Jak skládat nádobí do myčky? Správná údržba myčky nádobí

30. květen 2014 | 05:55

Mnozí z vás jistě v kuchyni používají myčku nádobí. Ta usnadňuje práci s mytím špinavých talířů, skleniček nebo příborů. Ne každé nádobí je ale možné pomocí tohoto šikovného přístroje umýt. Pro dokonalé umytí je také potřeba vědět, jak nádobí do myčky naskládat. Není to nic těžkého, už po pár použitích budete vědět, jak na to. Kromě samotného skládání a mytí je ovšem praktické vědět, jak na údržbu myčky tak, aby správně fungovala a v domácnosti vám sloužila co nejdéle.

Reklama
Jak skládat nádobí do myčky? Správná údržba myčky nádobíJak skládat nádobí do myčky? Správná údržba myčky nádobí

 

 

Postup skládání nádobí do myčky

Vnitřní prostor každé myčky je rozdělen na několik částí. Do každé z nich patří konkrétní druh nádobí. V první řadě je vhodné, abyste k sobě do jednotlivých částí skládali vždy stejný typ nádobí. Zamezíte tak situaci, kdy by se některé talíře neumyly dostatečně.

V horní části myčky jsou koše. Do nich ukládejte skleněné a křehké nádobí, a to vždy dnem vzhůru. Nádobí, které je přeci jen odolnější vůči rozbití, pak vložte do spodního koše. Sem tak patří zejména talíře a hrnce. Pakliže se chystáte mýt hluboké i mělké talíře naráz, pak je vždy střídejte tak, aby se k nim mohla dostat voda.

Kromě toho v každé myčce naleznete speciální koš na příbory. Lžíce, vidličky a nože podkládejte tak, aby jejich rukojeť byla směrem dolů.

Někteří z vás nádobí před vložením do myčky ještě předem umývají. To je ale zbytečná činnost. Moderní myčky nádobí si bez problémů poradí i se zaschlými a většími nečistotami. Tím, že nádobí nejprve umýváte, navíc spotřebujete zbytečně vody navíc. Myčku si přeci pořizujete proto, abyste právě ušetřili za vodu.

K efektivnímu umytí nádobí přidejte do myčky tablety. Ještě lepším řešením jsou však sypké mycí prostředky. Každopádně je potřeba zvolit vhodný mycí cyklus. V tomto ohledu doporučuji důkladně prostudovat návod u konkrétního typu přístroje.

Údržba myčky

S myčkou je radost pracovat. Už nemusíte stát desítky minut u dřezu po každém jídle. Nádobí stačí jednoduše vložit do přístroje, zapnout mycí cyklus a vyčkat, až bude hotovo. Na co však nesmíte zapomenout, je pravidelná údržba myčky.

Hlavní principy údržby myčky

 • Pravidelné doplňování soli  - potřebu tohoto úkonu u moderní myčky zjistíte pomocí kontrolního čidla, které se rozsvítí
 • Doplňování leštidla
 • Použití správného množství mycího prostředku
 • Čištění filtru – stačí jej jednoduše vyjmout a pláchnout pod vodou.
 • Čištění mycích ramen – ve chvíli, kdy jsou zanesena většími nečistotami, zbytky jídla
 • Spuštění samočisticího programu – většina moderních myček má automatický program, po jehož spuštění se zbavuje vodního kamene

Jaké nádobí nepatří do myčky?

Jak jsem uvedl již v úvodu článku, ne všechny druhy nádobí jsou do myčky vhodné. Záleží především na materiálech, z nichž jsou vyrobeny.

 

 • Dřevěné nádobí
 • Křehké plastové nádobí – může dojít k jeho deformaci
 • Stříbrné nádobí – to lze do myčky použít, ovšem nesmí přijít do styku s předměty z jiných kovů
 • Křišťálové nádobí – některé druhy mohou při mytí v myčce rychle ztrácet svůj lesk
 • Vzácné předměty
 • Nádobí, které je ušpiněné od vosku či ředidla

 

Myčka nádobí je praktickým pomocníkem zejména pro domácnosti, v nichž žije více osob. Pokud bydlíte sami, myčka se vám příliš nevyplatí.

V současnosti už sice lze pořídit i velmi malé a úsporné myčky nádobí, nicméně kvůli jednomu či dvěma talířům nemá cenu ji používat. Pokud už si ji ale pořídíte a budete se řídit výše uvedenými zásadami, pak si výrazně usnadníte práci s úklidem po každém jídle.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.83 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak skládat a sušit palivové dřevo?

Jak skládat a sušit palivové dřevo?

Palivové dřevo se hodí zejména v zimních měsících, kdy s ním vytápíte doma či na chalupě. Je dobré jej mít ale do zásoby i ve chvíli, kdy rádi grilujete na zahradě, případně si v chladnějších večerech chcete zatopit v krbu. Mnozí lidé však dělají chybu v tom, že jej špatně uskladňují a používají dře…

5 tipů jak vybrat robotický vysavač? + údržba přístroje

5 tipů jak vybrat robotický vysavač? + údržba přístroje

Namísto klasických vysavačů se ve stále větším množství českých domácností objevují robotické vysavače. Kdo z vás jej má, ten si s úklidem podlah už nemusí dělat tolik starostí. Moderní robotický vysavač totiž vše zvládne za vás. Stačí jen vědět, jak jej používat. V současné době najdete v obchodech…


Jak se provádí údržba umělého trávníku?

Jak se provádí údržba umělého trávníku?

Nejen o přírodní, ale i o umělý trávník je potřeba se pravidelně starat, jinak ztrácí na půvabu. Pokud u domu máte kus umělého trávníku, pak byste měli vědět, jak jej udržovat tak, aby byl neustále v perfektním stavu.

Jak odstranit vodní kámen?

Jak odstranit vodní kámen?

Vodní kámen se tvoří v důsledku nesprávného pH vody. Je-li voda příliš tvrdá, usazuje se vodní kámen na spotřebičích, které s vodou přicházejí do kontaktu. Typicky se jedná o pračky, myčky nádobí, ale také o samotné nádobí ( hrnce, skleničky apod.). Vodní kámen snižuje jejich životnost a výkon. Má o…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!