7 rad, jak plnit a používat plynové lahve

23. červenec 2014 | 15:29

Plynové lahve se používají na vaření. Hodí se na chaty a chalupy, kde nejste napojeni na plynovodní přípojku. Dají se však využít také venku, když chcete grilovat nebo vařit. Ať už používáte propanové nebo propanbutanové lahve, je potřeba vědět, jak s nimi zacházet a také, jakým způsobem se naplňují. V opačném případě se vystavujete riziku, že dojde k jejich poškození, což může mít za následek ohrožení vašeho zdraví.

Reklama
7 rad, jak plnit a používat plynové lahve7 rad, jak plnit a používat plynové lahve

 

 

Rady pro používání plynových lahví

1. Nákup

První, co by vás mělo zajímat, je postup při nákupu plynové lahve. Tu je třeba už v obchodě důkladně zkontrolovat, zda náhodnou není poškozena. Jestliže je její plášť na některém místě promáčknutý, nekupujte ji. Stejně tak ji neberte v případě, že má poškozený horní límec, ventilek nebo podstavec.

Při pořizování lahve si všímejte také data, kdy u ní proběhla zkouška. Ta zajišťuje bezpečnost produktu. Příslušné datum naleznete na límci lahve, pod ventilem, případně na jejím podstavci. Nachází se pro jistotu i na samotném těle. Platí přitom, že maximální doba pro provedení zkoušky je 10 let.

2. Plnění lahve

Pro naplnění lahve vždy použijte specializovanou čerpací plnírnu. Zásadně se vyhněte plnění plynových lahví na čerpacích stanicích. Mohlo by totiž lehce dojít k jejich přeplnění.

3. Opatrný převoz

Při převozu si hlídejte, aby nedošlo k poškození plynové lahve, případně jejího ventilu. Zásadně s nimi neházejte, ani je neválejte po obvodu jejich pláště, který by se mohl narušit.

Převážíte-li lahev v automobilu, vždy ji umístěte do kufru a zajistěte tak, aby se během jízdy nepohybovala.

4. Skladování

Důležité je i správné skladování plynové lahve. V tomto směru platí pravidlo, že musí být nastojato. Je zde ovšem jedna výjimka, a to v případě lahví, které jsou určené pro vysokozdvižné vozíky. Ty ale pro domácí využití nejsou vhodné.

Ideální prostor pro skladování plynových lahví je takový, který se nachází ve větraných prostorách. Důležité je, aby nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření. Před skladováním se ujistěte, že jsou lahve dobře uzavřené a mají těsnící zátku.

5. Připojení ke spotřebiči

Ve chvíli, kdy budete plynovou lahev připojovat například k zahradnímu grilu, postupujte vždy podle pokynů výrobce a dodavatele. Ty najdete na plombě.

6. Pravidelná výměna komponentů

Minimálně jednou za 5 let u lahve vyměňte těsnění regulátoru a také hadice, regulátor tlaku plynu se pak doporučuje měnit minimálně po 10 letech.

7. Pravidelná kontrola

Vždy, když se rozhodnete využít plynovou lahev, důkladně ji zkontrolujte, od těsnění až po regulátory tlaku.

Kontrola těsnění se provádí tak, že použijete obyčejnou mýdlovou vodu. Jakmile těsnění nefunguje správně, začnou se v postiženém místě tvořit bublinky.

Kontrola plynové lahve by měla probíhat ideálně jednou za 3 měsíce, případně pak při výměně lahve.

Co je potřeba

  • Nákup nepoškozených lahví s osvědčením
  • Pravidelná kontrola lahve
  • Důkladné skladování
  • Opatrný převoz
  • Používání dle návodu
  • Výměna jednotlivých částí lahve

Jaké budou náklady?

Klasické propanbutanové lahve o hmotnosti 5kg pro grilování na plynových grilech lze pořídit cca od 1500 Kč.

Zdroj článku: TZ Bílý Medvěd Public Relations,s.r.o

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak používat štípačku na dříví?

Jak používat štípačku na dříví?

Před příchodem zimy si spousta z vás dělá zásoby dříví na topení. Kromě nařezání špalků je nutné je také naštípat. Štípání dříví postaru, tedy pomocí obyčejné sekyrky, je však při dělání větších zásob hodně zdlouhavou záležitostí, navíc i poměrně nebezpečnou, snadno se během této činnosti můžete por…

Jak používat cenový kalkulátor ERÚ?

Jak používat cenový kalkulátor ERÚ?

Při zjišťování cenových nabídek, které se týkají dodávek elektřiny a plynu, je užitečné použít cenový kalkulátor. Ten na svých stránkách má také Energetický regulační úřad. Jeho používání je poměrně jednoduché. Díky němu se dá rychle a pohodlně zjistit, jaké ceny pro dodávky energií mohou nabídnout …


Jak vytápět domácnost: Kotle na tuhá paliva – jaké typy paliv lze využít?

Jak vytápět domácnost: Kotle na tuhá paliva – jaké typy paliv lze využít?

Vytápění domácnosti lze zajistit mnoha způsoby. I v dnešní době se těší poměrně značné oblibě kotle na tuhá paliva, s nimiž lze vytápět běžné domácnosti, používají se ale třeba i v rekreačních objektech. Běžná zařízení spalují uhlí, moderní kotel na pevná paliva se však už používá spíše ke spalování…

Jak správně grilovat na plynovém grilu?

Jak správně grilovat na plynovém grilu?

Grilování na zahradě je v letním období vítaným zpestřením všedních dnů a hlavně víkendů. K tomu, abyste sebe i své přátele mohli potěšit chutným pokrmem, je ale nutné vědět, jak správně grilovat. V dnešním článku si ujasníme, jak grilovat na plynovém grilu.




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

joe

čtvrtek, 15. říjen 2015
20:24

a co mám dělat s poškozenou lahví ?


Napsal: joe [Odpovědět]