Jak provést drenáž kolem domu?

14. červenec 2015 | 04:51

Velkým problémem u staveb bývá přílišná vlhkost v jejich okolí. Voda se pak začíná postupně dostávat do zdiva domů, což má za následek snížení jeho kvality, tvorbu plísní a celkově snížení životnosti objektů. Jedním z účinných opatření, která můžete v případě, že vás trápí vlhká půda, je provedení drenáže kolem domu.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Proč dělat drenáž?

V případě, že není dům dobře izolován od vlhkosti, dochází k narušení struktury jeho zdiva. Drenážní systém vyřeší problém se spodní vodou. S jeho pomocí bude totiž odváděna mimo stavbu.

Postup drenáže

Vyhloubení jámy v okolí domu

V první řadě je nutné udělat výkop pro drenáž kolem domu. Pokud nemáte k dispozici techniku, nezbývá vám nic jiného, než vzít do ruky krumpáč a ručně vyhloubit jámu. Její hloubka závisí na tom, jak vysoko je umístěna hydroizolace domu. Příkop udělejte asi o 20 centimetrů hlubší, nežli je hydroizolace umístěna. Je však lepší jej udělat ještě hlubší, protože jeho část zasypete štěrkem, na nějž pak následně položíte drenážní trubky.

Instalace drenážních trubek

V okamžiku, kdy máte připravený výkop, můžete začít s instalací drenážních trubek. Povětšinou jsou z plastu. Po celé své délce mají drobné otvory, které slouží k odvádění vody.

Drenážní trubku je vhodné zabalit do textilní filtrační tkaniny. Ta totiž zabrání, aby se otvory pro odvádění vody zanesly a trubky pak přestaly plnit svůj účel.

Trubky zabalené do tkaniny vsuňte do vykopaného otvoru, zasypte štěrkem a zeminou až do úrovně okolní země.

Co je potřeba

  • Drenážní trubky
  • Lopata, krumpáč
  • Filtrační tkanina
  • Štěrk, zemina

Jak dlouho to potrvá?

Nejvíce času zaberou výkopové práce. Jen těžko se dá určit celkový čas drenáže, počítejte však minimálně s celodenní prací, pokud jde o drenáž kolem rodinného domu.

Jaké budou náklady?

Cena drenážních trubek se pohybuje od 12 Kč za m2. Kromě toho budete potřebovat také ochranu drenážní trubky, která brání zanesení celého systému a prodlužuje tak jeho životnost. 50 metrů dlouhá tkanina vás vyjde přibližně na 1.500 – 1.600 Kč. Štěrk pro zasypání drenážního otvoru pořídíte v ceně od 500 Kč za 1 tunu.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.39 hvězdiček / Hodnoceno: 69x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak připravit střechu domu před zimou?

Jak připravit střechu domu před zimou?

Střecha domu nejvíce trpí v zimě, kdy musí snášet tíhu napadaného sněhu a velké množství dešťových přeháněk. Proto je nesmírně důležité střechu domu před zimním obdobím důkladně zkontrolovat, zjistit případné nedostatky a odstranit je. Na co se zaměřit především? To vám prozradíme v tomto článku.

Jak opravit starou fasádu domu?

Jak opravit starou fasádu domu?

Netěší vás pohled na fasádu vašeho rodinného domu? Pak si pořiďte potřebné pomůcky a opravte si ji. Oprava fasády domu je vcelku rychlou a nijak zvlášť složitou záležitostí. Dům díky nové fasádě získá daleko lepší vzhled.


Jak opravit vlhké zdi domu? Sanace vlhkého zdiva podřezáním pilou

Jak opravit vlhké zdi domu? Sanace vlhkého zdiva podřezáním pilou

Začaly se vám na stěnách domu tvořit vlhké mapy a nevíte, co s tím? Pak pomůže jedině sanace zdiva. Vlhkost je třeba odstranit co nejdříve, v opačném případě může mít její výskyt neblahé důsledky, a to nejen na stav objektu, ale také na vaše zdraví.

Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Nadkrokevní izolace střechy přispívá ke zvýšení komfortu bydlení. Pakliže si necháte tuto moderní metodu izolace provést, sníží se vám náklady na vytápění domácnosti. Navíc střecha získá větší odolnost a prodlouží se tak doba její životnosti.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Tomáš Vávra

středa, 14. prosinec 2016
22:13

Zapomněli jste na hydroizolaci u drenáže a někdo pod trubku dá ještě betonovou vrstvu, aby se zachytilo co nejvíce vody.
Tepelná izolace by už asi byl luxus.
Těch systémů je samozřejmě víc, např. asfaltová nátěr.


Napsal: Tomáš Vávra [Odpovědět]

emickarych

pátek, 23. červenec 2021
16:03

Kdybych tak tušila něco o drenáži, možná bych dělala i bábu chytrou, ale já se orientuji jen v geotextilii, kterou využíváme na stavbě. Manžílek se koukal na