Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu
15. květen 2017 | 13:01Dešťová voda může pomoci ušetřit více než polovinu výdajů za vodu. Je důležité vybrat si vhodnou nádrž na vodu.
ReklamaVýhody chytání srážkových vod
Shromažďovat dešťovou vodu v zahradě je velmi užitečné. Můžete díky tomu zalévat zadarmo a navíc s vodou bohatou na živiny. Voda je měkká, neobsahuje vysoké koncentrace solí a má správné chemické složení. Svádět dešťovou vodu můžete ze všech pevných povrchů na zahradě - střechy domů, pergoly, garáže či zahradního domku.
Dešťovou vodou můžete nejen zalévat zahradu, ale také v ní můžete vyprat prádlo, splachovat s ní záchod nebo umývat automobil. Dešťovou vodu, kterou používáme například na praní, je potřeba vyčistit. Poslouží vám k tomu například filtry. Ty jsou k dostání externí nebo se dají rovnou zabudovat do nádrže. Dešťová voda vám ušetří nemalé peníze, navíc je zahradě i domácnosti a především přírodě prospěšná. V podstatě si můžete využíváním dešťové vody ušetřit až polovinu výdajů za vodu. Nádrž na dešťovou vodu máte kdykoliv k dispozici. Vodu můžete přivádět do domu pomocí trubek.
Kdy je vhodné pořídit si nádrž na dešťovou vodu?
Pokud se rozhodnete sbírat si dešťovou vodu také, je potřeba zvolit si vhodnou nádrž na dešťovou vodu. Variant je nepřeberné množství. Můžete si odebírat dešťovou vodu čistě pro účely zalévání zahrady nebo si ji přivádět potrubím domů a využívat pro zalévání květin, praní a další činnosti.
Jaké existují nádrže na vodu?
Vodní nádrže -jednou z variant, kam odvádět vodu, jsou vodní nádrže v podobě zahradních rybníčků a jezer. Toto řešení má své nevýhody. Voda by měla mít další přítok, aby byla okysličována a netvořily se v ní sinice. Hodí se jen pro některé typy zahrad.
Podzemní a nadzemní jímky na vodu - vybrat si můžete nadzemní nebo podzemní nádrž na vodu. Nadzemní nádrž je samonosná. Instalace tohoto řešení je rychlá a levná, ale hodí se jen pro krátkodobé skladování dešťové vody. Podzemní nádrže nabízí velmi estetické i praktické řešení. Dešťovou vodu můžete skladovat dlouhodobě, navíc si voda udržuje optimální teplotu, která je okolo 16 stupňů Celsia.
Retenční jímky - nabízí několik konstrukčních variant. Při výběru je nutné zohlednit materiál a typ půdy. Jílovitá půda vyžaduje pořízení dvouplášťové jímky, aby se nádrž snadno nezabořila hlouběji, než potřebujeme.
Samonosné jímky - vyrábí se v kulatém i hranatém tvaru. Mají velmi nízkou hmotnost a velmi snadno se obsluhují. Využijete je především u chaty či chalupy. Plastovou nádrž pořídíte v různých objemech.
Betonové nádrže - jsou nejoblíbenější variantou, hodí se i tam, kde je vysoká hladina spodní vody. Jsou velmi těžké a také nákladné na dopravu a montáž. Levnější alternativou je plastová nádoba na dešťovou vodu.
Svařované nádrže - vyrábí se z polyetylenových desek. Vyznačují se nízkou pořizovací cenou, nicméně zde hrozí praskání v místech svařených spojů. Je lepší proto tuto nádrž nejprve obetonovat.
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Darin
neděle, 23. leden 202220:57
O plastové nádrži na dešťovou vodu jsme s manželkou přemýšleli již vloni na jaře, ale bohužel jsme v té době oba dva přišli o práci, takže na to nezbyly úplně finance. Nyní je však situace jiná, oba dva jsme začali pracovat pro pekárnu Náš chléb:
Napsal: Darin [Odpovědět]
Darin
neděle, 23. leden 202220:58
O plastové nádrži na dešťovou vodu jsme s manželkou přemýšleli již vloni na jaře, ale bohužel jsme v té době oba dva přišli o práci, takže na to nezbyly úplně finance. Nyní je však situace jiná, oba dva jsme začali pracovat pro pekárnu Náš chléb: Náš chléb, kde jsme mimochodem velice spokojeni, a letos už nám na zahradu nádrž určitě přistane
Napsal: Darin [Odpovědět]