Jak zateplit plochou střechu? Využití pěnové izolace

2. říjen 2013 | 13:06

Ploché střechy se sice vyskytují převážně u komerčních objektů, ale v poslední době je kvůli nenáročné realizaci a poměrně snadnému řešení izolace využívají také mnozí architekti. Rovněž jsou typickým znakem pro panelové bytové domy. Zateplení ploché střechy je ideální provést už při výstavbě. Pokud má váš dům plochou střechu a má vysoké energetické ztráty, lze rovněž přistoupit k jejímu dodatečnému zateplení.

Reklama
Jak zateplit plochou střechu? Využití pěnové izolaceJak zateplit plochou střechu? Využití pěnové izolace

Postup zateplení

V první řadě je nutné důkladně připravit podklad. Střecha, kterou hodláte izolovat, musí být zbavena veškerých nečistot a nánosů. Je to potřebné hlavně z toho hlediska, aby použitá izolační pěna dokonale přilnula k povrchu a nevznikly zde žádné tepelné mosty.

Výhoda zateplování ploché střechy spočívá v tím, že není nezbytně nutné odstranit starou izolaci. Díky tomu se výrazně snižují náklady, které by jinak bylo potřeba vynaložit na její odstranění a likvidaci.

Jakmile je plocha střechy důkladně vyčištěna, zbavena prachu a všech částic, které by mohly vadit při pokládce izolace, je ještě nutné vyčkat na dobu, až bude střecha dokonale suchá. Izolaci není možné nanášet ve chvíli, kdy venku prší.

Výhody pěnové střešní izolace

 • Lehký materiál
 • Nesaje vodu
 • Rovnoměrné rozložení po celé ploše střechy
 • Vysoká přilnavost k původnímu povrchu
 • Kompaktní vrstva bez děr, spár a vzduchových bublin
 • Dlouhá životnost
 • Vysoká odolnost
 • Není zapotřebí mechanické ukotvení
 • Vysoká hydroizolační schopnost

Začíná samotný nános izolační směsi. Ta nejprve nahřeje a promíchá tak, aby veškeré její komponenty byly dobře rozloženy po celém povrchu střechy. Nástřik izolačního materiálu se provádí speciální pistolí, a to v několika vrstvách podle toho, jak je zapotřebí.

Pěnu po nánosu nechte zaschnout, aby se vytvořila kompaktní tuhá vrstva s uzavřenou buněčnou strukturou. To trvá pouze několik desítek minut, poté je možné po střeše již zcela bez okolků chodit.

V závěrečné fázi se doporučuje pěnový nástřik natřít ochrannou vrstvou pružného nátěru. Díky němu bude povrch střechy lépe a déle odolávat nepřízni počasí také slunečnímu záření. Životnost ploché střechy, na kterou nanesete kvalitní pěnovou izolaci, se prodlouží až o desítky let.

Výhodou pěnové izolace je to, že je lehká, takže nijak nenaruší celkovou statiku domu.

Co je potřeba

 • Izolační pěna
 • Speciální pistole pro nástřik pěny
 • Ochranné pomůcky
 • Ochranný nátěr

Jak dlouho to potrvá?

Izolace ploché střechy u rodinného domu pomocí pěnového nástřiku zabere maximálně jedno odpoledne. Důležité je, aby nános izolace byl vždy prováděn na zcela suchou a čistou střechu.

Jaké budou náklady?

Náklady na realizaci izolace ploché střechy pomocí pěnového nástřiku se pohybují v řádech tisíců korun. Pokud nemáte potřebné vybavení, je lepší raději přímo kontaktovat specializovanou firmu, která tyto práce provádí. Cena se pak pohybuje mezi 5 – 10.000 Kč za m3.

Video

Ve videu můžete shlédnout, jak probíhá izolace střechy pomocí pěnového nástřiku:

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlny

Jak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlny

Užitný prostor v domě se dá zvětšit tím, že vytvoříte místnost v podkroví. Tento způsob rozšíření obytných prostor je dnes velmi využívaný. K tomu, abyste podkroví mohli využít k bydlení, je potřeba jej kvalitně zateplit. Dá se přitom využít několik materiálů. Moderním řešením je izolace pomocí dese…

Jak zateplit luxfery ve fasádě?

Jak zateplit luxfery ve fasádě?

V posledních době se vrací do módy luxfery. Jejich využití v domácnosti je poměrně rozmanité. V určitých případech je potřeba počítat s jejich zateplením. V dnešním článku si nastíníme, jak jednoduše provést zateplení luxfer.


Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

Jak na kompostování listí, aby vznikla kvalitní listovka: Využití listovky na zahradě

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak provést kompostování v kompostéru. Samostatnou kapitolou však je také vytvoření takzvané listovky.

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Rakytník řešetlákový se stal populárním keřem, který si mnozí zahrádkáři vysazují na svých zahrádkách. Jde o rostlinu, jejíž pěstování není nijak náročné. Jde o keř, který nejen zkrášlí vaši zahradu, ale zároveň vám při správném pěstování dá i plody, které se dají konzumovat. Mají vysoký obsah vitam…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pavel Kovařík

neděle, 12. červenec 2015
16:10

Zateplení pěnou je sice horší než vatou,ale je to rychlejší.Nechal jsem si zateplit podkroví,jenom půlku domu,dělala to firma CHytrá izolace Nepoznám rozdíl,ba i ta vata se mi jeví daleko lepší izolace.Zvu Vás kteří se rozhodujete čím izolovat,na prohlídku.Jednoznačně Vás přesvědčím jaká izolace je lepší.Tam kde je vata,je v létěchládek a kde je pěna se potím.Jsou to vyhozené peníze.Pavel


Napsal: Pavel Kovařík [Odpovědět]

Pavel Kovařík

neděle, 12. červenec 2015
16:11

Zateplení pěnou je sice horší než vatou,ale je to rychlejší.Nechal jsem si zateplit podkroví,jenom půlku domu,dělala to firma CHytrá izolace Nepoznám rozdíl,ba i ta vata se mi jeví daleko lepší izolace.Zvu Vás kteří se rozhodujete čím izolovat,na prohlídku.Jednoznačně Vás přesvědčím jaká izolace je lepší.Tam kde je vata,je v létěchládek a kde je pěna se potím.Jsou to vyhozené peníze.Pavel Muj mob:702366947


Napsal: Pavel Kovařík [Odpovědět]