Jak opravit praskliny ve zdi?

7. září 2013 | 05:15

Praskliny ve zdi se mohou vytvořit vlivem různých faktorů. Příčina tkví třeba ve špatně provedeném vymalování místnosti, v pohybech v konstrukci domu. Často se také praskliny a díry objeví poté, co o zeď zavadíme nábytkem. Možností oprav prasklin je hned několik.

Reklama
Jak opravit praskliny ve zdi?Jak opravit praskliny ve zdi?

Postupy oprav prasklin

Drobné praskliny

Pokud na zdi objevíte drobné prasklinky, lze je opravit poměrně snadno. Ideální je, pokud vše provádíme před celkovým malováním místnosti.

  • Pomocí malířské špachtle odstraňte okolí prasklin, které se odlupuje. To proveďte až na pevný podklad zdi.
  • Pomocí špachtle také projeďte samotné praskliny. Dojde sice k jejich zvětšení, ale to je účelné, neboť pak je bude možné snadněji vyplnit spárovací hmotou.
  • Praskliny a vyškrábaná místa důkladně vyčistěte od prachu, a to pomocí obyčejného štětce. Určitě jej přitom nenamáčejte, musí být suchý.

Praskliny po vyčištění navlhčete a vyplňte sádrou, případně štukem. Při použití štuku postupujte tak, že jej naberete na hladítko a jedním tahem jej nanesete do praskliny. Rozetření je nutné provádět tahem, aby plocha byla co nejrovnoměrnější.

Na závěr pak opravovaná místa zarovnejte pomocí stěrky tak, aby zde nebyly žádné nerovnosti a zeď byla po celém povrchu dokonale hladká.

Větší praskliny

V případě větších prasklin je nepraktické použít pouze štuk, vypotřebovali byste jej totiž zbytečně moc. V tomto případě je vhodnější použít nejprve maltovou směs. Tu po rozmíchání a nanesení nechte důkladně zaschnout. Poté můžete opět použít štuk, neboť škvíry již nebudou tak velké.

1. Pro vyrovnání stěny je možné použít také stěrku. Zde je postup takový, že opravovanou stěnu nejprve natřete penetrací, kterou necháte zaschnout. Pak stěrkou vyrovnáte velké nerovnosti a také ji necháte vysušit.

2. V následném kroku opět použijete další vrstvu stěrky, díky čemuž vyrovnáte i drobné nerovnosti. Na závěr pak stěnu přebrousíte pomocí sádrokartonářského hladítka, případně lze použít obyčejný smirkový papír. V poslední fázi ještě provedete penetraci stěny.

U velkých prasklin je možné použít také bandáž. Ideální je samolepicí páska, kterou poškozené místo zaplníte a překryjete ji malířskou barvou.

Co je potřeba k opravě

  • Špachtle
  • Štuk
  • Sádra
  • Stěrka
  • Bandáž
  • Hladítko
  • Penetrace

Jak dlouho to potrvá?

Oprava drobných prasklinek je otázkou několika minut. U větších prasklin je potřeba počítat s časem navíc, který zabere usychání sádry a penetračního nátěru.

Jaké budou náklady?

Štuk lze zakoupit v balení od 50 Kč, sádra vás vyjde na 30 Kč v kg balení, penetrační nátěr v litrovém objemu stojí kolem 70 Kč. Plastové hladítko pořídíte kolem 50 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.89 hvězdiček / Hodnoceno: 18x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit vlhké zdi domu? Sanace vlhkého zdiva podřezáním pilou

Jak opravit vlhké zdi domu? Sanace vlhkého zdiva podřezáním pilou

Začaly se vám na stěnách domu tvořit vlhké mapy a nevíte, co s tím? Pak pomůže jedině sanace zdiva. Vlhkost je třeba odstranit co nejdříve, v opačném případě může mít její výskyt neblahé důsledky, a to nejen na stav objektu, ale také na vaše zdraví.

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Tak jako je mnoho druhů prasklin, dírek a nerovných povrchů, tak je i mnoho typů tmelů a lepidel, které můžeme použít pro opravu poškozených míst. Jaký druh vybrat?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

do.sik

středa, 4. prosinec 2013
14:11

Pokud máte na stěně praskliny hrozí, že se bude omítka při malování také loupat. Zkuste proto nejprve stěnu přetřít namočeným válečkem a chvíli počkat. Předejdete tak zbytečnému malování a strátám barvy.
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 04.12.2013 ve 21:08:09


Napsal: do.sik [Odpovědět]