Jak pečovat o vánoční hvězdu?

10. prosinec 2013 | 18:28

Vánoční hvězda je oblíbenou dekorací, která obohacuje nejednu domácnost. Tato rostlinka, která má původ v Mexiku, však vyžaduje určitou péči, jinak vám rychle uschne a opadá. Kdo by pak chtěl mít doma o Vánocích květinu, která bude mít namísto krásných červených a zelených listů je oschlé lupeny?

Reklama
zdroj: wikipedia.orgzdroj: wikipedia.org

Základní péče

Umístění

Vánoční hvězdu si nejspíše domů přinesete zabalenou v ochranné fólii, případně v papíře. Ta ji během přepravy chrání před mrazem. Rostlinu po příchodu domů nepřesazujte a ihned ji postavte na místo, které bude dostatečně světlé.

Reklama

Mějte ale na paměti, že vánoční hvězda příliš nemiluje přímé sluneční záření, ovšem přirozené světlo během dne ji naopak posiluje. Teplota v místnosti by měla být zhruba kolem 20 stupňů Celsia.

Kromě světla je také nutné zajistit, aby se vánoční hvězda ocitla v prostředí, kde nebude průvan. Přílišné proudění vzduchu jí rozhodně neprospívá. Zemina, v níž je vánoční hvězda zasazena, musí být po celou dobu dostatečně vlhká a také dobře hnojená. S obojím to ale nepřehánějte. Na zálivku použijte vlažnou vodu.

Pokud si vánoční hvězdu pořídíte s předstihem, tedy ještě pár týdnů před Vánoci, uskladněte ji ve tmě. V ní by rostlina měla být aspoň 15 hodin denně. Pomáhá to k následné tvorbě okvětních lístků.

Péče po Vánocích

Vánoční hvězda může být pěknou dekorativní rostlinkou i po skončení Vánoc. Vydrží vám bez problémů i během jara a léta. Na jaře, kdy už jsou teploty vyšší, ji dejte na trochu chladnější místo. Zároveň také začněte snižovat množství zálivky. Během léta pak můžete na rostlině provést ozdravný řez, aby došlo k jejímu rozkvětu.

Jak poznat zdravou rostlinu?

Při koupi vánoční hvězdy si dejte pozor na její zdraví. Vybírejte takovou, která má husté listy, na nichž nejsou patrná žádná nažloutlá místa.

Vyvarujte se nákupu ve chvíli, kdy má vánoční hvězda povislé listy. Pokud je v květinářství umístěna u dveří, kde je průvan, raději se jděte poohlédnout někam jinam, kde bude vystavena lepším podmínkám. Jak jsem již zmínil, vánoční hvězda nemá ráda vlhko a průvan.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak pečovat o vodu v bazénu?

Jak pečovat o vodu v bazénu?

Pakliže si na zahradě postavíte venkovní bazén, je nutné pravidelně pečovat o vodu v něm. V opačném případě se může snadno stát, že voda bude znečištěná a koupání v bazénu nebude tak příjemnou záležitostí.

Jak ozdobit vánoční stůl?

Jak ozdobit vánoční stůl?

Ke správné atmosféře o vánočních svátcích je potřeba si dát záležet také na tom, jak hezky vyzdobíte vánoční stůl. Nemám tím na mysli jen to, co se na stole objeví za jídla, ale především to, jak bude stůl vypadat na pohled. Vánoce jsou svátečním časem a podle toho by také měl stůl vypadat.


Jak ozdobit vánoční stromeček?

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Součástí příprav před příchodem Štědrého dne je také zdobení vánočního stromečku. Někdo jej připravuje až přímo na Štědrý den, jiní si tuto oblíbenou činnost dopřávají už dříve, záleží jen na vašich zvycích. Každý z vás má jistě svůj tradiční postup, jak ozdobit vánoční stromeček. Pro jistotu je ale…

Jak vyrobit stojánek na vánoční stromek

Jak vyrobit stojánek na vánoční stromek

Vánoce jsou takřka za dveřmi a spolu s tím se blíží doba, kdy budete strojit vánoční stromeček. Abyste jej však mohli umístit do pokoje, je zapotřebí mít připravený stojan, do něhož stromek před ozdobením upevníte. Výroba stojánku na vánoční stromek je velmi jednoduchá. Zaměříme se na výrobu dřevěné…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!