Jak zazimovat zahradní jezírko?

4. říjen 2013 | 14:29

Před příchodem zimy je nutné provést také nezbytné práce na zahradním jezírku. Pokud je součástí vaší zahrady, určitě na něj nezapomeňte, a to obzvláště tehdy, máte-li v něm vysazené rybičky, případně se v něm nacházejí nejrůznější rostliny, jako lekníny apod.

Reklama
Jak zazimovat zahradní jezírko?Jak zazimovat zahradní jezírko?

Postup zazimování

Sběr napadaného listí

V první řadě je před příchodem mrazů a sněhu potřeba jezírko zbavit napadaného listí. To lze provést buď pomocí klasického sítka, kterým postupně vytaháte veškeré listí z hladiny. Lepší je, pokud si ještě před tím, než listí začne ze stromů opadávat, natáhnete na hladinu síť, která zachytí všechno listí. Ušetříte si tak námahu s jeho následným vytahováním z vody.

Pokud byste listí z vody jezírka nevytáhli, začaly by se v ní objevovat řasy. Ty sice přirozeně čistí vodu, nicméně jsou nevhodné pro zahradní jezírka hlavně z estetických důvodů. Jezírko, které bude na jaře plné řas, zkrátka nebude vypadat pěkně.

Péče o rybičky

Pokud máte v zahradním jezírku rybičky, není nutně potřeba je přemisťovat do teplejší vody. Měly by bez problémů vydržet i přes zimu. Je ale vhodné, aby jezírko mělo hloubku minimálně jeden metr.

Důležité je zajistit rybičkám během zimy přísun vzduchu. Pokud se tak na hladině vytvoří ledová vrstva, udělejte do ní otvory, kterými bude do jezírka proudit vzduch a dojde také k výměně plynů.

K provzdušnění jezírka lze také využít klasické vzduchové strojky do akvária.

Lekníny

Lekníny, které jistě zdobí hladinu vašeho zahradního jezírka, můžete přes zimu ponechat na místě. Pouze je vhodné je zastřihnout a odstranit špatné a odumřelé listy.

Čerpadlo

Jestliže u jezírka používáte vodní čerpadlo, není nutné jej před zimou vyndavat a uskladňovat. Moderní čerpadla dokáží bez problémů vydržet i nepříznivé klimatické podmínky. Počítejte ovšem s tím, že čerpadlo musí být ponořeno v hloubce alespoň 30 centimetrů.

Filtry

Používanou filtraci na zimu odstraňte a uskladněte na suché místo. Na mrazu by mohlo dojít k jejímu popraskání.

Co je potřeba

  • Síť na hladinu
  • Ruční síťka na listí
  • Vzduchový strojek pro akvária
  • Zahradní nůžky

Jak dlouho to potrvá?

Zazimování zahradního jezírka zvládnete během jediného odpoledne. Asi nejvíce práce vás čeká s vytahováním napadaného listí, které se objeví na hladině. Tuto činnost zřejmě bude nutné provést opakovaně až do doby, než se na hladině vytvoří ledová krusta.

Jaké budou náklady?

Náklady na zazimování zahradního jezírka jsou minimální. Stačí mít k dispozici síť, pomocí níž zamezíte napadání listí. Stojí maximálně kolem 400 Kč v rozměrech 5x6 metrů. Lze pořídit i menší varianty, například 3x4 metry stojí kolem 250 Kč. Síťka do vody, kterou lze vytáhnout jednotlivé kusy spadaného listí, pak stojí okolo 50 Kč.

Video:

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Co je zahradní kultivátor? K čemu se hodí

Co je zahradní kultivátor? K čemu se hodí

Stále větší oblibu si u zahrádkářů získává stroj s názvem zahradní kultivátor. Jde o pomocníka, který dokáže dělat mnoho činností, které jsou spojeny s péčí o půdu. K čemu všemu se hodí a jaké jsou jeho přednosti?

Zahradní kompostér a jak kompostovat

Zahradní kompostér a jak kompostovat

Pomocí kompostu se ekologickým způsobem zbavíte zahradních i kuchyňských odpadků. Nejenže ušetříte peníze a čas za jejich odvoz, ale také získáte velmi kvalitní humózní půdu. Biodpad se v kompost promění v řádu několika týdnů.


Jak odstranit spadané listí? Zahradní vysavač listí to jistí

Jak odstranit spadané listí? Zahradní vysavač listí to jistí

Spadané listí se vám na zahradě bude objevovat právě v těchto dnech a týdnech. Začátek podzimu je totiž ve znamení opadávání stromů a keřů. Jak efektivně odstranit spadané listí, aby vás to nestálo zbytečně moc námahy a přitom jste neponičili trávník? Výborným řešením je zahradní vysavač listí. Ten …

Jak zazimovat bonsaj?

Jak zazimovat bonsaj?

Pokud pěstujete venkovní bonsaje, je potřeba je zazimovat. Pokud by totiž byly během zimních mrazů bez jakékoliv ochrany, došlo by u nich k prohrnutí kořenového systému, což by následně znamenalo jejich uschnutí a uhynutí.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!