Jak opravit rozbitou konstrukci stanu?

22. červenec 2013 | 14:42

V létě, když vyrážíte do kempu nebo do přírody, mnohdy často před odjezdem zjistíte, že máte rozbitý stan. Nejčastěji se problém týká samotné konstrukce. Není třeba házet flintu do žita a hned spěchat koupit nový stan, konstrukce se dá s trochou umu opravit.

Reklama
Jak opravit rozbitou konstrukci stanu?Jak opravit rozbitou konstrukci stanu?

Postup opravy

Moderní stany v levných cenových relacích nejčastěji využívají laminátovou konstrukci. Ta je sice lehká a dostatečně stabilní, zároveň je ale celkem náchylná na lámání a prasknutí.

Prvním, co musíte udělat, je zkontrolovat stav jednotlivých laminátových tyček a zjistit, kolik z nich bude zapotřebí vyměnit. Náhradní laminátové tyčky poté zakoupíte ve specializovaných obchodech s outdoorovým zbožím.

Vždy je lepší zakoupit raději větší množství pro případ, že by se problém v budoucnu ( třeba i přímo při kempování) opakoval.

Před samotnou opravou si spočítejte, kolik tyček na konstrukci je, respektive i to, jaký je jejich sled. Špatně sestavená konstrukce by totiž zapříčinila, že by stan neměl původní podobu, možná by jej nešlo vůbec sestavit.

Prut, který je složením všech tyček, opatrně rozeberte. Uvnitř se nachází pružné lanko, které je zapotřebí z jednoho konce pomocí ostrého předmětu vytáhnout. Lanko bývá na konci zakončeno uzlíkem, který odstřihnete, nebo jej rozvážete. Po tomto kroku vám zůstanou v ruce jednotlivé tyčky prutu.

Rozbité části vyměníte za náhradní díly o stejné délce, případně je pomocí pilky nebo ostrého nože seříznete. Konec tyčky obrousíte pilníkem a nasadíte ( potažmo nalepíte) na něj spojku nebo koncovku podle toho, jaké je konečné umístění tyčky v prutu.

V závěrečné fázi prut opět spojíte dohromady. Jednotlivými díly protáhnete pružné lanko. To musí být dostatečně natažené. Na jeho konci uděláte uzel. V případě, že lanko již příliš nepruží, je vhodné jej vyměnit.

Co je potřeba k opravě

  • Náhradní sada konstrukčních tyček
  • Ostrý nůž
  • Šroubovák
  • Pilka
  • Lepidlo ( epoxidové)

Jak dlouho oprava potrvá?

Oprava konstrukce stanu zabere maximálně několik desítek minut. V případě, že budete na konce tyček nalepovat koncovky, nechte je několik desítek minut zaschnout.

Jaké budou náklady na opravu?

Náhradní stanové pruty na stany doporučuji pořídit ideálně značkové, a to k danému typu stanu. Univerzální konstrukční díly se prodávají i po dvou kusech , a to od cca 160 Kč výše.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit rozbitou okenní tabuli?

Jak opravit rozbitou okenní tabuli?

Při manipulaci s oknem se někdy stane, že praskne jeho výplň. Prasklá okenní tabule patří mezi nejčastější problémy, které je v případě oken doma potřeba řešit. Výměnu obvykle většina lidí přenechává na sklenářích. Pokud si však věříte a máte potřebné nástroje a pomůcky, můžete do opravy okenní tabu…

Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…


Jak opravit praskliny ve zdi?

Jak opravit praskliny ve zdi?

Praskliny ve zdi se mohou vytvořit vlivem různých faktorů. Příčina tkví třeba ve špatně provedeném vymalování místnosti, v pohybech v konstrukci domu. Často se také praskliny a díry objeví poté, co o zeď zavadíme nábytkem. Možností oprav prasklin je hned několik.

Jak opravit klimatizaci, když je příliš hlučná?

Jak opravit klimatizaci, když je příliš hlučná?

S rozbitou klimatizací si sami neporadíte, pokud nejste zrovna odborníky. Dá se však vyřešit jiný problém, a sice ten, když klimatizace pracuje příliš hlučně. Oprava je v tomto případě možná i svépomocí.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Mirkos

sobota, 12. prosinec 2020
14:50

Já jsem se pokoušel dle vašeho podrobného návodu opravovat konstrukci stanu minulý týden, ale stálo to spoustu času a bohužel bez úspěchu - objednal jsem tedy stan nový z internetového obchodu


Napsal: Mirkos [Odpovědět]