3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

16. srpen 2013 | 05:13

Červotoč je hmyzem, který se rád uchyluje do dřeva. Jakmile zjistíte, že v nábytku doma či na zahradě máte červotoče, je potřeba s ním co nejrychleji zatočit, jinak bude nábytek za chvíli ve velmi špatném stavu, dojde postupně k jeho destrukci a bude na vyhození.

Reklama
3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

Existuje několik způsobů, jak odstranit červotoče. Kromě tradičních, které se využívají již po desítky let a jsou více či méně účinné, lze zvolit také moderní metody s využitím chemických přípravků nebo třeba mikrovlnného záření.

Postup odstranění

1. Tradiční postup

Osvědčeným postupem, který se využívá již léta, je využití domácích přípravků, které má běžně každý z vás k dispozici.

Stačí vzít koncentrovaný ocet. Do něj přidáte mycí přípravek na nádobí, a to v poměru 10:1. Do roztoku poté doplníte ještě pepř. Vše důkladně promícháte a roztokem potřete napadená místa.

Doporučuji použít opravdu velké množství roztoku tak, aby byl dostatečně účinný. Červotočů se tímto způsobem zbavíte snadno, rychle a hlavně levně. Jako alternativu pak můžete zvolit roztok z louhového mýdla.

Reklama

2. Použití chemických přípravků

V dnešní době se dají k hubení červotočů využít nejrůznější chemické přípravky. Ty jsou k dostání v drogeriích. Příkladem takovýchto přípravků je třeba produkt zvaný Červostop.

Přípravky se obvykle jednoduše nanesou na poškozená místa nábytku či jiných dřevěných materiálů a nechají se po určitou dobu působit. Jde o účinné řešení, ovšem jen v případě, že se červotoč nedostal příliš hluboko do dřeva.

3. Využití mikrovlnného záření

Pomoci může také metoda, kdy je využito mikrovlnného záření o kmitočtu od 300MHz. Červotoči budou v důsledku záření doslova uvařeni ve vlastní šťávě.

Je ale nutné podotknout, že toto řešení má pouze dočasný účinek, nezabrání případnému dalšímu výskytu hmyzu. Při využití mikrovlnného záření tak proveďte následnou impregnaci dřeva, která bude sloužit k jeho větší ochraně.

Co je potřeba k odstranění červotoče

  • Ocet, mycí prostředek, pepř
  • Chemický přípravek na hubení červotočů ( Červostop a další)
  • Přístroj na vysílání mikrovlnného záření

Jak dlouho odstranění potrvá?

Tradiční i moderní postupy vám zaberou několik málo minut. Aplikace přípravků a směsí je velmi jednoduchá, rychlá a účinná. Odstranění pomocí mikrovlnného záření však obvykle provádějí odborníci.

Jaké budou náklady na odstranění červotoče?

Pokud zvolíte první postup, budou náklady minimální, prakticky nulové. Snad každý z vás má doma ocet, pepř a jar nebo jiný přípravek na mytí nádobí.

V případě využití chemických přípravků budou náklady přeci jen vyšší. Nejznámější přípravek Červostop se dá zakoupit v litrové lahvi od cca 60Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.86 hvězdiček / Hodnoceno: 153x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva, látky, plastu, skla i z kůže?

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva, látky, plastu, skla i z kůže?

Vteřinové lepidlo je dobrým pomocníkem při mnoha drobných opravách a lepeních. Dá se využít na dřevo, plasty, sklo i další materiály. Stejně jako je dobrým pomocníkem, nám ale může nadělat také pěknou paseku, pokud se dostane tam, kam nemá. Přečtěte si rady, jak na odstranění vteřinového lepidla z r…

Jak odstranit mech ze střechy? 4 způsoby likvidace mechu

Jak odstranit mech ze střechy? 4 způsoby likvidace mechu

Mech je k vidění na mnoha střechách rodinných a bytových domů. Jeho hojný výskyt dost kazí celkový dojem při pohledu na objekt. Zbavit se mechu přitom není nijak složité. Existuje celá řada osvědčených postupů. Představím vám tři, které jsou spolehlivé.


Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

Staré pařezy na zahradě nepůsobí příliš pěkně. Jak je to ale s jejich odstraněním. Existuje několik osvědčených způsobů. Některé z nich jsou pracnější, jiné pro změnu zaberou více času.

4 způsoby, jak se zbavit vší

4 způsoby, jak se zbavit vší

Všimli jste si, že se vaše děti příliš často drbou na hlavě, protože je svědí? Pak mají ve vlasech nejspíše vši. Tyto malé potvůrky dokážou nadělat hodně neplechy. Pokud by se neodstranili, mohlo by to v nejhorším případě vyústit až ve vypadávání vlasů a tvorbě boláků.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Anna Vesels

úterý, 12. květen 2015
00:17

Dobry den, prosim o radu nasla jsem cervotoce v parketach parkety mam pouze navoskovane jsou po babicce nejsou nove.Jak cervotoce znicit ale parkety neposkodit.Dekuji za rady


Napsal: Anna Vesels [Odpovědět]

Ulla Schaumann

pondělí, 3. srpen 2015
11:02

to Joli: Mám v dome v trámech a podlaze cervotoce. Pomer octa a jaru je 10:1 ale Kolik pepre? Mletý, celý a Kolik pepre?!
Musi se to ohrívat varit nebo nechat ustát? v Tom prípade jak dlouho. Dekuji.


