Zahradní kompostér a jak kompostovat
5. květen 2017 | 12:43Pomocí kompostu se ekologickým způsobem zbavíte zahradních i kuchyňských odpadků. Nejenže ušetříte peníze a čas za jejich odvoz, ale také získáte velmi kvalitní humózní půdu. Biodpad se v kompost promění v řádu několika týdnů.
ReklamaJak správně založit kompost?
V první řadě je potřeba zvolit pro kompost správné místo na zahradě. Kompost by měl být umístěn tam, kde nebude vystaven prudkému dešti, větru i slunečním paprskům. V kompostéru je důležité, aby do něj měly přístup žížaly a další organismy, zvolte proto propustnou podložku. Sestavit si můžete na větší zahradě vlastní kompostér, který sestavíte z různých desek či latí. Kompost nebudujte hned vedle domu. Kompostovou kupu můžete v létě osázet dýněmi, jejich listy kompost v létě zastíní a zabrání jeho vysychání.
Všechny potřebné materiály smíchejte dohromady, anebo je můžete postupně vrstvit na sebe. Chcete-li rychlokompost, zvolte kombinaci hlíny - trávy a listí. Kompost prolévejte vodou nebo zkvašeným drůbežím trusem. V případě, že se na kompostu objeví plevel, okamžitě ho odstraňte. Plevel díky dobrým vegetačním podmínkám dokáže celý kompost znehodnotit. Zrání kompostu trvá minimálně půl roku, pokud jej chcete mít skutečně kvalitní.
Jak na kompostér na malé zahradě?
Máte malou zahradu? I zde najdete řešení. Můžete si obstarat zahradní kompostér, který lze pořídit v různých objemech, nejlépe do 400 l. Tyto moderní kompostéry nahradí nevzhledné hromady, které mnozí zahradníci na zahradě, ve snaze vyrobit si kompost, tvoří. Rovněž odstraníte šířící se zápach. Kompostér může klidně stát i v chodbě domu, v tom případě volte zcela uzavřené varianty.
Na kompost můžete dávat vše, co je původem organické. Nejčastěji můžete takto zužitkovat slupky a zbytky ovoce a zeleniny nebo například nebělené kávové filtry. Kompostovat můžete vaječné skořápky, slupky z ořechů a také odpad ze zahrady například listí, trávu, popel, saze a další. Není vhodné kompostovat pouze trávu.
Výhody plastových kompostérů a jejich velikosti
Plastové kompostéry se v současné době vyrábí z omývatelného a často také 100% recyklovaného materiálu. Jejich výhodou je vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, přitom nevyžadují žádnou složitou údržbu. Materiál na výrobu kompostérů je velmi lehký, proto se s nimi snadno manipuluje. Jsou vybaveny násypnými i vybíracími otvory, díky kterým můžete biodpad jednoduše vložit a humus zase vybrat. Vhodný kompostér z plastu má dostatečně velká víka. Montáž kompostéru je velmi jednoduchá, složený ho máte za pár minut.
Velikost kompostéru vybírejte podle velikosti zahrady. Nejčastěji se doporučuje objem kompostéru 400-600 l, které jsou vhodné do zahrad s velikostí do 500 m2. Pro velké zahrady nad 1000 m2 se hodí kompostovací sila. Ty pojmou až dvojnásobek kompostu.
Autor: Petra Jelenová
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!