Jak a proč provádět vápnění zahrady?

20. duben 2016 | 09:49

Důležitou složkou v zemině je vápník. Pokud chcete, aby na vaší zahrádce vzkvétaly rostliny a dařilo se vám pěstovat zeleninu v záhonech, je zapotřebí si krom jiného hlídat právě jeho hladinu.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč provádět vápnění?

Vápník ovliňuje pH půdy. Jeho správná hodnota závisí na tom, co na zahradě pěstujete. Příliš vysoké či naopak podprůměrné hodnoty pH, které souvisejí s nadbytkem či nedostatek vápníku v půdě, ovlivňují růst plodin, ale i celkovou strukturu půdy. Přítomnost vápníku je velmi důležitá například při pěstování zeleniny. Odvápnění je způsobené také zavlažováním.

Jak vápnit půdu?

K vápnění půdy využijte mletý vápenec, případně dusíkaté vápno. Rozhodně není dobré používat hašené vápno.

Intenzita vápnění záleží na tom, jaké pH a charakter má půda na vaší zahradě. Pokud je příliš kyselá, bude zapotřebí aplikace většího množství vápna, a to zhruba v dávce 2 kg mletého vápence na 10m čtverečních. Je-li půda spíše neutrální, stačí vám zhruba do 1 kg vápna.

Za zmínku stojí fakt, že pokud naměříte pH půdy vyšší než 7,2, nemusíte vápnění provádět vůbec. Ke zjištění pH použijte klasické lakmusové papírky. Jsou celkem přesné, odchylky od reálných hodnot se pohybují do 0,5pH.

Jak často vápnit půdu?

K vápnění půdy na zahradě není zapotřebí přistupovat nijak často. Záleží samozřejmě na tom, jaké pH naměříte a jak se o půdu pravidelně staráte. Obecně se však dá říci, že vápnění zeminy budete muset kompletně provádět zhruba jen jednou za 3 – 4 roky. Častěji to bude zapotřebí pouze tehdy, je-li půda příliš kyselá.

Kdy nevápnit?

Existují určitá pravidla, kdy není dobré vápnění zeminy provádět. Jedná se například o okamžik, kdy se na půdě chystáte v brzké době pěstovat brambory, ale také třeba rajčata, jahody a další vybrané druhy ovoce a zeleniny.

V případě, že si nevíte rady, doporučuji se obrátit na odborníky v oblasti zahradnictví, kteří vám se správným složením půdy a vápněním poradí.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.29 hvězdiček / Hodnoceno: 24x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

Staré pařezy na zahradě nepůsobí příliš pěkně. Jak je to ale s jejich odstraněním. Existuje několik osvědčených způsobů. Některé z nich jsou pracnější, jiné pro změnu zaberou více času.

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Zanesené okapy mohou na vašem domě způsobit velkou neplechu. Voda skrz ucpaný okap, v němž je hromada listí, mechu a dalších usazeniny, nemůže odtékat a hledá si postupně jiné cestičky. Výsledkem pak může být to, že začne zatékat o podkroví, případně si razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a …


Jak často provádět revize komínu? Náklady na opravu komínu

Jak často provádět revize komínu? Náklady na opravu komínu

Blížící se konec topné sezony znamená, že nastává čas na revizi komínu a případné opravy jeho poškození. Součástí péče je také provedení vyčištění komínu. Na kolik vás tyto právě vyjdou a jak často se vlastně revize komínů musí provádět?

TZ: Díky šikovnému nářadí lze snadno provádět i náročnější renovace

TZ: Díky šikovnému nářadí lze snadno provádět i náročnější renovace

Šikovní kutilové si drobné úpravy, ale i složitější renovace rádi udělají doma sami. K tomu je však samozřejmě potřeba profesionálního nářadí, díky kterému lze renovaci jednoduše zvládnout svépomocí. Všechny tyto nástroje i rady, jak s nimi zacházet nebo jak celou rekonstrukci pojmout, můžete získat…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Holda

pondělí, 13. září 2021
18:14

Je pravda, že dobré vápnění je hodně důležité. Já ho provádím každé jaro. Jen letos jsem se u toho musel vyvztekat, protože mi po dlouhé době praskl rýč, co jsem měl. :/ A samozřejmě doma byla jednom lopatka z Armiku, kterou si beru na výlety. Ale protože jsem spěchal, tak jsem zjistil, že i s malou lopatkou se to dá zvládnout. Kdepak, člověk si musí prostě umět poradit. :)


Napsal: Holda [Odpovědět]

Iva

středa, 20. říjen 2021
10:20

S článekem k použití vápna na zahradě jsem spokojena. Stručné, přehledné a obsah mi stačil.


Napsal: Iva [Odpovědět]