Jak používat štípačku na dříví?

8. listopad 2013 | 06:41

Před příchodem zimy si spousta z vás dělá zásoby dříví na topení. Kromě nařezání špalků je nutné je také naštípat. Štípání dříví postaru, tedy pomocí obyčejné sekyrky, je však při dělání větších zásob hodně zdlouhavou záležitostí, navíc i poměrně nebezpečnou, snadno se během této činnosti můžete poranit. Pokud se rozhodnete pro efektivnější způsob a využijete štípačku dříví, je práce mnohem snadnější, rychlejší a méně pracnější. Je však potřeba vědět, jak se štípačka na dříví používá.

Reklama
Zdroj: rucni-naradi.czZdroj: rucni-naradi.cz

Postup práce

Příprava štípačky

Moderní štípačky na dříví fungují na elektrický proud. Před započetím prací tak kabel od stroje zapojte do elektrické zásuvky se standardním výkonem 230V. Doporučuje se přitom používat elektrické zásuvky, které mají ochranu proti přepětí.

Samotnou štípačku je třeba sestavit dle návodu od výrobce. Každá štípačka má své podpěrné koleno, které se přišroubuje k tělu štípačky. Stroj musí být během práce na stabilní podložce, která je rovná a plochá.

Vzhledem k tomu, že je stroj napojen na elektrický proud, vyvarujte se práci ve vlhkém prostředí, štípačku raději umístěte nad zem, a to alespoň do výšky kolem 60 centimetrů. To koneckonců přispěje k pohodlnějšímu ovládání přístroje, nebudete se při práci muset tolik ohýbat.

Štípačku dřeva používejte během provozu tak, že každou rukou budete ovládat páku řídící hydrauliky na příslušné straně. Pokud ruce sundáte z ovládání, stroj se automaticky zastaví a posunovač polena se vrátí zpět do původní polohy.

Štípání

Do štípačky vložte poleno v odpovídající délce tak, aby bylo ukotveno z obou stran a nevyčnívalo. Poleno vždy vkládejte tak, aby štípání probíhalo podél jeho letokruhů. Nikdy polena nevkládejte napříč, stroj by rozštípnutí nemusel zvládnout a došlo by k jeho přehřátí a poškození.

Jakmile máte poleno vložené, stiskněte oběma rukama ovládání hydrauliky. Posunovač bude poleno tlačit proti klínu. Vzniklým tlakem dojde k jeho rozštípnutí. Jakmile je hotovo, ruce sundejte z ovládání a polínka vyndejte.

Před dalším štípáním vždy vyčkejte několik vteřin, aby stroj opět nabral správný tlak a zároveň nedošlo k jeho přehřátí.

Péče o štípačku

Výměna oleje

U štípačky na dřevo je potřeba čas od času vyměnit hydraulický olej. U běžně prodávaných strojů je výměna doporučována cca po 100 – 150 hodinách provozu. Než se do výměny oleje pustíte, musí být štípačka odpojena od elektrického proudu a být zcela zastavená.

Výměna probíhá tak, že odšroubujete výpusť oleje, natočíte štípačku do polohy, aby mohla vytéct zbylá stará tekutina. Tu slijte do nějaké nádoby. Následně pak doplňte potřebné množství nového oleje.

Naostření klínu

Aby štípačka dobře fungovala, je nutné nejen vyměnit olej, ale také před započetím každé práce zkontrolovat, zda je klín dostatečně ostrý. V případě, že tomu tak není, naostříte ho pomocí jemného pilníku a následně vyhladíte.

Co je potřeba

  • Zdroj elektrického proudu
  • Ochranné pomůcky – rukavice, příp. brýle
  • Stabilní plochá podložka
  • Šroubovák

Zásady bezpečné práce se štípačkou

Vhodný oděv

Při práci se štípačkou vždy používejte upnutější oblečení, které se nezachytí do stroje. Zároveň používejte potřebné ochranné pomůcky, zejména rukavice a ochranné brýle. Rovněž je doporučena pevná obuv s protiskluzovými podrážkami.

Před štípáním si také raději sundejte různé řetízky a šperky, které by eventuelně mohly spadnout do stroje a způsobit jeho poškození.

Žádné další osoby v blízkosti stroje

Práce se štípačkou je poměrně snadná. Určitě ji však nenechte vykonávat dětem. Ty by neměly být ani v bezprostřední blízkosti během provozu štípačky. Může se snadno stát, že odletí kus polena či třísky, což by vést ke zranění kolemstojících osob.

Kontrola polena

Před vložením polena do štípačky se ujistěte, že v něm nejsou žádné vizí předměty, například hřebíky apod. Ty by mohly během štípání vylétnout a způsobit vaše poranění.

