Co je zahradní kultivátor? K čemu se hodí

15. duben 2014 | 13:43

Stále větší oblibu si u zahrádkářů získává stroj s názvem zahradní kultivátor. Jde o pomocníka, který dokáže dělat mnoho činností, které jsou spojeny s péčí o půdu. K čemu všemu se hodí a jaké jsou jeho přednosti?

Reklama
Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

 

 

Co je kultivátor?

Kultivátor je strojem, který pomocí systému nožů dokáže provádět nejrůznější činnosti při péči o půdu. Slouží hlavně k jejímu hrubému opracování, kdy zem připravujete na výsadbu.

K čemu se hodí?

Zahradní kultivátor se v první řadě využívá ke kypření půdy. Výkonné stroje však dokážou mnohem více. Pomocí kultivátoru se tak dá provádět vertikutace půdy, odstraňování plevele, rytí, orání a celkové provzdušnění zeminy.

Hlavní funkce kultivátoru:

  • Kypření
  • Rytí
  • Pletí
  • Orba
  • Zarovnávání půdy
  • Vertikutace
  • Provzdušnění půdy
  • Odstraňování hrubé zeminy
  • Odstranění plevele
  • Zapracování hnojiva do zeminy

Jak vybrat kultivátor?

Kultivátor je potřeba vybírat zejména podle jeho výkonu. Přitom si nejprve stanovte, nač jej vlastně budete chtít využívat. Moderní výkonné stroje umí dělat i několik desítek činností, stačí použít vhodné příslušenství a nástavce.

Při výběru záleží dále i na velikosti pozemku, který se strojem hodláte obdělávat. Máte-li větší pozemek, pak si pořiďte kultivátor s motorem o objemu alespoň 150 kubických centimetrů.

Pro menší zahrady postačí kultivátor s objemem do 50 ccm. I ty se už zpravidla dají použít například na vertikutaci půdy. Nejméně výkonné kultivátory jsou však obvykle jednoúčelové, jde hlavně o stroje do 35ccm. Ty pak využijete pro plení půdy a její přípravu na následnou výsadbu.

Kolik kultivátor stojí?

Cenové rozpětí kultivátorů je poměrně značné. Stroje s motory s objemem do 35ccm lze pořídit již kolem 10.000 Kč, výkonnější pak vyjdou i na dvojnásobek.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Zahradní kompostér a jak kompostovat

Zahradní kompostér a jak kompostovat

Pomocí kompostu se ekologickým způsobem zbavíte zahradních i kuchyňských odpadků. Nejenže ušetříte peníze a čas za jejich odvoz, ale také získáte velmi kvalitní humózní půdu. Biodpad se v kompost promění v řádu několika týdnů.

Jak zazimovat zahradní jezírko?

Jak zazimovat zahradní jezírko?

Před příchodem zimy je nutné provést také nezbytné práce na zahradním jezírku. Pokud je součástí vaší zahrady, určitě na něj nezapomeňte, a to obzvláště tehdy, máte-li v něm vysazené rybičky, případně se v něm nacházejí nejrůznější rostliny, jako lekníny apod.


Jak odstranit spadané listí? Zahradní vysavač listí to jistí

Jak odstranit spadané listí? Zahradní vysavač listí to jistí

Spadané listí se vám na zahradě bude objevovat právě v těchto dnech a týdnech. Začátek podzimu je totiž ve znamení opadávání stromů a keřů. Jak efektivně odstranit spadané listí, aby vás to nestálo zbytečně moc námahy a přitom jste neponičili trávník? Výborným řešením je zahradní vysavač listí. Ten …

Jak instalovat nopovou fólii

Jak instalovat nopovou fólii

Víte, co je nopová fólie, jak ji instalovat a k čemu se používá?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!