Jak čistit žaluzie?

18. červenec 2013 | 10:54

U žaluzií, které se nacházejí u oken mnoha domácností, nastává při čištění. Žaluzie se poměrně hodně zanášejí prachem. Jejich čištění přitom rozhodně není tak snadnou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled jevit.

Reklama
Jak čistit žaluzie?Jak čistit žaluzie?

Tím, že mají velké množství lamel, špína a prach se při nedůkladném očištění setřou jen z jejich částí a výsledek pak není tak efektivní.

Mnohdy se po ledabylém očištění stane pouze to, že se na žaluziích objeví šmouhy, což pak nevypadá zrovna esteticky.

Postup

Použití vlhkého hadříku

Nejúčinnějším způsobem je použití vlhkého hadříku. Zde je ale nutné počítat s velkou pracností, neboť bude zapotřebí pečlivě otírat každou lamelu zvlášť.

Rozhodně nepostupujte tak, že byste lamely uvedli do svislé polohy a jednoduše je přetřeli naráz. Takovýto postup bude mít značně malý výsledek.

Po očištění vlhkým hadrem je dobré lamely ihned setřít ještě suchým hadříkem, ideálně mikro hadříkem, který dokáže setřít zbylé nečistoty a prach. Do vody, v níž hadřík mácháte, lze přidat i malé množství neagresivního chemického přípravku.

Po vyčištění oken výše uvedeným způsobem počítejte ještě s tím, že bude nutné umýt vnitřní část okna. Ta se totiž může čištění lamel žaluzií zašpinit.

Speciální nástavec na vysavač

Alternativou může být vysátí prachu ze žaluzií pomocí obyčejného vysavače, na který pouze nasadíte speciální nástavec Prachosaj. Jím opatrně přejedete všechny lamely.

Jak umýt žaluzie?

Pro detailní čištění žaluzií pak použijte postup, kdy je odmontujete z oken a důkladně vyčistíte pomocí vody a kartáče v koupelně. Zde je ovšem na místě zvýšená opatrnost, neboť lamely by se mohly snadno a trvale poškodit.

Co budeme potřebovat?

  • vlhký hadřík
  • mikro hadr
  • vysavač s úzkým nástavcem
  • kartáč

Jak dlouho čištění potrvá?

Čištění žaluzií hadříkem tak, že umýváte postupně každou lamelu zvlášť, je časově poměrně náročné a může zabrat klidně i celé odpoledne, pokud se rozhodnete čistit naráz všechny žaluzie v domácnosti.

Jaké budou náklady na čištění?

Náklady při čištění žaluzií svépomocí jsou prakticky nulové. Hadřík, vodu a trochu saponátu má doma každý, stejně jako vysavač.

V případě zakoupení Prachosaje je pořizovací cena 990 Kč.

Video

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.89 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Praktickým řešením, jak ušetřit za provoz domácnosti, je využívání vlastní studny jako zdroje pitné a užitkové vody. V momentě, kdy můžete používat studnu u domu, nejste odkázáni na centrální přísun, voda vás tak prakticky nic nestojí. Abyste ji však mohli bez problémů používat, je nutné studnu prav…

Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

Špinavá klávesnice je něčím, co se týká většiny majitelů počítačů. Pořídit si novou, čistou klávesnici dnes sice není nijak nákladné, je ale škoda zbytečně plýtvat penězi, kdy si tu starou a špinavou můžete sami doma důkladně vyčistit.


Jak čistit broušenou kůži?

Jak čistit broušenou kůži?

Broušená kůže je materiálem, z něhož se vyrábí nejčastěji obuv. Dále však může být také součástí nerůznějších oděvů- kabátů, sak apod. Běžně se pro broušenou kůži vžil pojem semiš. Ta je broušena z líce nebo z rubu. Pakliže jde o kůži broušenou z rubu, nazývá se velur. Broušenou kůži z líce pak ozna…

Jak čistit stříbro? 5 spolehlivých tipů

Jak čistit stříbro? 5 spolehlivých tipů

Stříbrné řetízky, náramky a další předměty vlivem času černají. Je to způsobeno přítomností sulfidu stříbrného. Pokud vám stříbro zčerná, není třeba zoufat, existují osvědčené postupy, které zvládnete sami, aniž byste museli chodit do zlatnictví.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Garol.cz

pátek, 6. září 2013
19:55

Velice pěkný článek. Jako prodejce žaluzií jsem velice rád, že se na internetu najdou užitečné rady, které uživatelům mohou pomoci. Děkuji za článek