Jak rychle provést filtraci vody?

18. červen 2015 | 12:18

Při toulkách přírodou se vám jako turistům může stát, že vám dojde pitná voda. V okamžiku, kdy je civilizace daleko a vy stoprocentně nedůvěřujete přírodním zdrojům vody ve studánce či potůčku, nemusíte zoufat. Stačí, pokud jste si na cesty přibalili některou z následujících pomůcek.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Proč filtrovat vodu?

Voda z přírodních zdrojů se na první pohled může zdát jako dokonale čistá. Pouhým okem však nemáte možnost zjistit, zda v ní není příliš velké množství virů a mikrobů. Také může být lehce zakalená. To vše odstraníte právě některým z filtračních postupů. Jedině tak získáte jistotu, že pijete čistou vodu, po níž vám nebude za pár hodin zle od žaludku.

Postupy filtrace vody

Převaření

Nejklasičtějším způsobem je převaření vody. Pokud teplota vody přesáhne 100 °C, dochází k její filtraci, zbavíte ji všech nežádoucích vodních patogenů, virů a mikrobů.

Ve varu ponechte vodu minimálně 10 minut. Je totiž potřeba vzít v úvahu, že odstranění různých typů patogenů trvá různě dlouhou dobu.

Velkou nevýhodou převaření je to, že trvá značně dlouho, než se vody budete moci napít. Po odstavení je nutné ji nechat zchladnout, což potrvá minimálně půl hodiny. Na druhou stranu nepotřebujete žádné speciální přípravky a pomůcky, stačí v lese jednoduše rozdělat oheň, případně zapnout vařič, máte-li jej s sebou v batohu.

Tablety na filtraci vody

Účinnějším a zároveň i pohodlnějším řešení je filtrace vody pomocí speciálně k tomu určených tablet. Ty dnes běžně zakoupíte v obchodech s drogerií, případně v obchodech, které se přímo specializují na tramping, turistiku a vojenství.

Moderní tablety už neobsahují chlor či jód, jak tomu bylo dříve. Dnes v jejich složení najdete například stříbrné ionty, které jsou doplněny o aktivní chlór.

Aplikace je v zásadě velmi jednoduchá. Tabletu stačí vhodit do vody (1 tableta je zpravidla určena pro 1 litr vody) a vyčkat přibližně 30 minut. Po uplynutí této doby dojde k eliminaci virů a bakterií.

Jaké budou náklady?

Tablety na filtraci vody pořídíte v balení 50 kusů za cca 500 Kč.

Ruční filtr

Na delší cesty divočinou a pustinou bych doporučil pořídit si ruční filtry. Jedná se o lahev, do níž nalijete vodu ze studánky či pramene. Lahev má ruční pumpičku, kterou aktivujete filtr, přes nějž bude voda přetékat a zachycovat mikročástice, viry, bakterie a prvoky.

Jaké budou náklady?

Ruční filtry jsou poměrně nákladnou záležitostí. Nejlevnější varianty pořídíte cca od 1.500 Kč, dražší verze pak stojí až 4.000 Kč. U levnějších počítejte s tím, že vám ruční filtrování bude trvat déle, respektive za stejně dlouhou dobu přefiltrujete menší množství vody, zhruba 1 litr za minutu.

Zálesácká rada na filtraci vody

Je jasné, že se mezi vámi určitě najdou tací, kteří na vandrech nevyznávají nošení různých „vychytávek“. Filtraci vody však můžete provést i jinými způsoby, než je převaření, použití ručního filtru či dokonce tabletek.

Zajímavým řešením je využití vláhy z ranní rosy, z níž můžete získat docela dost vody. Postup je takový, že v zemi vyhloubíte díru, do níž vložíte kastrol, případně jinou nádobu, kterou máte u sebe. Díru s kastrolem pak překryjete nějakou textilií. Tu zatěžkáte po celém jejím obvodě a do středu umístíte kámen, který ji propne a zároveň bude sloužit jako jakýsi trychtýř. Ranní rosa se pak skrz textilii přefiltruje a do kastrolu se vám dostane pouze čistá voda.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit vápník z vody bez použití chemických přípravků?

Jak odstranit vápník z vody bez použití chemických přípravků?

V jednom z minulých článků jste se mohli dozvědět tipy, jak odstranit vodní kámen. Ten se ve spotřebičích vytváří v důsledku příliš tvrdé vody, která obsahuje velké množství vápníku. Dnes vám přináším tip na efektivní způsob, jak vodu změkčit právě tím, že z příliš tvrdé vody odstraníte ionty vápník…

Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Nadkrokevní izolace střechy přispívá ke zvýšení komfortu bydlení. Pakliže si necháte tuto moderní metodu izolace provést, sníží se vám náklady na vytápění domácnosti. Navíc střecha získá větší odolnost a prodlouží se tak doba její životnosti.


Jak postavit a opravit střechu jednoduše a rychle?

Jak postavit a opravit střechu jednoduše a rychle?

Oprava střechy, případně její kompletní realizace je technicky náročnou záležitostí. Je proto celkem logické, že ne každý z vás je schopen realizaci provést svépomocí. Jak tedy opravit střechu tak, abyste se s tím nemuseli trápit? Zdaleka nejjednodušší je objednat si výstavbu střechy na klíč od prof…

Jak provést drenáž kolem domu?

Jak provést drenáž kolem domu?

Velkým problémem u staveb bývá přílišná vlhkost v jejich okolí. Voda se pak začíná postupně dostávat do zdiva domů, což má za následek snížení jeho kvality, tvorbu plísní a celkově snížení životnosti objektů. Jedním z účinných opatření, která můžete v případě, že vás trápí vlhká půda, je provedení d…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!