Jak natřít dřevěný plot?

4. červenec 2013 | 10:01

Dřevěné ploty se u rodinných domů objevují zdaleka nejčastěji, zejména na vesnicích a v menších městech. Pakliže jsou dobře upravené, vypadají velmi pěkně. Aby i váš plot patřil k těm hezčím, je zapotřebí je také vhodným způsobem natřít. Nátěr pomáhá nejen vylepšit vzhled plotu, ale přispívá také k jeho delší životnosti.

Reklama
Jak natřít dřevěný plot?Jak natřít dřevěný plot?

Postup

Před tím, nežli začnete plot natírat, je důležité dřevo nechat řádně vyschnout. Nátěry, které by se prováděly na mokrém či vlhkém dřevě, by nebyly dostatečně kvalitní, rychle by došlo k jejich oprýskání.

K natírání plotu tak přistupujte tehdy, panuje-li venku teplé a suché počasí, ideálně tedy v letních měsících.

Natření impregnační vrstvou

Prvním krokem je natření plotu impregnačním základem poté, co dojde k odstranění starého nátěru. Tento nátěr je poměrně důležitý, neboť zajistí penetraci dřeva, kterému pak nebude škodit různý dřevokazný hmyz apod.

Po nanesení základové vrstvy nechte plot zhruba jeden den vyschnout. Poté se mohou plotovky obrousit pomocí smirkového papíru. Pakliže k tomuto kroku přistoupíte, po smirkování plot opraště pomocí hadříku nebo štětce.

Nátěr plotovek

Poté již můžete přistoupit k samotnému nátěru plotovek. Využijte k tomu kvalitní nátěr na dřevo, zakoupíte jej v každém dobrém obchodě s potřebami pro kutily, hobby marketech apod.

Nátěr by se měl aplikovat postupně ve třech vrstvách tak, aby byl dostatečně silný. Mezi jednotlivými nátěry je potřeba dělat pauzy v rozmezí cca 24 hodin.

Při natírání kontrolujte, zda se na plotovkách neobjevuje nenasáklý lak. Pakliže ano, odstraňte jej pomocí suchého štětce. V opačném případě by se na plotu objevil zaschlé kapky, struktura nátěru by tak nebyla rovnoměrná.

Dobré je říci, že plotovky je dobré natírat před tím, než jsou přidělány přímo na plot. Teprve poslední vrstvu pak nanášejte na plaňky, které již budou přidělány k plotu.

Co je potřeba k opravě?

  • Štětec
  • Míchátko
  • Smirkový papír
  • Hadr na stírání
  • Ochranné rukavice

Jak dlouho natírání potrvá?

Celková doba této úpravy plotu se pohybuje v řádech několika dní. Je potřeba počítat s tím, že musíte nechat vyschnout základový nátěr ( 24 hodin). V rozmezí dalších 24 hodin se pak aplikují tři vrstvy laku na dřevo.

Jaké budou náklady?

Pro natírání většího plotu se vyplatí pořídit lak o větším objemu. Devítilitrový kvalitní nátěr pořídíte za zhruba 900 Kč, impregnační nátěr pak za cca 600 Kč.

Video

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak stříhat živý plot? Návod na výsadbu živého plotu

Jak stříhat živý plot? Návod na výsadbu živého plotu

Klasický dřevěný nebo drátěný plot, který ohraničuje pozemek u vašeho domu, lze nahradit hustým keřem, takzvaným živým plotem. V případě, že zvolíte tuto variantu, musíte počítat s tím, že s živým plotem budete mít jistou práci. Je potřeba jej pravidelně stříhat, aby si udržel patřičný vzhled a tvar…

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Potřebujete se chránit před sluníčkem, zvědavou sousedkou nebo vás trápí neustálý smog z hlavní cesty? Přemýšlíte, jak prakticky a efektivně zastínit plot? Vhodným řešením je stínící tkanina na plot.


Jak natřít radiátory?

Jak natřít radiátory?

Starší radiátory mohou dost kazit celkový dojem z interiéru. Má-li radiátor zažloutlý nátěr, případně se na některých místech dokonce původní lak zcela odloupl, je na místě jej znovu natřít.

Jak natřít betonovou podlahu?

Jak natřít betonovou podlahu?

Betonové podlahy mají poměrně dlouhou životnost. Přesto potřebují čas od času obnovit. K tomu je dobré využít speciální barvy na beton.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Olga

čtvrtek, 1. duben 2021
20:33

Já bych dřevěný plot nechtěla, právě kvůli tomu, že je nutné ho každý rok natírat, aby vypadal pěkně. My máme kolem zahrady jenom natažené pozinkované pletivo , přes které je k nám sice vidět, ale zase se o plot nemusím vůbec starat, a to mi na něm vyhovuje :-) .


Napsal: Olga [Odpovědět]

Laros

čtvrtek, 19. červen 2014
10:14

SKvělý článek! konečně jsem našel další fanoušky dřevěných plotů z dřevěných plotovek. Nedá se to vzhledem srovnat s plastovými plotovkami.


Napsal: Laros [Odpovědět]