Jak provést vrtání do skla a do kachliček?

29. červen 2015 | 04:15

Při rekonstrukci bytu nebo jeho zkrášlení se můžete dostat do situace, kdy budete potřebovat provrtat sklo či kachličky. Zejména v situaci, kdy zeď chcete napevno pověsit nějaké předměty, vrtání do kachliček se nevyhnete. V tomto článku se dozvíte, jak na to, abyste křehké materiály zbytečně nepoškodili.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Postup vrtání kachliček

Keramické kachličky jsou poměrně křehkým materiálem. Proto na jejich provrtání rozhodně nemůžete jít zhurta hrubou silou a s nástroji, které by sice možná dírku udělaly, ale zároveň by narušily celou strukturu materiálu.

Pro vrtání kachlových obkladů je nejlepší volbou použití diamantového vrtáku, který dokáže bez problémů provrtat i tvrdé materiály, aniž by hrozili jejich prasknutí.

Důležité je, abyste zvolili správné otáčky vrtačky a vrták zároveň během práce chladili.

Nejprve si fixou vyznačte bod, v němž chcete udělat otvor. Do otvoru pak udělejte jemnou dírku, postačí k tomu nůž či nějaký jiný ostrý předmět. Vrták tak nebude klouzat po povrchu a neutvoří se v okolí dírky škrábance.

Vrtačku nastavte na nízké otáčky tak, aby diamantový hrot mohl fungovat, ale zároveň se nepřehříval. Ideální je nastavení na cca 600 otáček. V žádném případě nepoužívejte vrtačku s příklepem. Teprve v momentě, kdy se vrták dostane hlouběji do kachličky, můžete lehce zvýšit otáčky.

Co je potřeba

  • Vrtačka
  • Diamantový vrták

Postup vrtání do skla

Znalost způsobu vrtání do skla se vám bude hodit například v okamžiku, kdy vám doma praskne skleněná výplň skříně a budete potřebovat ji nahradit za novou. U nového skla však musíte před montáží nejprve provrtat díry, aby jej bylo možné uchytit.

I v tomto případě je na začátku nutné si nejprve načrtnout místa, kde chcete udělat otvory. Pokud jde o sklo do vitríny či skříně, je důležité správně naměřit odstupy, jinak jej pak nebude možné usadit.

Při měření mějte na paměti, že sklo je velmi křehké. Otvory tak nesmí být příliš blízko okrajů, od hrany ponechte odstup minimálně 1 – 1,5 centimetru.

Sklo opatrně položte na zem či rovnou desku, ideální je k tomu využít pracovní stůl. K podložce sklo připevněte svorkami, aby se během vrtání samovolně nepohybovalo.

Okolí vyznačeného bodu vyplňte vrstvou sklenářského tmele a dovnitř nalijte trochu obyčejného octa. Poslouží k chlazení vrtáku a zmírní také odštěpování a vylétávání úlomků skla.

Vrtejte opět za nízkých otáček. Po dokončení otvor začistěte pomocí brusného papíru a brusné pasty.

Při vrtání do skla mějte na paměti, že z něj mohou odlétávat střípky. Vždy tak používejte ochranné brýle, aby vám skleněné střepy nevlétly do očí.

Co je potřeba

  • Vrtačka
  • Sklenářský tmel
  • Ocet
  • Brusný papír, brusná pasta
  • Ochranné brýle

Jak dlouho to potrvá?

Vyvrtání jednoho otvoru do skla a kachliček je otázkou maximálně 5 minut. V tomto případě je ale vždy lepší nespěchat. V opačném případě se snadno může stát, že materiál nenávratně poškodíte a bude potřeba použít nový.

Jaké budou náklady?

Pro vrtání potřebujete diamantový vrták. Pořídit se dá už od 100 Kč, cena je odvozená mimo jiné od jeho průměru. Pokud potřebujete sklenářský tmel, kterým ohraničíte otvor při vrtání do skla, vyjde vás kilogramový kelímek asi na 100 Kč.

Nejnákladnější pomůckou je samozřejmě vrtačka. Pokud ji nemáte a nepotřebujete ji na nic jiného nežli na vyvrtání pár otvorů, její pořízení se nevyplatí, raději si ji od někoho zapůjčete. Nejlevnější vrtačky stojí kolem 1.500 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva, látky, plastu, skla i z kůže?

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva, látky, plastu, skla i z kůže?

Vteřinové lepidlo je dobrým pomocníkem při mnoha drobných opravách a lepeních. Dá se využít na dřevo, plasty, sklo i další materiály. Stejně jako je dobrým pomocníkem, nám ale může nadělat také pěknou paseku, pokud se dostane tam, kam nemá. Přečtěte si rady, jak na odstranění vteřinového lepidla z r…

Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Nadkrokevní izolace střechy přispívá ke zvýšení komfortu bydlení. Pakliže si necháte tuto moderní metodu izolace provést, sníží se vám náklady na vytápění domácnosti. Navíc střecha získá větší odolnost a prodlouží se tak doba její životnosti.


Jak provést jarní řez meruněk? + Video

Jak provést jarní řez meruněk? + Video

Meruňky patří k nejoblíbenějším ovocným stromům. Jejich plody jsou mimořádně chutné a šťavnaté. Aby však strom nesl hodně plodů, je zapotřebí se o něj trochu starat. V tomto období je nejlepší čas na provedení jarního řezu.

Jak rychle provést filtraci vody?

Jak rychle provést filtraci vody?

Při toulkách přírodou se vám jako turistům může stát, že vám dojde pitná voda. V okamžiku, kdy je civilizace daleko a vy stoprocentně nedůvěřujete přírodním zdrojům vody ve studánce či potůčku, nemusíte zoufat. Stačí, pokud jste si na cesty přibalili některou z následujících pomůcek.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!