Jak položit koberec?

1. duben 2014 | 12:43

Pokládka koberce jednou čeká každého majitele domácnosti. Můžete ji samozřejmě přenechat na odbornících, ale proč zbytečně utrácet, když nejde zase o žádnou složitou vědu, kterou byste nezvládli. Pokud nevíte, jak položit koberec, pak si přečtěte stručný návod, díky němuž pokládku zvládnete hravě a rychle.

Reklama
Jak položit koberec?Jak položit koberec?

 

 

Před pokládkou

Před tím, než se pustíte do pokládky, je třeba nejprve odstranit starý koberec. Odstraňte z místnosti veškerý nábytek tak, aby byl pokoj prázdný. Poté starý koberec jednoduše srolujte, případně opatrně vytrhejte, pokud je na některých místech připevněn pomocí hřebíčků či oboustranné lepenky.

Pokládce nového koberce samozřejmě předchází i nákup nového. Aby vám vyšel rozměrově, místnost si před nákupem pečlivě přeměřte. Nový koberec pak pro jistotu kupte o něco větší. Není problém s jeho následným seříznutím, ovšem nepříjemné je, pokud až při samotné pokládce zjistíte, že jste koupili koberec menších rozměrů, než jste požadovali.

Postup pokládky

Příprava podlahy

Nejprve důkladně očistěte podlahu od všech nečistot. V případě potřeby ji také zarovnejte.

Rozložení koberce

Jakmile je podlaha čistá a rovná, rozbalte koberec z obalu a začnete jej od stěny rolovat na podlahu. V případě, že je koberec umisťován do prostornější místnosti, je vhodné jej podlepit tak, aby se poté svévolně nesunul po podlaze a nedocházelo tak k vytváření bublin a rolování. V menších místnostech stačí koberec podlepit u stěn, a to pomocí oboustranné lepicí pásky.

Zarovnání

Máte-li koberec umístění dle vašich představ, zkontrolujte, zda je rovný a souběžně se stěnami. Pak vezměte nůžky či nožík a u stěn jej seřízněte tak, aby nepřečuhoval do stěn. Řezání musí být přesné a rovné. Použijte proto pravítko nebo třeba dřevěnou lištu, kolem níž provedete řez.

Dokončovací práce

Teprve ve chvíli, kdy máte koberec seříznutý na všech okrajích a rozích, odstraňte z lepicí pásky vrchní ochranný papír a na pásku pečlivě přitlačte koberec. V případě, že nechcete mít koberec u stěn roztřepený, můžete ke stěnám nainstalovat kobercové lišty.

Co je potřeba

  • Nový koberec
  • Oboustranná lepicí páska
  • Nůž (nůžky)
  • Pravítko nebo lišta
  • Kobercové lišty

Jak dlouho to potrvá?

Položit koberec je otázkou maximálně několika desítek minut. Zbytečně však nespěchejte, důkladnou péči je třeba věnovat hlavně rozprostření koberce tak, aby byl rovný. Stejně tak si dejte záležet na ořezávání okrajů. Pokud byste nožem příliš „ujeli“, mohlo by to znehodnotit celou vaši práci.

Jaké budou náklady?

K zafixování koberce je vhodné použít minimálně ke stěnám oboustrannou lepicí pásku. Obyčejnou pořídíte už od cca 30 Kč. Ostatní položky jsou rovněž v korunových nákladech, samozřejmě vyjma samotného koberce. Jeho pořizovací cena závisí na velikosti a také materiálu, z něhož je vyroben. Nejlevnější varianty lze pořídit už od 50 Kč za metr čtvereční.

Tip: Máte doma zašpiněný koberec? Přečtěte si, jak čistit koberec pomocí čistícího stroje.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak čistit koberec pomocí profesionálního čistícího stroje?

Jak čistit koberec pomocí profesionálního čistícího stroje?

K důkladnému vyčištění koberce mokrou cestou je nejlepší, pokud si na den zapůjčíte profesionální průmyslový stroj. V Praze i dalších městech si lze dnes tyto stroje bez problémů zapůjčit.

Jak položit střešní tašky?

Jak položit střešní tašky?

PR. Kvalitu střechy ovlivňuje zejména to, jakou zvolíte střešní krytinu a také, jakým způsobem ji upevníte. Zdaleka nejčastěji se v tuzemsku používají betonové střešní krytiny. Jejich pokládku zvládnete sami, stačí se jen držet několika hlavních zásad.


Jak položit linoleum?

Jak položit linoleum?

Linoleum je materiálem, který může tvořit základ podlahy. Rovněž se však využívá jako finální povrch v místnostech. Jeho pokládka není nijak extrémně náročná.

Jak odstranit spáleniny a saze na koberci?

Jak odstranit spáleniny a saze na koberci?

Koberec v domácnosti často trpí, a to nejen tím, že se v něm usazují běžné nečistoty. Doma se vám snadno může stát, že na něj spadnou saze z krbu, případně dokonce žhavé uhlíky. V těchto případech je potřeba ihned přistoupit k vyčištění, jinak na koberci vzniknou nenapravitelné škody.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Eva

středa, 25. listopad 2015
14:53

Nikde jsem se nedostala,jak předejít zvlneni koberce,který byl delší dobu srolovany. Podlaha je rovná, koberec v jednom kuse ale neleží rovně, tak nevím co s tím dělat.


Napsal: Eva [Odpovědět]

Ivana

středa, 24. únor 2021
12:33

My máme také v celém domě, kromě koupelny a kuchyně, koberce. Nemohla bych chodit po studené podlaze. Hlavně v zimě ne. Pod kobercem jsou betonové podlahy , které jsou ideální pro podlahové topení. Beton se krásně naakupuluje a pak nám topí, takže tu máme přes zimu krásné teplo :-) .


Napsal: Ivana [Odpovědět]

Karolína

neděle, 20. červen 2021
06:55

Není nad to si domů pořídit pouze malé kusové koberce :-) . Pak nemusíte jejich pokládku vůbec řešit. Já jsem nechtěla koberec do celého domu, ale zase v obýváku u sedačky a u dětí v pokoji je nějaký potřeba. Zvolila jsem proto kompromis v podobě kusových koberců a nemůžu si tak stěžovat :-) .


Napsal: Karolína [Odpovědět]

Kamilka Cizkova

středa, 26. leden 2022
20:46

Ahoj, tohle naštěstí vůbec řešit nemusím, protože sice koberce mám, ale jen ty kusové. Těch mám dokonce hned několik. Přijde mi totiž, že dokážou skvěle zútulnit prostředí. Nedávno jsem si koupila do obývacího pokoje jeden perský z tohoto skvělého e-shopu:


Napsal: Kamilka Cizkova [Odpovědět]