Stojánky na vánoční stromečky: Tradiční nebo moderní?

29. listopad 2015 | 13:31

S blížícím se příchodem Vánoc byste si měli najít chvilku času na to, abyste zkontrolovali výzdobu a veškeré potřeby a doplňky, které během svátků použijete. Jednou z důležitých součástí výbavy je stojan na vánoční stromeček. Pokud se chystáte na jeho nákup, pak vás jistě zajímá, jaké jsou při jeho výběru možnosti.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč používat stojánek?

Stojan na stromeček má svůj praktický význam. Pomáhá totiž udržovat stabilitu stromku tak, aby vydržel po celou dobu Vánoc vzpřímený a nemuseli jste jej například opírat o nábytek. Mnohé stojánky navíc napomáhají udržet vánoční stromeček co nejdelší dobu čerstvý, neboť obsahují nádržku s vodou.

Stojánky je nezbytně nutné použít pro klasické řezané přírodní stromky, ale také v případě umělých stromků. U nich jsou však obvykle již přímo součástí balení.

Tradiční versus moderní stojany

Tradiční varianty

Tradiční stojánky na vánoční stromky se dodnes vyrábějí ze dřeva. Hlavní předností je fakt, že jde o přírodní materiál, který se k řezanému stromku hodí zdaleka nejvíce. Dřevěné stojany jsou ideální variantou pro ty z vás, kteří dbají na tradice. Ovšem pozor. Nemají tak dlouhou životnost, jsou i poměrně drahé a je potřeba u nich vždy seřezat kmeny stromků tak, aby do nich přesně zapadly.

Mezi tradiční už lze dnes zařadit i kovové stojánky. Oproti dřevěným sice nejsou tak atraktivní z hlediska designu, déle však vydrží. Navíc lze díky šroubkům, které mají obvykle ze všech čtyř světových stran, snadněji upevnit stromek tak, aby nepřepadal.

Moderní varianty

V posledních letech se můžete setkat i s moderními variantami stojanů. Ať už jsou to stojánky ze skla, umělé hmoty, případně třeba z keramiky. U nich však počítejte vždy s vyšší pořizovací cenou. Skleněné a keramické stojany jsou navíc i poměrně křehké, je tudíž potřeba si dávat větší pozor při manipulaci s nimi.

Stojany se zásobníkem vody

Vzhledem k tomu, že vánoční stromek budete mít doma postavený až několik týdnů, je vhodné si pořídit takový stojan, který má zásobník vody. Zpravidla se v tomto případě jedná právě o moderní keramické či plastové výrobky.

Do zásobníku stačí nalít vodu tak, aby do ní byl namočený kmín stromu. Ten před usazením do stojánku lehce seříznete. Bude pak moci lépe sát vodu. Mimochodem, takový středně velký smrk či borovice mohou za pár týdnů, kdy je máte doma jako vánoční výzdobu, spotřebovat klidně i několik litrů vody. Výhodou je, že pak neopadají a vydrží tak mnohem déle.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

7 tipů jak zabezpečit dům nebo byt před dovolenou

7 tipů jak zabezpečit dům nebo byt před dovolenou

Před odjezdem na dovolenou nezapomeňte řádné zabezpečit svůj majetek. Byt nebo rodinný dům musí být zajištěn proti případným zlodějům. Ti rádi využívají situací, kdy jsou majitelé nemovitostí na několik týdnů mimo domov. Mají pak volné pole působnosti. Při nedostatečném zabezpečení bytu či domu jim …

Jak ozdobit vánoční stůl?

Jak ozdobit vánoční stůl?

Ke správné atmosféře o vánočních svátcích je potřeba si dát záležet také na tom, jak hezky vyzdobíte vánoční stůl. Nemám tím na mysli jen to, co se na stole objeví za jídla, ale především to, jak bude stůl vypadat na pohled. Vánoce jsou svátečním časem a podle toho by také měl stůl vypadat.


Jak ozdobit vánoční stromeček?

Jak ozdobit vánoční stromeček?

Součástí příprav před příchodem Štědrého dne je také zdobení vánočního stromečku. Někdo jej připravuje až přímo na Štědrý den, jiní si tuto oblíbenou činnost dopřávají už dříve, záleží jen na vašich zvycích. Každý z vás má jistě svůj tradiční postup, jak ozdobit vánoční stromeček. Pro jistotu je ale…

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Vánoční hvězda je oblíbenou dekorací, která obohacuje nejednu domácnost. Tato rostlinka, která má původ v Mexiku, však vyžaduje určitou péči, jinak vám rychle uschne a opadá. Kdo by pak chtěl mít doma o Vánocích květinu, která bude mít namísto krásných červených a zelených listů je oschlé lupeny?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!