Jak dezinfikovat studnu?

11. červenec 2013 | 13:30

Čištění studny je třeba čas od času provádět. Zdaleka nejdůležitější je to ve chvíli, kdy se skrz vaši zahradu převalila velká voda. Ovšem i ostatní studny na pozemcích by se měly čistit, neboť se v nich mohou usazovat sedimenty, případně také drobní živočichové. To vše kazí kvalitu vody.

Reklama
Jak dezinfikovat studnu?Jak dezinfikovat studnu?

Postup čištění

Studnu otevřete a důkladně zkontrolujete, zda do ní nezatéká voda. Dále je potřeba také zkontrolovat, zda se ve studni neobjevují nějaké kořínky rostlin.

V okamžiku, kdy se v ní objevují také nějací uhynulí živočichové, bude nutné přistoupit k její důkladnější dezinfekci.

Při čištění studny počítejte s tím, že celou akci není možné provádět pouze za účasti jediné osoby. Z hlediska bezpečnosti je podstatná přítomnost alespoň dvou dalších osob.

Před vstupem do studny nejprve odčerpejte vodu, nejlépe pomocí ponorného čerpadla.

Poté, co vlezete do studny, je dobré jednoduchým trikem vyzkoušet, zda je uvnitř dostatečné množství kyslíku. Stačí zapálit svíčku. Pokud hoří málo, případně zcela zhasíná, bude nutné ji nejprve odvětrat.

Čištění lze provést například pomocí klasického Sava, které použijete na stěny a dno. Je přitom vhodné nechat zde alespoň trochu neodčerpané vody. Stěny důkladně vykartáčujete. Teprve poté odčerpáte veškerou vodu. Vyberete všechny nečistoty ze dna.

V následující fázi necháte vodu opět natékat. Ve chvíli, kdy už je v ní dostatek vody, znovu očistíte stěny jako v první fázi. Po dalším odčerpání vody vysypete dno. Na to je vhodný jemný štěrk, případně vápencová drť.

Následuje opětné napuštění a opakování dezinfekce. V této fázi ji ale necháte několik hodin působit. Vodů průběžně odčerpáváte. V tuto dobu ji rozhodně nesmíte používat k pití.

Na závěr je potřeba si přizvat odborníka, který provede rozbor kvality vody a zjistí vám zda už je vhodná k užívání.

Co je potřeba k čištění

  • Savo ( případně jiný dezinfekční přípravek)
  • Kartáč na čištění stěn a dna
  • Ponorné čerpadlo
  • Jemný štěrk

Jak dlouho dezinfekce potrvá?

Čištění studny zabere několik hodin. Je třeba brát v úvahu, že dezinfekce musí několik hodin působit. Poměrně dlouhou dobu může zabrat také odčerpávání vody ze studny.

Jaké budou náklady?

Náklady na čištění studny svépomocí nejsou nijak vysoké, pohybují se maximálně v řádech stokorun. Tyto prostředky vynaložíte za dezinfekční prostředky. Ponorné čerpadlo, pokud jej doma nemáte, je lepší si raději vypůjčit.

Čištění studny od profesionálů pak vyjde výrazně dráž, cenu ovlivňuje zejména její hloubka. V průměru dáte za vyčištění studny s hloubkou do sedmi metrů kolem 5 tisíc korun.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Praktickým řešením, jak ušetřit za provoz domácnosti, je využívání vlastní studny jako zdroje pitné a užitkové vody. V momentě, kdy můžete používat studnu u domu, nejste odkázáni na centrální přísun, voda vás tak prakticky nic nestojí. Abyste ji však mohli bez problémů používat, je nutné studnu prav…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!