Jak opravit rozbitou okenní tabuli?
6. listopad 2013 | 06:20Při manipulaci s oknem se někdy stane, že praskne jeho výplň. Prasklá okenní tabule patří mezi nejčastější problémy, které je v případě oken doma potřeba řešit. Výměnu obvykle většina lidí přenechává na sklenářích. Pokud si však věříte a máte potřebné nástroje a pomůcky, můžete do opravy okenní tabule směle pustit sami. Vyjde vás to samozřejmě daleko levněji.
ReklamaPostup opravy
Odstranění staré výplně
Nejprve je samozřejmě potřeba odstranit komplet starou a rozbitou výplň. Postupujte opatrně. Mějte na paměti, že úlomky skla mohou být nebezpečné, snadno se o ně při neopatrné manipulaci pořežete. Stejně tak vám mohou vlétnout do očí. Vždy tak pracujte s ochrannými pomůckami – rukavicemi, případně brýlemi.
Na zem před okno si rozložte papír, případně nějakou deku. Do ní zachytíte veškeré úlomky, nerozletí se tak po místnosti. To vám usnadní následný úklid po dokončení práce.
V první fázi se zaměřte na velké kusy skla, které jsou dosud zasazeny v okně. Opatrně je vytahujte a pokládejte na připravenou deku. Po jejich vytáhnutí pokračujte s malými kousky. Pomoci si můžete dlátem, případně třeba speciální sklenářským nožíkem. Je nutné vyndat skutečně všechny skleněné částice tak, aby rámy byly zcela čisté.
Nařezání nové výplně
V tuto chvíli přichází nejdůležitější fáze, na které si musíte dát skutečně záležet – řezání nové výplně. Na tuto činnost potřebuje řezač a pravítko. Pomocí něho si důkladně změřte výšku a šířku okna, nejlépe hned na několika místech, abyste měli jistotu. Od zjištěných hodnot pak odečtěte 3 milimetry.
Jestliže se vám rozbilo okno s atypickými a nepravidelnými rozměry, kdy nelze tak snadno zjistit šířku a výšku, pomozte si pomocí šablony. Papír přiložte k oknu a obkreslete jeho tvar.
Při řezání skla opět dbejte na bezpečnost práce, vždy pracujte s ochrannými brýlemi a rukavicemi.
Výměna tabule
Nyní přistupte k samotné instalaci připravené nové výplně. Na její upevnění budete potřebovat sklenářský tmel.
Nejprve důkladně vyčistěte rám a drážku, do níž se sklo usazuje. Do ní naneste připravený tmel, a to zhruba v tloušťce 4 milimetrů. Poté na vrstvu položte sklo a na jeho krajích přitlačte. Následně připevněte sklenářské sponky, a to zhruba na každých 15 centimetrech.
Následuje zatloukání pomocí kladívka. Poté naneste druhou vrstvu tmelu a uhlaďte ji pomocí sklenářského nožíku.
V tuto chvíli je sklo zasazené do rámu. Závěrem je potřeba odstranit přebývající tmel a zarovnat jej, například pomocí vlhkého štětce a nože. Tmel pak nechte několik dní zaschnout. Poté jej nalakujte.
Co je potřeba
- Řezač skla
- Sklenářský nůž
- Sklenářský tmel
- Kladívko
- Štětec
- Ochranné brýle
- Rukavice
- Dláto
- Stará deka
- Pravítko
Jak dlouho to potrvá?
Samotná výměna skla je otázkou několika desítek minut. Je však potřeba počítat s tím, že tmel bude zasychat zhruba jeden až dva týdny.
Jaké budou náklady?
Sklenářský tmel, který se vyrábí z plavené křídy a lněného oleje, lže pořídit nejlépe v kilogramovém balení. To stojí cca 30 Kč a vydrží vám asi na rámy v délce 3 – 4 metrů. Řezače skla pak vyjdou od 130 Kč výše dle jejich kvality a velikosti. Sklenářský nůž zakoupíte za cenu okolo 150 Kč.
Nezapomeňte také na ochranné brýle, které jsou pro práci se sklem nezbytnou bezpečnostní pomůckou. V nejlevnější verzi je lze zakoupit od 30 Kč v plastovém provedení.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!