Jak položit linoleum?

12. září 2013 | 10:25

Linoleum je materiálem, který může tvořit základ podlahy. Rovněž se však využívá jako finální povrch v místnostech. Jeho pokládka není nijak extrémně náročná.

Reklama
Jak položit linoleum?Jak položit linoleum?

Postup pokládky

Příprava

Podlahu, na níž budete pokládat nové linoleum, je třeba nejprve důkladně očistit. Povrch musí být suchý a rovný. V opačném případě by se lino mohlo vlnit, podlaha by pak byla nesouměrná.

Pár hodin před tím, než linoleum začnete pokládat, je dobré jej nechat ve svislé poloze. Usnadní to pak manipulaci s ním.

Před pokládkou zajistěte, aby v místnosti byly vhodné podmínky. To znamená, že by zde neměla být přílišná vlhkost, v interiéru pak musí být také pokojová teplota. Pokud v domácnosti používáte podlahové topení, je třeba jej minimálně den před pokládkou vypnout.

Položení

Významnou roli při pokládce linolea hraje kvalita lepidla. Je potřeba zvolit přímo speciální lepidlo na linolea. Lepení provádějte vždy podle návodu, který je přiložen k lepidlu.

Lepidlo naneste pomocí špachtle, a to co nerovnoměrněji. Ihned po nanesení pokládejte pásy linolea. Je důležité, abyste z lina vytlačovali vzduchové bubliny, a to od středu ke kraji.

Po dokončení pokládky použijte ještě přítlačný válec, s nímž celé linoleum přejedete a důkladně jej tak vyrovnáte, zbavíte se rovněž všech vzduchových bublin.

Svaření

Aby linoleum sedělo pevně a nedocházelo časem k jeho posunu, je vhodné jej svařit pomocí svařovací pistole.

Nátěr

Na závěr práce na linoleum naneste voskový nátěr, který zvýší jeho odolnost vůči poškození. Linoleum díky tomu vydrží o poznání déle. Voskování je pak dobré po čase opakovat.

Co je potřeba

  • Nůž k ořezání linolea
  • Přítlačný válec
  • Horkovzdušná svářečka
  • Špachtle
  • Lepidlo na linoleum
  • Voskový nátěr

Jak dlouho pokládka potrvá?

Položení linolea zabere kolem jedné až dvou hodin. Záleží na velikosti plochy.

Jaké budou náklady?

Čtyřmetrové linoleum pořídíte za cenu kolem 1.000 Kč. Horkovzdušnou svářečku je lepší si raději vypůjčit, její cena se pohybuje kolem 10.000 Kč, takže se při jednorázové pokládce lina v domácnosti její koupě nevyplatí.

Lepidlo na linoleum vyjde na 100 - 200 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak položit koberec?

Jak položit koberec?

Pokládka koberce jednou čeká každého majitele domácnosti. Můžete ji samozřejmě přenechat na odbornících, ale proč zbytečně utrácet, když nejde zase o žádnou složitou vědu, kterou byste nezvládli. Pokud nevíte, jak položit koberec, pak si přečtěte stručný návod, díky němuž pokládku zvládnete hravě a …

Jak položit střešní tašky?

Jak položit střešní tašky?

PR. Kvalitu střechy ovlivňuje zejména to, jakou zvolíte střešní krytinu a také, jakým způsobem ji upevníte. Zdaleka nejčastěji se v tuzemsku používají betonové střešní krytiny. Jejich pokládku zvládnete sami, stačí se jen držet několika hlavních zásad.


Jak odstranit staré lino před pokládkou nové podlahy?

Jak odstranit staré lino před pokládkou nové podlahy?

Během rekonstrukce domácnosti vás možná čeká problém s odstraněním starého lina, které máte v kuchyni, na chodbě, případně i v jiných místnostech. V dnešním článku si nastíníme postup, díky němuž vám práce půjde snadno a rychle.

Jak odstranit spáleniny a saze na koberci?

Jak odstranit spáleniny a saze na koberci?

Koberec v domácnosti často trpí, a to nejen tím, že se v něm usazují běžné nečistoty. Doma se vám snadno může stát, že na něj spadnou saze z krbu, případně dokonce žhavé uhlíky. V těchto případech je potřeba ihned přistoupit k vyčištění, jinak na koberci vzniknou nenapravitelné škody.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

POLEDNÍKOVÁ JARMILA

pátek, 1. srpen 2014
22:48

Dobrý den,chci se zeptat,zda při pokládce linolea na stávající linoleum,je třeba použít také lepidlo.Děkuji.Poledníková.


Napsal: POLEDNÍKOVÁ JARMILA [Odpovědět]