Jak skládat a sušit palivové dřevo?

1. červen 2014 | 05:00

Palivové dřevo se hodí zejména v zimních měsících, kdy s ním vytápíte doma či na chalupě. Je dobré jej mít ale do zásoby i ve chvíli, kdy rádi grilujete na zahradě, případně si v chladnějších večerech chcete zatopit v krbu. Mnozí lidé však dělají chybu v tom, že jej špatně uskladňují a používají dřevo, které ještě není ideálně vysušené. V dnešním článku se dozvíte, jak správně skládat a sušit palivové dřevo.

Reklama
Jak skládat a sušit palivové dřevo?Jak skládat a sušit palivové dřevo?

 

 

Postup skládání dřeva

1. Dřevo na zátop musí především dobře vyschnout. Určitě tak není dobré jej skladovat venku, kde na něj může pršet. Klasický způsob, kdy se dřevo naskládá ke zdi domu a maximálně se překryje plachtou, je značně nevyhovující. Je pak totiž vlhké. A jak známo, vlhké dřevo špatně hoří, má nižší účinnost a zvyšuje se tak jeho spotřeba.

Reklama

2. Pokud chcete mít dřevo opravdu suché, skládejte jej do kruhové homole mimo objekt a jeho zdi. Kupka dříví přitom musí být co nejpravidelnější tak, aby v ní mohl dobře proudit vzduch. Základ, na který začnete dříví skládat, musí být rovný a pravidelný, aby se dřevo při postupném vysychání, kdy lehce mění tvar a objem, nerozsypalo.

3. Základ kruhové homole utvořte například z plochých kamenů. Tím zabráníte kontaktu spodní vrstvy dřeva se zemí a jeho případnému tlení. První vrstva dřeva musí být minimálně 20 centimetrů nad zemí.

4. Naskládanou hromadu dřeva pak překryjte nepromokavou plachtou, případně si nad ní vybudujte ještě stříšku, která ji ochrání před deštěm či sněhem. Plachtu je potřeba upevnit, a to pomocí provázků tak, aby při silnějším větru neodletěla.

5. Co se týče výšky kupky dřeva, je samozřejmě ideální, pokud na nejhornější kusy dosáhnete. Proto doporučuji skládat dříví do výšky maximálně kolem 2 – 2,5 metru. Dřevo tak bude snadno dostupné.

Co je potřeba

  • Základ z plochých kamenů, eventuelně z kovových či dřevěných pryčen
  • Zakrývací nepromokavá plachta
  • Stříška
  • Provázky, lanka na upevnění plachty

Jak dlouho to potrvá?

Naskládat dříví do kruhové homole o výšce 2 metrů je otázkou pár desítek minut. Záleží samozřejmě na velikosti homole a množství dřeva, které takto uchystáte k sušení a skladování.

Existují i další způsoby, jak skládat dřevo. V každém případě se vyvarujte toho, že bude zcela nechráněné na volném prostranství. To vám pak nikdy pořádně nevyschne.

Jak sušit dřevo

Kromě správného seskládání je potřeba vědět, jak dlouho se dřevo suší. Pro palivové dřevo platí, že by měli mít vlhkost maximálně 20%. V případě přirozeného sušení to potrvá minimálně 1 rok.

Co se týče samotného prostoru, kde dřevo sušit, respektive kde jej vyskládat podle výše uvedeného návodu, mějte na paměti, že ideální je takové místo, kde proudí vzduch, není zde příliš vysoká teplota a nesvítí sem po celý den sluníčko.

Na přímém slunci by totiž dřevo usychalo příliš rychle, což by mohlo mít za následek jeho popraskání. Čas od času pak dříví přerovnejte.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.44 hvězdiček / Hodnoceno: 41x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

TZ: Jak nasekat dřevo s minimem námahy?

TZ: Jak nasekat dřevo s minimem námahy?

Říká se, že dřevo zahřeje dvakrát – poprvé při štípání, podruhé v kamnech. Štípače Scheppach s klínem z kované oceli zvládnou za hodinu udělat až 100 polen a únava jim nehrozí. Pracují tiše a na rozdíl od sekery bezpečně. Dřevo na topení do krbu, kamen či kotle tak můžete mít připravené rychle a bez…

Jak sušit rajčata?

Jak sušit rajčata?

V minulém článku jsme se věnovali plísni u rajčat, a tak není od věci u rajčat zůstat a říct si něco o mnohem příjemnější činnosti, jež se těchto sladkých plodů týká. Řeč bude o sušení rajčat. To přináší opravdu skvělé možnosti vyrobit si doma opravdovou delikatesu se vším všudy.


Jak sušit švestky v troubě?

Jak sušit švestky v troubě?

Švestky jsou chutné čerstvě natrhané ze stromu, ale také sušené. V tomto stavu je lze kromě přímé konzumace používat také do mnoha receptů. Postup procedury sušení švestek je velmi jednoduchý.

Jak skládat nádobí do myčky? Správná údržba myčky nádobí

Jak skládat nádobí do myčky? Správná údržba myčky nádobí

Mnozí z vás jistě v kuchyni používají myčku nádobí. Ta usnadňuje práci s mytím špinavých talířů, skleniček nebo příborů. Ne každé nádobí je ale možné pomocí tohoto šikovného přístroje umýt. Pro dokonalé umytí je také potřeba vědět, jak nádobí do myčky naskládat. Není to nic těžkého, už po pár použit…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Roman

pondělí, 22. prosinec 2014
18:53

Velmi přínosný článek! U tvrdého dřeva je nejlepší, když ho necháte proschnout alespoň 1,5 roku. Pak má lepší výhřevnost a déle vydrží hořet.


Napsal: Roman [Odpovědět]