Jak ozdobit vánoční stůl?

6. prosinec 2013 | 14:42

Ke správné atmosféře o vánočních svátcích je potřeba si dát záležet také na tom, jak hezky vyzdobíte vánoční stůl. Nemám tím na mysli jen to, co se na stole objeví za jídla, ale především to, jak bude stůl vypadat na pohled. Vánoce jsou svátečním časem a podle toho by také měl stůl vypadat.

Reklama
Jak ozdobit vánoční stůl?Jak ozdobit vánoční stůl?

Postup zdobení

Vánoční stůl rozhodně nemá být strohý, pokrytý obyčejným ubrusem, který používáte ve všední dny. Už na první pohled má působit dojmem, že je připraven k výjimečným chvílím. Proto je potřeba si dát záležet na volbě ubrusu, ale také dekoracích a doplňcích, které jej učiní krásnějším než při běžných příležitostech.

Prostírání

Na vánoční stůl je nejlepším řešením použití takzvaného vrstveného prostírání. K tomu použijte nejprve základní ubrus. Ten lze zvolit v klasické bílé barvě, případně jiných, spíše světlých barvách. Základní ubrus by měl pokrývat celou jeho desku a přesahovat také přes kraje.

Reklama

Na základní ubrus, ideálně bez jakéhokoliv motivu či vzoru, pak položte menší ubrus, který se bude barevně lišit. Pro vánoční chvíle je ideální zvolit například ubrus ve zlaté barvě, určitě se hodí také ubrusy, které mají vyšité nejrůznější vánoční motivy (ozdoby, stromečky atp.). Kromě zlatého ubrusu jsou vhodné také další tradiční vánoční barvy – modrá, červená, zelená.

Dekorace

Na vánočním stole nesmějí chybět klasické vánoční dekorace. Zejména se jedná o svícen. Ten umístěte doprostřed stolu. Nezapomeňte do něj vložit také vhodné svíčky, ideálně ty, které jsou poseté vánočními motivy. Svícen může být kovový, lépe a příjemněji však působí dřevěný, který navíc pěkně ladí se zlatavou barvou ubrusu.

Doplňky

Na stůl pak dle potřeby rozložte ubrousky, kolem svícnu květiny, ovoce, ovocné mísy atd. To už záleží jen na vaší fantazii a možnostech, samozřejmě i na velikosti stolu. Není dobré to s dekoracemi přehánět, myslete i na to, že na jídelním stole musí zbýt dostatek prostoru pro nádobí.

Květiny

Které květiny jsou vhodné na vánoční stůl jako dekorace? Skvělou volbou jsou například lilie. Ty zvolte ideálně podle toho, v jakých barvách máte stůl vystrojen. Vhodnou variantou jsou také kupříkladu chryzantémy. U nich si ale dejte pozor. Mají totiž charakteristickou vůni, která ne každému hostu u vánočního stolu mohou vonět. Asi se raději vyhněte vyšším květinám, jako jsou například růže apod.

Co je potřeba

  • Základní ubrus (bílý)
  • Menší ubrus s vánočními motivy
  • Svícen
  • Dekorace a doplňky

Jak dlouho to potrvá?

Ozdobení vánočního stolu vám zabere asi půl hodiny. Přípravu provádějte ideálně až na Štědrý den, aby se vám prostírání a dekorace nepošpinily a byly připraveny na onu výjimečnou chvíli – štědrovečerní večeři. Vánoční stůl pak průběžně doplňujte a prostírání obměňujte podle jeho opotřebení tak, aby neustále po celou dobu Vánoc působil svěžím a svátečním dojmem.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Součástí příprav před příchodem Štědrého dne je také zdobení vánočního stromečku. Někdo jej připravuje až přímo na Štědrý den, jiní si tuto oblíbenou činnost dopřávají už dříve, záleží jen na vašich zvycích. Každý z vás má jistě svůj tradiční postup, jak ozdobit vánoční stromeček. Pro jistotu je ale…

Jak vyrobit stojánek na vánoční stromek

Jak vyrobit stojánek na vánoční stromek

Vánoce jsou takřka za dveřmi a spolu s tím se blíží doba, kdy budete strojit vánoční stromeček. Abyste jej však mohli umístit do pokoje, je zapotřebí mít připravený stojan, do něhož stromek před ozdobením upevníte. Výroba stojánku na vánoční stromek je velmi jednoduchá. Zaměříme se na výrobu dřevěné…


Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Vánoční hvězda je oblíbenou dekorací, která obohacuje nejednu domácnost. Tato rostlinka, která má původ v Mexiku, však vyžaduje určitou péči, jinak vám rychle uschne a opadá. Kdo by pak chtěl mít doma o Vánocích květinu, která bude mít namísto krásných červených a zelených listů je oschlé lupeny?

Vánoční dekorace: Výroba a návody, jak na to

Vánoční dekorace: Výroba a návody, jak na to

Tipů a návodů, jak vyrobit vlastní vánoční dekorace, se dá nalézt ohromné množství. Díky tomu si můžete příjemně vyzdobit svoji domácnost, aniž byste zbytečně utráceli peníze za drahé kupované dekorace. V následujícím článku si představíme, jak probíhá výroba některých vánočních dekorací.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

donlabuznik

pondělí, 30. listopad 2020
20:01

U nás to má naštěstí na starost manželka, takže já moc vymýšlet nemusím. Vím však, že spoustu vánočních dekorací objednávala z


Napsal: donlabuznik [Odpovědět]