Jak pokládat korkovou podlahu?

1. listopad 2013 | 06:47

Korek je materiálem, který se dá využít nejen při obkládání stěn, ale také k pokládce podlahy. K tomu se využívají speciální korkové dlaždice, které jsou nejčastěji ve velikostech 30x30 centimetrů.

Reklama
Jak pokládat korkovou podlahu?Jak pokládat korkovou podlahu?

Postup pokládky

Příprava podlahy

V první řadě je potřeba se zbavit staré pokládky. Povrch podlahy musí být před pokládáním korkových dlaždic zcela čistý, zbavený všech nečistot, starého nánosu a lepidla. Ideální je, pokud korek budete lepit přímo na beton. V případě, že je povrch podlahy nerovný, použijte k jejímu vyrovnání nivelační stěrku.

Lepení dlaždic a podlahy

Poté, co je podlaha připravena, můžete začít s lepením korkových dlaždic. K tomu lze využít kontaktní nebo disperzní lepidla. V případě disperzního lepidla nanášejte vždy vrstvu přímo na spodní stranu korkové dlaždice i na samotnou podlahu. Vždy postupujte tak, že si vytvoříte pás, rozhodně nelepte celou podlahu naráz. K nanesení lepidla je nejlepší zvolit zubovou stěrku.

Po nanesení lepidla dlaždici přitlačte k podlaze a nechte zaschnout. Pokud je to zapotřebí, vždy položenou dlaždici přejeďte tak, aby došlo k vytlačení případných vzduchových bublin a nerovností.

Pokud se rozhodnete použít namísto disperzního lepidla kontaktní, mějte na paměti, že bude nutné jej nechat nejprve zaschnout, teprve poté se dlaždice pokládají na podlahu. Ihned po nanesení korková dlaždice zaschne, není již možné s ní manipulovat. Takže je potřeba postupovat co nejpřesněji. Jednotlivé dlaždice pokládejte vždy od středu místnosti.

Přebroušení a lakování

Jakmile je podlaha položena, nechte ji několik hodin zaschnout. Pokud jsou na ní nějaké nerovnosti, případně zbytky lepidla, můžete ji lehce přebrousit smirkovým papírem, případně vibrační bruskou. Po dokončení prací podlahu důkladně vysajte a poté podlahu nalakujte. K tomu se dají pořídit speciální laky na korkové podlahy. Lakování provádějte minimálně ve 2 – 3 vrstvách.

Okraje podlahy

Po dokončení lakování bude ještě zapotřebí zakončit okraje podlahy, aby byly celistvé. Použít se k tomu dají klasické dřevěné podlahové lišty. Ty nejprve změřte a nařežte na správnou velikost, poté je nalakujte stejným lakem, jaký jste použili při lakování podlahy.

Po zaschnutí laku lišty na okraje podlahy přilepte, nejlépe kontaktním lepidlem. To naneste na spodní část lišty a přitlačte na podlahu. Případné dírky mezi podlahou a lištou zatmelte, například sádrou. Následně pak lišty ještě vyčistěte, na to vám postačí obyčejný vlhký hadřík.

Co je potřeba

  • Korkové dlaždice
  • Zubová stěrka
  • Lepidlo – kontaktní nebo disperzní
  • Smirkový papír
  • Řezák
  • Dřevěné lišty na okraje podlahy
  • Lak na korek

Jak dlouho to potrvá?

Pokládka korkové podlahy v jedné místnosti vám zabere minimálně jeden den. Je potřeba počítat s tím, že po nalepení budete čekat na důkladné zaschnutí lepidla. Další čas pak zabere pokládka dřevěných lišt, kterými zakončíte podlahu u stěn.

Jaké budou náklady?

Korkové dlaždice stojí od 400 Kč výše za 1m2, a to s klasickými rozměry 30x30 cm a tloušťkou 4 mm.

K práci využijete i plastovou zubovou stěrku na nanášení lepidla, ta však stojí pouze kolem 5 Kč, v kvalitnějším provedení pak do 50 Kč.

Vrchní lak na korek se prodává za cca 500 Kč (1 l).

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak olejovat podlahu?

Jak olejovat podlahu?

Olejování podlahy se praktikuje zejména z toho důvodu, aby došlo ke zvýraznění přirozeného vzhledu a barvy dřeva. Aplikaci lze provádět u nově položené i u starší podlahy, která již pomalu ztrácí svoji původní barvu. Olejované podlahy je nutné upravovat pravidelně, ovšem pouze s kvalitními prostředk…

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Stará dřevěná podlaha se dá renovovat různými způsoby. Zatímco v jednom z předchozích článků jsme si nastínili, jak olejovat podlahu, nyní si shrneme krok za krokem, jak se provádí lakování podlahy. Do této činnosti se beze strachu můžete pustit, aniž byste potřebovali odbornou pomoc.


Jak opravit starou dřevěnou podlahu?

Jak opravit starou dřevěnou podlahu?

Máte ve svém bydlení starou dřevěnou podlahu, která volá po opravě? Staré dřevěné podlahy mají tu výhodu, že je lze několikrát renovovat a poté vypadají opět jako nové. To se stahuje samozřejmě i na podlahy, které jsou více jak 100 let staré. Díky renovaci zachováte v interiéru jedinečnost podlahy, …

Jak natřít betonovou podlahu?

Jak natřít betonovou podlahu?

Betonové podlahy mají poměrně dlouhou životnost. Přesto potřebují čas od času obnovit. K tomu je dobré využít speciální barvy na beton.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!