě vlhký barevný nátěr. Barva se díky ovinuté kůži částečně stlačí do strany a na podkladu vzniknou světlejší místa.

Při realizaci tupovací techniky vybereme od jedné barvy světlejší a tmavší odstín a plochu stěny natřete světlejším z nich. Po zaschnutí nátěru si trochu tmavšího odstínu odlijme do ploché vaničky či víka nádoby od barvy.

Navlhčíme přírodní houbu a ponoříme ji do barvy tak, abychom do ní nabrali malé množství barvy, kterou vždy nejprve odstříkneme. Poté barvou tupujeme po stěně. Houbu stále otáčíme, aby se otisky často neopakovaly. Čím více budeme tupovat přes sebe, tím hustější strukturu vytvoříme.

Barva Stucco Marmorino

Mramorového efektu docílíme s barvou Stucco Marmorino, která je transparentní, a tak musí být před použitím tónována v systému míchání barev.

Aplikuje se ve třech vrstvách. První vrstvu naneseme rovnoměrně pomocí nerezového benátského hladítka či japonské stěrky na celou plochu a ihned ji uhladíme, přičemž musíme zachovat způsob „mokrým do mokrého“.

Přibližně po 16–24 hodinách, je-li vrstva suchá, naneseme další vrstvu hmoty Stucco Marmorino hladítkem či japonskou stěrkou libovolně a asymetricky a opět ji co nejvíce uhladíme.

Cca po 20 minutách naneseme poslední vrstvu Stucco Marmorino a křížem krážem ji uhladíme tak, aby vznikl velmi hladký povrch s typickým mramorovým efektem. Po dalších 20 minutách plochu opět použijeme hladítkem nebo japonskou stěrkou, nyní již bez barvy, abychom zbroušením docílili vysoce lesklé plochy.

Podrobnější informace o dekorativní úpravě stěn a podrobný návod, jak si hravě vytvořit na stěně nový povrch naleznete na hornbach.cz. V průběhu září můžete navíc navštívit hobbymarkety Hornbach, kde názorně předvedou, jak jednotlivé struktury aplikovat.

Tisková zpráva Native PR, s.r.o.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Mravenci v bytě rozhodně nemají co dělat. Když už se vám ze zahrady přestěhují do kuchyně či jiné místnosti, je potřeba s nimi urychleně zatočit, jinak se jich zde bude objevovat stále více. Důvodem, proč se mravenci v bytě vyskytnou, je především jejich snaha hledat si potravu. V případě, že nevhod…

TZ: Jak vybrat vhodný venkovní povrch a předejít zranění?

TZ: Jak vybrat vhodný venkovní povrch a předejít zranění?

Skoro třetina Čechů se v minulosti zranila kvůli nevhodnému povrchu kolem domu. Právě bezpečnost by měla být spolu s trvanlivostí jednou z nejdůležitějších vlastností u venkovních povrchů. To vyplývá z průzkumu společnosti TopStone, s.r.o., předního českého výrobce kamenných povrchů, a výzkumné agen…


Jak opravit vrzající dveře v domácnosti?

Jak opravit vrzající dveře v domácnosti?

Časté otevírání dveří při procházení mezi jednotlivými místnostmi může způsobit, že po nějaké době začnou nepříjemně vrzat. Drobné vrzání se časem může natolik zintenzivnit, že se stane skutečně otravnou záležitostí, která vás bude rušit v domácí pohodě. Opravit vrzající dveře ovšem není nijak složi…

Jak upravit povrch betonového schodiště, aby nebyl kluzký?

Jak upravit povrch betonového schodiště, aby nebyl kluzký?

Mnozí z vás mají venkovní schody před domem vytvořeny z betonu. Betonové schodiště je však bez patřičné úpravy kluzké ve chvíli, kdy venku prší, nebo se tvoří námraza. Takovéto schody je pak velmi obtížné zdolat, pokaždé na nich riskujete uklouznutí a zranění.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Magda Horká

středa, 15. září 2021
17:59

V našem novém bytečku jsme si chtěli zařídit tuhle trendy 3D zeď. No řeknu vám, strávili jsme nad tím několik dní, byli jsme vyčerpaní každý den až běda. Jediné, nad čím jsme se večer dokázali zrelaxovat při periferním pohledu na tu otřesnou nedodělanou zeď byly filmy. Sjeli jsme skoro všechny tipy na filmy


Napsal: Magda Horká [Odpovědět]