Jak odstranit spáleniny a saze na koberci?

28. listopad 2015 | 12:11

Koberec v domácnosti často trpí, a to nejen tím, že se v něm usazují běžné nečistoty. Doma se vám snadno může stát, že na něj spadnou saze z krbu, případně dokonce žhavé uhlíky. V těchto případech je potřeba ihned přistoupit k vyčištění, jinak na koberci vzniknou nenapravitelné škody.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč odstraňovat spáleniny a saze?

Jak jsem už zmínil, žhavý uhlík a saze, které velmi barví, dokáží znehodnotit koberec natolik, že je nadále už prakticky nepoužitelný. Zejména tehdy, máte-li jej umístěný v obývacím pokoji či jiných prostorách, které krom jiného slouží jako reprezentativní místa v okamžicích, kdy k vám domů přijde nějaká návštěva. Pak vám nezbude nic jiného, než položit nový koberec. Hlavní důvod je tedy záchrana hodnoty a vzhledu koberce.

Postupy odstranění

Odstranění sazí

V případě sazí je postup poměrně snadný. Postižené místo nejprve důkladně vysajte vysavačem, a to suchou cestou, pokud nemáte k dispozici stroj na čištění mokrou cestou. Následně na inkriminované místo naneste trochu šamponu na koberce. Zakoupíte jej v drogeriích, případně je k dostání ve specializovaných obchodech, který prodává vysavače a čistící prostředky. K šamponu na koberec nalijte ještě trochu vlažné vody a vykartáčujte. Poté místo nechte zaschnout.

Co je potřeba

  • Vysavač
  • Šampon na koberce
  • Vlažná voda

Odstranění spáleniny

V momentě, kdy se na koberci třeba v blízkosti krbu či v důsledku kontaktu s oharkem od cigarety vytvoří drobná spálenina, poškozené místo nejprve okartáčujte a vysajte vysavačem. Pokud nečistoty stále přetrvávají, použijte na poškozené místo 30% hydrogen peroxidu. Ale pozor, při jeho použití může dojít k vyblednutí koberce. Proto je dobré si nejprve na kousku koberce, který vám zbyl při pokládce, vyzkoušet, zda nedojde ke ztrátě barvy.

Co je potřeba

  • Kartáč
  • Vysavač
  • Hydrogen peroxid 30%

Jak dlouho to potrvá?

Při čištění spálenin a sazí z koberce je hlavně potřeba postupovat co nejrychleji poté, co dojde k nehodě. Doba čištění záleží na velikosti poškozené plochy. Pokud jde o malý kousek, zabere vám to maximálně 10 – 15 minut práce.

Jaké budou náklady?

Předpokládám, že každý z vás má doma vysavač, o nákladech na jeho pořízení tudíž nemá cenu hovořit. Pak jsou v podstatě náklady zcela minimální. V prvním případě si stačí pořídit šampon na koberce, který vás vyjde zhruba na 50 Kč. V druhém případě pak peroxid vodíku. Litrová lahev 30% roztoku stojí cca 250 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.91 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit barvu z radiátoru?

Jak odstranit barvu z radiátoru?

Před tím, než se pustíte do natírání radiátorů, je zpravidla zapotřebí odstranit původní barvu. Kromě ní je vhodné se zbavit i veškerých nečistot, které jsou na radiátoru zaneseny a také všech hrubostí, například kapek, které pak kazí celkový vzhled po nanesení nového nátěru.

Jak odstranit virus Delta Search?

Jak odstranit virus Delta Search?

Virus Delta Search se mnohdy objevuje na počítačích běžných uživatelů, přičemž o něm mnozí ani nevědí, zejména pokud nejsou zrovna zběhlí s prací na internetu. Jedná se vlastně o virus, který vás automaticky přesměrovává na web delta-search.com, zatímco vy chcete informace hledat ve vámi běžně použí…


Jak odstranit vodní kámen?

Jak odstranit vodní kámen?

Vodní kámen se tvoří v důsledku nesprávného pH vody. Je-li voda příliš tvrdá, usazuje se vodní kámen na spotřebičích, které s vodou přicházejí do kontaktu. Typicky se jedná o pračky, myčky nádobí, ale také o samotné nádobí ( hrnce, skleničky apod.). Vodní kámen snižuje jejich životnost a výkon. Má o…

Jak odstranit policejní virus?

Jak odstranit policejní virus?

V minulých měsících začal mnoha uživatelům počítačů dělat problémy policejní virus. Jedná se o typ viru, který vám zablokuje počítač s tím, že se tváří, že blokaci provedla Policie ČR a k jeho odstranění je nutné zaplatit nějaký poplatek. Hodně lidí už tomuto triku naletělo. Kdo však není počítačový…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pepulín

neděle, 8. srpen 2021
23:32

No, tak přesně tímto tématem jsme se zabývali i my docela dost dlouho a hrozně nás to štvalo, protože to bylo každý měsíc pořád něco a už nás to pěkně přestávalo bavit, tak jsme se rozhodli jít k elektronickým sousedům a to z této stránky zde -


Napsal: Pepulín [Odpovědět]

Karel

neděle, 19. září 2021
07:58

Moc bych chtěl poděkovat za skvělý článek, který se mi bohužel bude hodit - koupili jsme totiž před měsícem s manželkou do našeho rodinného domku perské koberce z internetových stránek


Napsal: Karel [Odpovědět]

Michal Jonáš

pondělí, 20. září 2021
15:15

Se sazemi v koberci mi kdysi pomohl silný proud vzduchu ze šroubového kompresoru. Ale bylo to fakt silný, takže to vyfoukalo i mezi vlákny. Kdo nemá tu možnost, tak bych asi volil nějaký chemický čisticí prostředek. Záleží, jak moc je koberec zasažený (my měli fakt dost) a jaká byla pořizovací cena. :)


Napsal: Michal Jonáš [Odpovědět]