Jak zpevnit svah betonovými tvárnicemi: Pokládka svahovek

3. červen 2014 | 05:10

Máte členitou zahradu a nevíte si rady s tím, jak zpevnit svah tak, aby se na něm daly pěstovat rostliny a nehrozilo, že vlivem nepříznivého počasí dojde k jeho postupnému zhroucení? Využijte k tomu betonové tvárnice, takzvané svahovky.

Reklama
Zdroj: novabrick.czZdroj: novabrick.cz

 

 

Postup pokládky

1. Základový pás

Před tím, než začnete svahovky pokládat, je třeba důkladně zpevnit samotný základ. Vykopejte základový pás, a to asi do hloubky 50 centimetrů. Aby byl rovný a souměrný, před započetím kopání si na místě natáhněte špagát. Podél něj pak základový pás vykopejte do zmíněné hloubky.

Na násep, který vznikne, položte prkna. Následně pak umístěte do náspu mrazuvzdornou vrstvu, a to do výšky cca 20 centimetrů. Jakmile máte stavbu takto připravenou, zalijte ji betonem. Jeho tloušťka by měla být minimálně 10 centimetrů.

2. Usazení tvárnic

Beton lijte vždy jen do té míry, aby nestačil zatuhnout a mohli jste do něj ihned zasadit tvárnice. Mějte na paměti, že beton musí být ještě vlhký, jinak se do něj tvárnice neupevní. Každou tvárnici pak lehce poklepte gumovým kladivem. Kontrolujte také to, aby byly upevněny v rovině. K tomu použijte vodováhu. Takto pokračujte v jednom směru.

Svahovky pokládejte jednu za druhou. Používáte-li průhybové tvárnice, musí mezi nimi být rozestup cca 5 milimetrů pro případné vyrovnání.

3. Vrstvení tvárnic

Svahovky budete pokládat v několika vrstvách. První vrstvu přitom zasypte asi do jedné třetiny jejich velikosti štěrkem. To zamezí zamrznutí vody v mrazech. Na vodu je ostatně potřeba myslet. Odvod zajistíte tak, že mezi tvárnicemi vytvoříte v několika místech žlábky, kterými bude voda odtékat.

Tvárnice pak v jednotlivých vrstvách zasypávejte mrazuvzdorným materiálem. Musí být dostatečně zpevněn. Pro zbylé místo pak můžete využít obyčejnou zeminu.

Každou další řadu tvárnic pak pokládejte o trochu dozadu tak, aby kopírovaly svah. Jinak je postup stejný.

Jakmile osadíte poslední řadu svahovek, zasypte je z vrchu zeminou. A pak už na svah můžete bez starostí začít vysazovat rostliny dle libosti.

Co je potřeba

  • Lopata
  • Rýč
  • Provázek
  • Vodováha
  • Gumové kladivo
  • Svahové tvárnice
  • Prkna
  • Beton
  • Zemina
  • Štěrk

 

Svahové tvárnice (Zdroj: nonstopstavebniny.cz)Svahové tvárnice
Zdroj: nonstopstavebniny.cz

 

Jak dlouho to potrvá?

Malý svah zpevníte pomocí svahových tvárnic během jediného odpoledne. Práce to není nijak namáhavá, největší obtíž budete mít s vykopáním základového pásu.

Jaké budou náklady?

Nejdůležitější položkou jsou samotné svahové tvárnice. Jejich cena začíná na 50 Kč/kus. Pokud vychytáte akci, lze je pořídit už od 35 Kč/kus. Zbylé pomůcky jako správní zahrádkáři a kutilové jistě najdete doma, případně si je vypůjčíte od sousedů.

Pro zpevnění tvárnic použijte hotový beton. 25kg balení vás vyjde asi na 150 – 200 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.19 hvězdiček / Hodnoceno: 62x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak zpevnit travnatou plochu

Jak zpevnit travnatou plochu

Zpevnit travnatou plochu je možné hned několika způsoby. Použít můžete například zatravňovací dlaždice či zpevňovací sítě.

Jak položit linoleum?

Jak položit linoleum?

Linoleum je materiálem, který může tvořit základ podlahy. Rovněž se však využívá jako finální povrch v místnostech. Jeho pokládka není nijak extrémně náročná.


Hydroizolace základů: Postup, jak na to svépomocí

Hydroizolace základové desky u rodinného domu je velmi důležitá. Zajišťuje, že na stavbu nebude mít vliv spodní vlhkost od země. Hydroizolace se dá provést svépomocí. Nejjednodušší je přitom jednovrstvé řešení.

Jak pokládat korkovou podlahu?

Jak pokládat korkovou podlahu?

Korek je materiálem, který se dá využít nejen při obkládání stěn, ale také k pokládce podlahy. K tomu se využívají speciální korkové dlaždice, které jsou nejčastěji ve velikostech 30x30 centimetrů.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!