Jak udělat vertikální zahrádku z palet?

12. květen 2015 | 13:27

Nemáte k dispozici dostatečně prostornou zahradu před domem, na které byste mohli pěstovat okrasné květiny? I na malém prostoru ale zahrádku můžete vytvořit, postačí vám k tomu pár věcí. Základ takzvané vertikální zahrádky tvoří obyčejná přepravní paleta.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Co je vertikální zahrádka?

Vertikální zahrádku si představte jednoduše tak, že jsou rostlinky vysázené v paletě, jež je nakloněna k zemi v úhlu od 1 do 90 stupňů. Rostlinky tak nerostou přímo v zemi na zahradě.

Jde o zajímavé řešení, které je vhodné například v okamžiku, kdy už nemáte volný prostor na své zahradě, případně máte k dispozici jen balkon či terasu.

Postup vytvoření vertikální zahrádky z palet

Příprava palety

Paletu, kterou si jednoduše seženete v nějakém místním obchodě, očistíte pomocí smirkového papíru tak, aby na jejím povrchu nebyly třísky.

Pokud z palety vyčnívají hřebíčky či jiné ostré předměty, rovněž je odstraňte, například pomocí kleští. Paletu můžete také nalakovat, přirozenější je však ponechat ji v původním stavu. Vyhněte se nákupu palet se zančkou HB, u nichž byly při výrobě použity chemikálie.

Zajištění zadní strany a boků

Jakmile je paleta očištěna, je nutné zajistit její zadní stěnu tak, aby z ní následně neunikala zemina. Pro zavření zadní části použijte dřevěnou desku (připevníte ji pomocí hřebíků), případně odpadní igelit. Před tím ještě na zadní část nasponkujte netkanou textilii, ideálně v dvojité vrstvě, aby vydržela nápor zeminy.

Kromě zadní části stejným způsobem zajistěte také boční strany palety. Při upevňování textilie vám postačí klasická sponkovací pistole. Upevnění dna a stran je důležité, proto jej provádějte po krátkých úsecích.

Výsadba rostlin

V další fázi už můžete vysadit vybrané druhy rostlinek. Osazování rostlinami provádějte nejprve v zamýšlené vrchní části palety. Tu přitom ještě stále máte v horizontální poloze na zemi dnem vzhůru.

Jakmile jsou rostlinky vysazené, nasypte do palety zeminu. Pokračujte ve vysazování rostlinek, které pečlivě zahrňte zeminou, aby neměly odkryté kořeny. Pamatujte na to, že větší rostliny mají být ve spodní části, aby neclonily těm menším.

Zhruba jeden týden nechte paletu na zemi, pak ji zvedněte do úhlu 45 stupňů. Opět po týdnu ji už můžete postavit kolmo a vertikální zahrádku máte hotovou.

Co je potřeba

  • Paleta
  • Smirkový papír
  • Sponkovací pistole
  • Netkaná textilie, deska na dno palety, igelit
  • Zemina
  • Rostliny k výsadbě

Jak dlouho to potrvá?

Vytvoření jedné vertikální zahrádky z palety vám zabere zhruba 30 minut.

Jaké budou náklady?

Pokud neseženete paletu v některém z blízkých obchodů, můžete si ji koupit ve specializovaných obchodech. Klasická nová EUR paleta stojí kolem 200 Kč. Za zeminu v pytli o objemu 50 litrů zaplatíte do 100 Kč. Do palety se vejde až 120 litrů zeminy.

Jeden kus netkané textilie o rozměru 1,6x5m stojí cca 100 Kč, počítejte však s tím, že budete potřebovat minimálně 2 – 3 kusy.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak udělat bylinkový olej?

Jak udělat bylinkový olej?

Na vaření i pro studenou kuchyni jsou vhodné krom klasických olejů také ty, které jsou obohaceny o bylinky. Mají příjemné aroma a jsou díky bylinkám také o něco zdravější. Pokud si jdete pořídit bylinkový olej do obchodu či někam na trh, počítejte ale s vyšší pořizovací cenou. Chcete-li ušetřit, nen…

2 zásadní tipy, jak ochránit zahrádku proti škůdcům

2 zásadní tipy, jak ochránit zahrádku proti škůdcům

Trápí vaši zahradu škůdci, jako jsou krtek, ptáci nebo lesní zvěř? I proti nim se dá účinně zahrada chránit.


TZ: Jak nasekat dřevo s minimem námahy?

TZ: Jak nasekat dřevo s minimem námahy?

Říká se, že dřevo zahřeje dvakrát – poprvé při štípání, podruhé v kamnech. Štípače Scheppach s klínem z kované oceli zvládnou za hodinu udělat až 100 polen a únava jim nehrozí. Pracují tiše a na rozdíl od sekery bezpečně. Dřevo na topení do krbu, kamen či kotle tak můžete mít připravené rychle a bez…

Jak se zbavit slimáků na zahradě?

Jak se zbavit slimáků na zahradě?

Mezi největší škůdce, kteří vám dokážou na zahradě udělat pořádnou neplechu, patří slimáci. Ti útočí hlavně po dešti a také po večerech, kdy je vyšší vlhkost. Pokud s nimi nebojujete, jsou schopni zničit velkou část úrody zeleniny, neboť ožerou její listy a rostlina tak postupně odumírá. Se slimáky …
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Ivulíneeek

pátek, 18. prosinec 2020
00:24

No, my máme nové vysokozdvižné vozíky, které jsme vyfasovali z práce ze stránek