Jak stříhat živý plot? Návod na výsadbu živého plotu

5. srpen 2014 | 05:59

Klasický dřevěný nebo drátěný plot, který ohraničuje pozemek u vašeho domu, lze nahradit hustým keřem, takzvaným živým plotem. V případě, že zvolíte tuto variantu, musíte počítat s tím, že s živým plotem budete mít jistou práci. Je potřeba jej pravidelně stříhat, aby si udržel patřičný vzhled a tvar.

Reklama
Jak stříhat živý plot? Návod na výsadbu živého plotuJak stříhat živý plot? Návod na výsadbu živého plotu

 

 

Postup stříhání živého plotu

Na střihání živého plotu použijte buď ruční nůžky, u vzrostlejších keřů je však praktičtější použití elektrických zahradních nůžek na živé ploty.

Při střihání záleží na tom, jak velký keř je. V případě, že je vysoký jen do výše vašich prsou, provádí se střihání tak, že nůžkami kmitáte obloukovými pohyby. Přitom střiháte svisle nejprve boční části, teprve pak horní vrstvu. Řezací nože nůžek by měly svírat úhel 0 – 10 stupňů k horní rovině plotu.

Pokud je živý plot vyšší, použijte prodloužené zahradní nůžky na plot. Jinak je postup stejný. Díky prodlouženým nůžkám nebudete muset při střihání používat pracovní plošinu, snadno to zvládnete i ze země. Kvalitní nůžky se dají naklopit, takže s nimi pohodlně zastřihnete i horní části keře.

Střihání živého plotu je nejlepší dělat do lichoběžníkového tvaru. Díky tomu se i do spodních částí dostane světlo a keř tak bude zdravý. Aby byly řezy pravidelné, napněte si u keře šňůrku.

Živý plot střihejte v zimě v období klidu, podruhé pak v srpnu. To platí zejména pro keře listnaté. V případě jehličnatých dřevin se zastřihnutí provádí na jaře, před tím, než dojde k rašení, a podruhé pak na podzim.

Jak vysadit živý plot?

Pořídíte-li si sazenice pro živý plot, pak ještě před tím, než se do výsadby pustíte, musíte vytyčit vhodné místo. V něm odstraňte veškerý plevel. Na očištěném místě pak vyhlubte jamky, a to asi 30 centimetrů hluboké. Do jamek pak nasypte zeminu a řádně je zavodněte.

Sazenice vždy zapichujte kolmo do jamek. Kořeny přitom musí být zakryté zemí. Sazenice rozmisťujte asi 30 centimetrů od sebe, vzdálenost však záleží na tom, jaký typ živého plotu vysazujete.

Co je potřeba ke střihání živého plotu

  • Nůžky na živý plot – ruční, elektrické
  • Šňůra, provázek
  • Ochranné rukavice a brýle

Jak dlouho to potrvá?

Záleží samozřejmě na délce a vzrůstu živého plotu. Pokud však použijete kvalitní elektrické nůžky na živý plot, bude práce rychlá a pohodlná.

Jaké budou náklady?

Elektrické nůžky na plot pořídíte od 1.000 Kč, kvalitní mechanické nůžky na živý plot pak stojí cca 600 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Montáž drátěného plotu: Návod krok za krokem

Oplocení pozemku je v dnešní době naprostou nutností. Zatímco v dobách našich pradědů se parcely a pozemky kolem domů oplocovaly zcela výjimečně, dnes už si prakticky nedokážeme představit stav, kdy by okraje pozemků nelemovaly betonové zdi, případně alespoň drátěné ploty. A právě na montáž drátěnéh…

Jak natřít dřevěný plot?

Jak natřít dřevěný plot?

Dřevěné ploty se u rodinných domů objevují zdaleka nejčastěji, zejména na vesnicích a v menších městech. Pakliže jsou dobře upravené, vypadají velmi pěkně. Aby i váš plot patřil k těm hezčím, je zapotřebí je také vhodným způsobem natřít. Nátěr pomáhá nejen vylepšit vzhled plotu, ale přispívá také k …


Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Potřebujete se chránit před sluníčkem, zvědavou sousedkou nebo vás trápí neustálý smog z hlavní cesty? Přemýšlíte, jak prakticky a efektivně zastínit plot? Vhodným řešením je stínící tkanina na plot.

Jak stříhat plech pomocí nůžek?

Jak stříhat plech pomocí nůžek?

Stříhání plechu není pro hobby kutily tak častou činností. Pokud však přeci jen potřebujete upravit a nastříhat kus plechu, je určité dobré vědět, jak k tomu přistoupit. Na stříhání plechů použijte nůžky na plech, ať už ruční, elektrické či třeba pákové.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!