Jak používat cenový kalkulátor ERÚ?

12. prosinec 2013 | 13:57

Při zjišťování cenových nabídek, které se týkají dodávek elektřiny a plynu, je užitečné použít cenový kalkulátor. Ten na svých stránkách má také Energetický regulační úřad. Jeho používání je poměrně jednoduché. Díky němu se dá rychle a pohodlně zjistit, jaké ceny pro dodávky energií mohou nabídnout jednotliví dodavatelé, kteří se nacházejí ve vašem regionu. Pomůže vám tedy nepřímo vybrat dodavatele.

Reklama
Jak používat cenový kalkulátor ERÚ?Jak používat cenový kalkulátor ERÚ?

Postup

Pro srovnání nabídek dodavatelů elektřiny nebo plynu si najděte příslušnou stránku. Cenový kalkulátor pro srovnání cen elektřiny najdete zde.

V úvodním vstupu pak vyplňte všechny nezbytné položky. Jsou jimi:

1. Období odběru (zvolíte konkrétní rok)

2. Typ odběru (domácnost nebo firma)

3. Území, na kterém se nachází odběrné místo (kraj)

4. Typ jističe

5. Současný dodavatel energií

6. Typ produktu, který využíváte u dané společnosti

Jakmile tyto údaje vyplníte, respektive zvolíte vhodné položky, můžete přistoupit do druhé fázi, kdy se vám zobrazí všichni dodavatelé, jejichž služby jsou dostupné pro váš region.

Řazení je zobrazeno podle výše plateb, takže na vrcholu naleznete nejlepší nabídku. V tabulce je také kolonka, která přímo zobrazuje peníze, které lze u daného dodavatele oproti tomu současnému ušetřit, pokud by spotřeba byla v dalším období stejná.

V další fázi pak pro vybraný produkt můžete srovnávat, jaká je meziroční změna plateb. Cenový kalkulátor ERÚ je výhodný také v tom, že zde najdete detailní výpočty platby, včetně rozpisu plateb za silovou elektřinu, distribuci, ekologickou daň a další položky, které jsou součástí souhrnné výše plateb.

Jakmile si srovnání provedete, máte ucelený přehled o tom, zda nastal čas pro změnu dodavatele.

Proč využívat kalkulátor?

Cenový kalkulátor ERÚ je praktickou pomůckou, která vám může pro následující období snížit platby za elektřinu a plyn. Výhodou je, že tento kalkulátor zahrnuje naprosto všechny dodavatele, kteří v tuzemsku působí.

To je rozdíl oproti mnoha jiným online kalkulátorům, které obvykle porovnávají ceny pouze od vybraných společností. Srovnání cen pak není tak efektivní.Na druhou stranu je však na těchto webech možné prakticky okamžitě provést změnu dodavatele, který se díky vaší plné moci postará o to, aby došlo k ukončení stávající smlouvy u vašeho současného dodavatele.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak používat štípačku na dříví?

Jak používat štípačku na dříví?

Před příchodem zimy si spousta z vás dělá zásoby dříví na topení. Kromě nařezání špalků je nutné je také naštípat. Štípání dříví postaru, tedy pomocí obyčejné sekyrky, je však při dělání větších zásob hodně zdlouhavou záležitostí, navíc i poměrně nebezpečnou, snadno se během této činnosti můžete por…

7 rad, jak plnit a používat plynové lahve

7 rad, jak plnit a používat plynové lahve

Plynové lahve se používají na vaření. Hodí se na chaty a chalupy, kde nejste napojeni na plynovodní přípojku. Dají se však využít také venku, když chcete grilovat nebo vařit. Ať už používáte propanové nebo propanbutanové lahve, je potřeba vědět, jak s nimi zacházet a také, jakým způsobem se naplňují…


Jak ušetřit za elektřinu? 5 tipů, jak snížit spotřebu elektřiny

Jak ušetřit za elektřinu? 5 tipů, jak snížit spotřebu elektřiny

Letošní rok je ve znamení zlevnění cen elektřiny. I přesto, že se v průměru sníží cena elektřiny asi o 8 procent, je dobré vědět, jak se dá snížit spotřeba. V domácnosti jistě využíváte mnoho spotřebičů, které jsou energeticky náročné. Přinášíme vám pět tipů, jak snížit spotřebu elektřiny a tím páde…

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Již několik let máte možnost si volit svého dodavatele elektřiny. Volba dodavatele přitom není nijak složitá. Přesto je dobré si ujasnit, jak nového dodavatele elektřiny vybrat.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Ivulíneeek

sobota, 13. únor 2021
16:44

Díky moc za suprový článek... My jsme také docela dost nedávno lamentovali nad tím, jak za takovou energii ušetřit a kde ji třeba i sehnat za nějaký výhodnější peníz... Ono to ale není jen o tom, kolik za takovou elektřinu platíte, ale třeba i o tom, jaký odběr elektřiny máte... Docela dost hezky se píše o tomto tématu zde na těchto stránkách