Jak odstranit barvu z radiátoru?

12. říjen 2013 | 05:14

Před tím, než se pustíte do natírání radiátorů, je zpravidla zapotřebí odstranit původní barvu. Kromě ní je vhodné se zbavit i veškerých nečistot, které jsou na radiátoru zaneseny a také všech hrubostí, například kapek, které pak kazí celkový vzhled po nanesení nového nátěru.

Reklama
Jak odstranit barvu z radiátoru?Jak odstranit barvu z radiátoru?

Postupy odstranění

Existuje několik způsobů, jak odstranit starou barvu z radiátoru.

Smirkový papír

Nejjednodušším a také nejméně nákladným procesem je barvu odstranit pomocí smirkového papíru. Celé zařízení pomocí něj poctivě přebrousíte až na kov. Není tak potřeba používat žádné chemické prostředky. Je ale pravdou, že tato řešení je poměrně pracné a může zabrat hodně času.

Poté, co radiátor důkladně přebrousíte smirkovým papírem, je vhodné jej ještě odmastit tak, aby se nový nátěr lépe uchytil na všech místech. Odmaštění lze provést kupříkladu nitroředidlem.

Poté ještě proveďte nátěr syntetickým základem.

Ocelový kartáč

Namísto smirkového papíru lze starý nátěr z radiátoru odstranit také pomocí ocelového kartáče. Je zapotřebí jej vykartáčovat úplně až na kov. Výhodou je, že se kromě staré barvy snadno zbavíte i případné rzi.

Použití odstraňovače nátěrů

V obchodech si kupte speciální odstraňovač starých nátěrů. Ten v sobě obsahuje organická rozpouštědla, která dokáží radiátor zbavit všech nátěrů, včetně olejových, syntetických či latexových.

Přípravky se obvykle nanášejí pomocí jemného štětce s delším vlasem. Potřeba bude jistě i štětce zároháku, kterým se dostanete do skrytějších a méně dostupných částí radiátoru.

Po nanesení odstraňovače je nutné vyčkat několik desítek minut. Poté se k odstranění barvy použije ocelová škrabka. Ve chvíli, kdy je na radiátoru více nátěrů a chcete je odstranit kompletně všechny, počítejte s tím, že postup bude potřeba několikrát opakovat. Pokud na radiátoru i po aplikaci zůstanou staré nánosy, lze na ně ještě použít ředidlo. Tím povrch dokonale vyčistíte a zarovnáte.

Pískování

Kromě dvou výše uvedených způsobů je možné pro odstranění staré barvy použít také metodu pískování. K tomu však budete potřebovat odborníky, kteří mají potřebné vybavení, jež se používá pro pískování povrchů. Výhodou pískování je, že povrch radiátoru pak bude zcela bez nečistot a nerovností.

Co je potřeba

  • Smirkový papír
  • Ředidlo
  • Ocelový kartáč
  • Odstraňovač nátěrů
  • Štětec malý
  • Štětec zárohák
  • Ocelová škrabka

Jak dlouho to potrvá?

V případě, že použijete chemický odstraňovač nátěrů, je nutné počítat s minimálně půlhodinovou pauzou, během níž bude odstraňovač působit. Jinak jsou všechny způsoby časově přibližně stejně náročné, jeden radiátor byste měli zbavit starého nátěru do hodiny. Poté již můžete začít s nátěrem nového laku.

Jaké budou náklady?

Odstraňovače nátěrů se dají pořídit v baleních o 0,5 kg od 150 Kč výše , dle jejich účinnosti, složení a značky. Pokud se pustíte do klasické cesty odstranění pomocí smirkového papíru nebo ocelového kartáče, jsou náklady výrazně nižší. Smirkový papír pořídíte od 10 Kč, ocelový kartáč pak vyjde od 20 Kč výše.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit virus Delta Search?

Jak odstranit virus Delta Search?

Virus Delta Search se mnohdy objevuje na počítačích běžných uživatelů, přičemž o něm mnozí ani nevědí, zejména pokud nejsou zrovna zběhlí s prací na internetu. Jedná se vlastně o virus, který vás automaticky přesměrovává na web delta-search.com, zatímco vy chcete informace hledat ve vámi běžně použí…

Jak odstranit vodní kámen?

Jak odstranit vodní kámen?

Vodní kámen se tvoří v důsledku nesprávného pH vody. Je-li voda příliš tvrdá, usazuje se vodní kámen na spotřebičích, které s vodou přicházejí do kontaktu. Typicky se jedná o pračky, myčky nádobí, ale také o samotné nádobí ( hrnce, skleničky apod.). Vodní kámen snižuje jejich životnost a výkon. Má o…


Jak odstranit policejní virus?

Jak odstranit policejní virus?

V minulých měsících začal mnoha uživatelům počítačů dělat problémy policejní virus. Jedná se o typ viru, který vám zablokuje počítač s tím, že se tváří, že blokaci provedla Policie ČR a k jeho odstranění je nutné zaplatit nějaký poplatek. Hodně lidí už tomuto triku naletělo. Kdo však není počítačový…

3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

Červotoč je hmyzem, který se rád uchyluje do dřeva. Jakmile zjistíte, že v nábytku doma či na zahradě máte červotoče, je potřeba s ním co nejrychleji zatočit, jinak bude nábytek za chvíli ve velmi špatném stavu, dojde postupně k jeho destrukci a bude na vyhození. Existuje několik způsobů, jak odstra…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Irena

pátek, 24. duben 2015
08:53

Dá se takto odstranit barva i ze smaltovaného radiátoru?
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 03.05.2015 ve 17:56:45


Napsal: Irena [Odpovědět]

Sapicek

úterý, 29. září 2020
22:01

S radiátory jsme měli docela velké patálie, ale nakonec jsme se ve finále rozhodli je kompletně vyhodit celé a pořidili jsme si nové, protože jsme ztratili smysl v restaurování něčeho, co stojí za prd :) Dále jsme si také pořídili tepelné čerpadlo, které se nám velice vyplatí. Pomohla nám k tomu i tahle kalkulačka úšpor za vytápění na stránkách https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/uspory/