Jak dlouho to potrvá?

Sestavení, zapojení a příprava štípačky je otázkou zhruba pěti minut. Doba samotného štípání je pak samozřejmě závislá na množství štípaného dřeva. Štípání jednoho polena zabere cca 10 vteřin. Během hodiny tak můžete připravit slušnou zásobu naštípaného dřeva.

Jaké budou náklady?

Hydraulické štípačky na dřevo se dnes dají pořídit prakticky ve všech hobby prodejnách. Jejich cena se pohybuje od cca 4.000 Kč. Doporučuji však raději zvolit skutečně kvalitní stroj s masivní konstrukcí. Tuto základní podmínku beze zbytku naplňuje kupříkladu štípačka na dříví PROMA HSP, která zvládne štípat polena až o průměru 25 centimetrů. Její pořizovací cena je 6170 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak používat cenový kalkulátor ERÚ?

Jak používat cenový kalkulátor ERÚ?

Při zjišťování cenových nabídek, které se týkají dodávek elektřiny a plynu, je užitečné použít cenový kalkulátor. Ten na svých stránkách má také Energetický regulační úřad. Jeho používání je poměrně jednoduché. Díky němu se dá rychle a pohodlně zjistit, jaké ceny pro dodávky energií mohou nabídnout …

7 rad, jak plnit a používat plynové lahve

7 rad, jak plnit a používat plynové lahve

Plynové lahve se používají na vaření. Hodí se na chaty a chalupy, kde nejste napojeni na plynovodní přípojku. Dají se však využít také venku, když chcete grilovat nebo vařit. Ať už používáte propanové nebo propanbutanové lahve, je potřeba vědět, jak s nimi zacházet a také, jakým způsobem se naplňují…


Jak skládat a sušit palivové dřevo?

Jak skládat a sušit palivové dřevo?

Palivové dřevo se hodí zejména v zimních měsících, kdy s ním vytápíte doma či na chalupě. Je dobré jej mít ale do zásoby i ve chvíli, kdy rádi grilujete na zahradě, případně si v chladnějších večerech chcete zatopit v krbu. Mnozí lidé však dělají chybu v tom, že jej špatně uskladňují a používají dře…

Stojánky na vánoční stromečky: Tradiční nebo moderní?

Stojánky na vánoční stromečky: Tradiční nebo moderní?

S blížícím se příchodem Vánoc byste si měli najít chvilku času na to, abyste zkontrolovali výzdobu a veškeré potřeby a doplňky, které během svátků použijete. Jednou z důležitých součástí výbavy je stojan na vánoční stromeček. Pokud se chystáte na jeho nákup, pak vás jistě zajímá, jaké jsou při jeho …




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Ivulíneeek

pátek, 12. únor 2021
22:14

My jsme se rozhodli, že rozhodně už štípačku na dříví používat nebudeme, protože to pro nás prostě nemá smysl... Daleko jednodušší pro nás prostě bylo to, že jsme si nechali udělat tepelné čerpadlo a zjistili jsme si i zde na těchto stránkách za pomocí jejich kalkulačky to, že na tom mnohonásobně ušetříme a tak jsme šli do toho :-) Mimochodem odkaz na tu kalkulačku je zde -


Napsal: Ivulíneeek [Odpovědět]

Alča124

pátek, 23. duben 2021
21:18

No super, díky za rady! Před nedávnem jsme si právě štípačku objednali, a to konkrétně z tohoto eshopu, ale přijít na to, jak funguje, byl celkem oříšek. Snad si s ní teď už poradíme a nejlépe i bez zranění. :-)


Napsal: Alča124 [Odpovědět]

Pepulín

pondělí, 16. srpen 2021
23:55

To je vlastně docela dost zajímavý návod, ale mně by třeba docela dost zajímalo, jak bychom měli doma spravit náš doma rozbity autogen. Já jsem si teda něco málo četla už zde -


Napsal: Pepulín [Odpovědět]

Jana

sobota, 18. září 2021
21:14

Dost lidí topí dřevem, obvykle ti, co bydlí v rodinném domě. Není od věci pořídit si štípače dříví -


Napsal: Jana [Odpovědět]

Jana

sobota, 18. září 2021
21:16

Dost lidí topí dřevem, obvykle ti, co bydlí v rodinném domě. Není od věci pořídit si štípače dříví , ti dost usnadní práci. Jsou to výborní pomocníci, spíše tedy pro muže, jelikož ženy nejsou v tomto směru úplně kované, ale neříkám, že se takové nenajdou, já teda mezi ně však nepatřím. Rozhodně tohoto pomocníčka doporučuju.


Napsal: Jana [Odpovědět]