Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

1. srpen 2013 | 11:51

Špinavá klávesnice je něčím, co se týká většiny majitelů počítačů. Pořídit si novou, čistou klávesnici dnes sice není nijak nákladné, je ale škoda zbytečně plýtvat penězi, kdy si tu starou a špinavou můžete sami doma důkladně vyčistit.

Reklama
Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

Postup

Existuje několik způsobů, jak čistit klávesnici. Liší se v náročnosti, době čištění a také ve výsledném efektu.

1. Čištění pomocí hadříku a přípravku na mytí nádobí

Tento postup je velmi jednoduchý. Na hadřík nanesete vrstvu přípravku na mytí nádobí, například klasického Jaru.

Poté s ním postupně ostřete všechny tlačítka na klávesnici i jejich okolí. Problém je v tom, že se nedostanete do škvír mezi tlačítky, kde se zachytává velké množství prachu.

Tlačítka tak bude nutné vyndat, a to například pomocí vidličky, nože či jiného ostrého předmětu. Tato metoda je také poměrně časově náročná. Omýt každé tlačítko zvlášť vám zabere spoustu času.

Klávesnici po vyndání tlačítek můžete celou rozebrat a její jednotlivé části opět setřít hadříkem se saponátem. Rozhodně ale vynechte spodní část, kde je umístěna elektronika.

2. Čištění tlačítek v myčce nádobí

Ve chvíli, kdy vyndáte všechna tlačítka z klávesnice, můžete na jejich vyčištění použít také myčku nádobí. Pokud myjete klávesnici v myčce, tlačítka umístěte do sekce, kam běžně vkládáte křehčí druhy nádobí.

Tento způsob je samozřejmě bezpracný, přičemž výsledek je poměrně dobrý, tlačítka budou téměř dokonale čistá.

3. Čištění tlačítek v pračce

Tlačítka klávesnice lze vyprat také v pračce. Zde je ovšem vhodné je pořádně zabalit do ručníku, utěrky nebo jiného materiálu, který lze prát.

V opačném případě by se tlačítka mohla poškodit. Čištění v pračce je jinak velmi efektivním způsobem, jak tlačítka zbavit veškeré nečistoty. Rovněž jde o takřka bezpracný úkon.

Co je třeba k vyčištění?

  • Hadr (ubrousek)
  • Běžný přípravek na mytí nádobí
  • Alternativa: pračka, myčka nádobí

Jak dlouho to potrvá?

Nějaký čas vám zabere vytáhnutí všech tlačítek. Ty vyndavejte postupně od kraje. Záleží na vašem umu, akce však určitě potrvá několik minut.

Ruční čištění tlačítek klávesnice zabere opět poměrně dlouhou dobu. Každé tlačítko je třeba umýt zvlášť.

I čištění v myčce nebo pračce nějakou chvíli potrvá, nicméně u tohoto způsobu vy sami nemusíte nic dělat kromě toho, že nastavíte program a spotřebič spustíte.

Jaké budou náklady na čištění klávesnice?

Náklady jsou minimální. Obyčejný přípravek na mytí nádobí vás vyjde na cca 40 Kč za litrové balení. Dá se však předpokládat, že jej máte doma v kuchyni, kde s ním myjete nádobí, takže náklady na vyčištění klávesnice budou vlastně nulové.

Video

Podívejte se na jednotlivé postupy, jak se dá čistit klávesnice:

 

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Praktickým řešením, jak ušetřit za provoz domácnosti, je využívání vlastní studny jako zdroje pitné a užitkové vody. V momentě, kdy můžete používat studnu u domu, nejste odkázáni na centrální přísun, voda vás tak prakticky nic nestojí. Abyste ji však mohli bez problémů používat, je nutné studnu prav…

Jak čistit žaluzie?

Jak čistit žaluzie?

U žaluzií, které se nacházejí u oken mnoha domácností, nastává při čištění. Žaluzie se poměrně hodně zanášejí prachem. Jejich čištění přitom rozhodně není tak snadnou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled jevit.


Jak čistit broušenou kůži?

Jak čistit broušenou kůži?

Broušená kůže je materiálem, z něhož se vyrábí nejčastěji obuv. Dále však může být také součástí nerůznějších oděvů- kabátů, sak apod. Běžně se pro broušenou kůži vžil pojem semiš. Ta je broušena z líce nebo z rubu. Pakliže jde o kůži broušenou z rubu, nazývá se velur. Broušenou kůži z líce pak ozna…

Jak čistit stříbro? 5 spolehlivých tipů

Jak čistit stříbro? 5 spolehlivých tipů

Stříbrné řetízky, náramky a další předměty vlivem času černají. Je to způsobeno přítomností sulfidu stříbrného. Pokud vám stříbro zčerná, není třeba zoufat, existují osvědčené postupy, které zvládnete sami, aniž byste museli chodit do zlatnictví.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Karla

sobota, 6. únor 2016
15:17

No já jsemsi to zjednodušila.Potřeba -1 tenký štěteček,1mírně navlhčená šv jse m po řadách klávbesyskládala ta jak byly. ten binec pod jsem tím štětečkem krásně vyndala a vyčistila celou řadu.Pakjednotlvé klávesy očistila a nasadila zpět.A tak tošl řada pořadě.Celkový čas2hodiny.


Napsal: Karla [Odpovědět]

Čenda

pátek, 7. listopad 2014
15:48

Klávesnice se myje takto: pustíte teplou vodu z kohoutku, dáte pod ní klávesnici, pak vycákáte vodu a dáte na sluníčko nebo na radiátor. Většinou pak funguje.


Napsal: Čenda [Odpovědět]

Blanka

pondělí, 17. listopad 2014
14:47

to Čenda: odklikala jsem si plochým příborákem vždycky jeden řádek kláves a vyčistila je i pod nimi vlhkou švédskou utěrkou, naklapala zpátky a další řádek. trošku složitější je dát zpátky klávesu enter a pauzu, ale vše jde a je to jak nové


Napsal: Blanka [Odpovědět]

SamanthaClara

neděle, 28. prosinec 2014
15:17

to Čenda: áá, pan Čenda je vskutku koumák! Takže když vám pak klávesnice fungovat nebude, obraťte se na mistra Čendu a on vám koupí novou :D :D
Pokud máte levnou klávesnici za dvě kila, tak určitě hoďte pod vodu, ale pokud máte ergonomickou za litra, tak to zkoušejte pouze v případě, že si plánujete koupit novou :)


Napsal: SamanthaClara [Odpovědět]