Napsal: Ulla Schaumann [Odpovědět]

Hana Přibylová

pondělí, 3. srpen 2015
17:59

Dobrý den, máme problém, napadené krovy červotočem(housenka). jediný trám,který není zadělaný sádrokatronem nám to odhalil. Teď jsme zjistili, že je i za sádrokarotnem. Můsíme oddělat? nebo se dá nevrtat a vstříknout do prostoru chemikálii nebo první variantu s octem? díky moc Hanka


Napsal: Hana Přibylová [Odpovědět]

chytrak

pondělí, 15. srpen 2016
23:00

to kkjhggfd:
neni, mel by sis ho precist ty


Napsal: chytrak [Odpovědět]

Radim

pátek, 16. prosinec 2016
19:31

Dobrý den. Chtěl bych ten tradiční postup vyzkoušet u podlahových prken. Stačí použít klasický 8% ocet? Ve článku se píše o koncentrovaném. Díky


Napsal: Radim [Odpovědět]

Sylva Turoňová

pátek, 28. březen 2014
16:29

Ten Váš článek o likvidaci červotočů bych uvítala před třemi lety, kdy jsem se pouštěla do odstraňování červotočů na dřevem obložené chatce a hlavně v celodřevěné hospodářské budově. Napadení dřeva těmito potvůrkami bylo už docela rozsáhlé. Ocet jsem nepoužila, nevěděla jsem o tomto způsobu. Vámi zmiňovaný ČERVOSTOP se moc neosvědčil, považuji ho za slabý. Doporučila bych raději LIGNOFIX I, v prodeji bývá bezbarvý i zelený. Je sice poněkud dražší (kolem 300,- Kč za litr), ale dle návodu se tento koncentrát ředí s vodou v poměru 1:4. Pro silnější účinek možno ředit méně nebo vůbec. Lignofix je možno aplikovat stříkáním el. pistolí, ale je značně dusivý. Osvědčilo se mi nanášení roztoku štětcem, raději 2 - 3x, za suchého teplého počasí, aby lépe vsakoval. Nejhorší je to v silných trámech, tam jsem lignofix aplikovala infekční stříkačkou do jednotlivých dírek nebo do spár mezi trámy a prkny. Rovněž na lakovaném dřevě je problém, při menším napadení doporučuji použít rovněž injekční stříkačku, v horších případech je nutno lak zbrousit. Je to práce zdlouhavá a pracná, ale výsledek jistě stojí za to.


Napsal: Sylva Turoňová [Odpovědět]

Josef Ř.

pondělí, 21. duben 2014
22:56

Dobrý den, zaujal mě článek s receptem na boj s červotočem z octa, Jaru a pepře. Je tento způsob nějak ověřen? A v jakém poměru se dávají udané složky? Děkuji za odpověď Říský


Napsal: Josef Ř. [Odpovědět]

Beny

úterý, 22. duben 2014
16:11

Beny

to Josef Ř.:
Dobrý den,
zkuste to v poměru 10:1, v každém spíše větší množství octa.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.04.2014 ve 16:23:22


Napsal: Beny [Odpovědět] [Skrýt]

Radmila Lacková

neděle, 20. červenec 2014
16:00

to Josef Ř.:
Vyzkoušela jsem. Funguje skvěle! Vylézali, utíkali a chcípali!


Napsal: Radmila Lacková [Odpovědět] [Skrýt]

Dagmar Vohradská

neděle, 24. srpen 2014
18:46

to Radmila Lacková:
Děkuji za zprávu z praxe! Koupila jsem starožitnou skříň a je plná teček, tak vaše zkušenost mi příští víkend velmi pomůže. Jen představa, jak budou červotoči vylézat, utíkat a chcípat mi trošku obrací žaludek... Díky!


Napsal: Dagmar Vohradská [Odpovědět] [Skrýt]

Joli

čtvrtek, 28. srpen 2014
07:29

to Radmila Lacková: dobrý den,myslíte ,že v místech kde se nedostanu štětcem,mohu zvolit mechanický postřikovač? máme starý rodinný dům a štíty jsou opravdu vysoko,děkuji Joli


Napsal: Joli [Odpovědět] [Skrýt]

Ulla Schaumann

pondělí, 3. srpen 2015
11:00

to Joli:


Napsal: Ulla Schaumann [Odpovědět] [Skrýt]

jelinek

sobota, 30. srpen 2014
11:12

Používám palivo pro auta E85 okamžitý účinek,postříkám postřikovačem.


Napsal: jelinek [Odpovědět]

Joli

čtvrtek, 11. září 2014
14:26

včera jsem na něj vlítla se savem,už toho bylo na mě moc,uvidím co dnes,děkuji,že jste tady dal svůj recept,jak na něj :(to jelinek:


Napsal: Joli [Odpovědět] [Skrýt]

kkjhggfd

čtvrtek, 5. březen 2015
15:12

to Josef Ř.:
V článku je poměr ingrediencí jasně uveden, stačí jen pozorně číst.


Napsal: kkjhggfd [Odpovědět]