Jak odstranit spáleniny a saze na koberci?
28. listopad 2015 | 12:11Koberec v domácnosti často trpí, a to nejen tím, že se v něm usazují běžné nečistoty. Doma se vám snadno může stát, že na něj spadnou saze z krbu, případně dokonce žhavé uhlíky. V těchto případech je potřeba ihned přistoupit k vyčištění, jinak na koberci vzniknou nenapravitelné škody.
ReklamaProč odstraňovat spáleniny a saze?
Jak jsem už zmínil, žhavý uhlík a saze, které velmi barví, dokáží znehodnotit koberec natolik, že je nadále už prakticky nepoužitelný. Zejména tehdy, máte-li jej umístěný v obývacím pokoji či jiných prostorách, které krom jiného slouží jako reprezentativní místa v okamžicích, kdy k vám domů přijde nějaká návštěva. Pak vám nezbude nic jiného, než položit nový koberec. Hlavní důvod je tedy záchrana hodnoty a vzhledu koberce.
Postupy odstranění
Odstranění sazí
V případě sazí je postup poměrně snadný. Postižené místo nejprve důkladně vysajte vysavačem, a to suchou cestou, pokud nemáte k dispozici stroj na čištění mokrou cestou. Následně na inkriminované místo naneste trochu šamponu na koberce. Zakoupíte jej v drogeriích, případně je k dostání ve specializovaných obchodech, který prodává vysavače a čistící prostředky. K šamponu na koberec nalijte ještě trochu vlažné vody a vykartáčujte. Poté místo nechte zaschnout.
Co je potřeba
- Vysavač
- Šampon na koberce
- Vlažná voda
Odstranění spáleniny
V momentě, kdy se na koberci třeba v blízkosti krbu či v důsledku kontaktu s oharkem od cigarety vytvoří drobná spálenina, poškozené místo nejprve okartáčujte a vysajte vysavačem. Pokud nečistoty stále přetrvávají, použijte na poškozené místo 30% hydrogen peroxidu. Ale pozor, při jeho použití může dojít k vyblednutí koberce. Proto je dobré si nejprve na kousku koberce, který vám zbyl při pokládce, vyzkoušet, zda nedojde ke ztrátě barvy.
Co je potřeba
- Kartáč
- Vysavač
- Hydrogen peroxid 30%
Jak dlouho to potrvá?
Při čištění spálenin a sazí z koberce je hlavně potřeba postupovat co nejrychleji poté, co dojde k nehodě. Doba čištění záleží na velikosti poškozené plochy. Pokud jde o malý kousek, zabere vám to maximálně 10 – 15 minut práce.
Jaké budou náklady?
Předpokládám, že každý z vás má doma vysavač, o nákladech na jeho pořízení tudíž nemá cenu hovořit. Pak jsou v podstatě náklady zcela minimální. V prvním případě si stačí pořídit šampon na koberce, který vás vyjde zhruba na 50 Kč. V druhém případě pak peroxid vodíku. Litrová lahev 30% roztoku stojí cca 250 Kč.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
2.83 hvězdiček / Hodnoceno: 12x
Vložit komentář
Komentáře
Pepulín
neděle, 8. srpen 202123:32
No, tak přesně tímto tématem jsme se zabývali i my docela dost dlouho a hrozně nás to štvalo, protože to bylo každý měsíc pořád něco a už nás to pěkně přestávalo bavit, tak jsme se rozhodli jít k elektronickým sousedům a to z této stránky zde -
Napsal: Pepulín [Odpovědět]
Karel
neděle, 19. září 202107:58
Moc bych chtěl poděkovat za skvělý článek, který se mi bohužel bude hodit - koupili jsme totiž před měsícem s manželkou do našeho rodinného domku perské koberce z internetových stránek
Napsal: Karel [Odpovědět]
Michal Jonáš
pondělí, 20. září 202115:15
Se sazemi v koberci mi kdysi pomohl silný proud vzduchu ze šroubového kompresoru. Ale bylo to fakt silný, takže to vyfoukalo i mezi vlákny. Kdo nemá tu možnost, tak bych asi volil nějaký chemický čisticí prostředek. Záleží, jak moc je koberec zasažený (my měli fakt dost) a jaká byla pořizovací cena.
Napsal: Michal Jonáš [Odpovědět]