Jak opravit rozbitou okenní tabuli?

6. listopad 2013 | 06:20

Při manipulaci s oknem se někdy stane, že praskne jeho výplň. Prasklá okenní tabule patří mezi nejčastější problémy, které je v případě oken doma potřeba řešit. Výměnu obvykle většina lidí přenechává na sklenářích. Pokud si však věříte a máte potřebné nástroje a pomůcky, můžete do opravy okenní tabule směle pustit sami. Vyjde vás to samozřejmě daleko levněji.

Reklama
Jak opravit rozbitou okenní tabuli?Jak opravit rozbitou okenní tabuli?

Postup opravy

Odstranění staré výplně

Nejprve je samozřejmě potřeba odstranit komplet starou a rozbitou výplň. Postupujte opatrně. Mějte na paměti, že úlomky skla mohou být nebezpečné, snadno se o ně při neopatrné manipulaci pořežete. Stejně tak vám mohou vlétnout do očí. Vždy tak pracujte s ochrannými pomůckami – rukavicemi, případně brýlemi.

Na zem před okno si rozložte papír, případně nějakou deku. Do ní zachytíte veškeré úlomky, nerozletí se tak po místnosti. To vám usnadní následný úklid po dokončení práce.

V první fázi se zaměřte na velké kusy skla, které jsou dosud zasazeny v okně. Opatrně je vytahujte a pokládejte na připravenou deku. Po jejich vytáhnutí pokračujte s malými kousky. Pomoci si můžete dlátem, případně třeba speciální sklenářským nožíkem. Je nutné vyndat skutečně všechny skleněné částice tak, aby rámy byly zcela čisté.

Nařezání nové výplně

V tuto chvíli přichází nejdůležitější fáze, na které si musíte dát skutečně záležet – řezání nové výplně. Na tuto činnost potřebuje řezač a pravítko. Pomocí něho si důkladně změřte výšku a šířku okna, nejlépe hned na několika místech, abyste měli jistotu. Od zjištěných hodnot pak odečtěte 3 milimetry.

Jestliže se vám rozbilo okno s atypickými a nepravidelnými rozměry, kdy nelze tak snadno zjistit šířku a výšku, pomozte si pomocí šablony. Papír přiložte k oknu a obkreslete jeho tvar.

Při řezání skla opět dbejte na bezpečnost práce, vždy pracujte s ochrannými brýlemi a rukavicemi.

Výměna tabule

Nyní přistupte k samotné instalaci připravené nové výplně. Na její upevnění budete potřebovat sklenářský tmel.

Nejprve důkladně vyčistěte rám a drážku, do níž se sklo usazuje. Do ní naneste připravený tmel, a to zhruba v tloušťce 4 milimetrů. Poté na vrstvu položte sklo a na jeho krajích přitlačte. Následně připevněte sklenářské sponky, a to zhruba na každých 15 centimetrech.

Následuje zatloukání pomocí kladívka. Poté naneste druhou vrstvu tmelu a uhlaďte ji pomocí sklenářského nožíku.

V tuto chvíli je sklo zasazené do rámu. Závěrem je potřeba odstranit přebývající tmel a zarovnat jej, například pomocí vlhkého štětce a nože. Tmel pak nechte několik dní zaschnout. Poté jej nalakujte.

Co je potřeba

  • Řezač skla
  • Sklenářský nůž
  • Sklenářský tmel
  • Kladívko
  • Štětec
  • Ochranné brýle
  • Rukavice
  • Dláto
  • Stará deka
  • Pravítko

Jak dlouho to potrvá?

Samotná výměna skla je otázkou několika desítek minut. Je však potřeba počítat s tím, že tmel bude zasychat zhruba jeden až dva týdny.

Jaké budou náklady?

Sklenářský tmel, který se vyrábí z plavené křídy a lněného oleje, lže pořídit nejlépe v kilogramovém balení. To stojí cca 30 Kč a vydrží vám asi na rámy v délce 3 – 4 metrů. Řezače skla pak vyjdou od 130 Kč výše dle jejich kvality a velikosti. Sklenářský nůž zakoupíte za cenu okolo 150 Kč.

Nezapomeňte také na ochranné brýle, které jsou pro práci se sklem nezbytnou bezpečnostní pomůckou. V nejlevnější verzi je lze zakoupit od 30 Kč v plastovém provedení.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit rozbitou konstrukci stanu?

Jak opravit rozbitou konstrukci stanu?

V létě, když vyrážíte do kempu nebo do přírody, mnohdy často před odjezdem zjistíte, že máte rozbitý stan. Nejčastěji se problém týká samotné konstrukce. Není třeba házet flintu do žita a hned spěchat koupit nový stan, konstrukce se dá s trochou umu opravit.

Jak opravit okenní rám?

Jak opravit okenní rám?

Popraskané okenní rámy, z nichž odpadá původní lak, vypadají dost nevzhledně a ruší celkový vzhled domu. Oprava okenního rámu je záležitostí, kterou zvládne každý alespoň trochu zručný kutil. Při opravě dojde k odstranění původního nátěru, který bude nahrazen novým.


Jak instalovat okenní klimatizaci?

Jak instalovat okenní klimatizaci?

Nastává nejteplejší období roku. Ne každý z vás má možnost na léto vycestovat k moři a zůstává doma. Abyste nemuseli trpět vedrem, je nejvyšší čas na to pořídit si klimatizační jednotku, která vám doma zajistí ideální podmínky. Jednou z možností je instalace okenní klimatizace.

Jak opravit klimatizaci, když je příliš hlučná?

Jak opravit klimatizaci, když je příliš hlučná?

S rozbitou klimatizací si sami neporadíte, pokud nejste zrovna odborníky. Dá se však vyřešit jiný problém, a sice ten, když klimatizace pracuje příliš hlučně. Oprava je v tomto případě možná i svépomocí.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!