Jak a čím lepit plasty? + Druhy plastů

25. leden 2016 | 12:00

Plastové materiály se dnes běžně používají při výrobě nábytku i mnoha dalších předmětů. K jejich rozšíření došlo v druhé polovině minulého století. Existuje jich celá řada a liší se mimo jiné tím, jak jsou odolné. U každého druhu plastu se však dříve či později můžete setkat s tím, že prasknou, případně se rozlomí. Problém se dá vyřešit použití vhodného typu lepidla. Dnes se dozvíte, jaká lepidla jsou na konkrétní druhy plastů vhodná a jak se mají používat.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Druhy lepidel na plasty

Obecně se lepidla na plasty dají roztřídit do několika základních kategorií dle svých vlastností.

    Montážní lepidla

Jsou vhodná zejména pro lepení PVC a polystyrenu. Zásadním předpokladem je, že opravovaný materiál musí mít dostatečně savou plochu tak, aby se mohla odpařit vlhkost, která je v montážních lepidlech přítomná. Naopak se nedoporučují například k lepení teflonových předmětů.

    Kontaktní lepidla

S kontaktními lepidly se dají dobře lepit i materiály, které mají menší savost. Je však potřeba je při použití odvětrat. Díky tomu se totiž odpaří rozpouštědlo, které je v nich obsažené.

    Vteřinová lepidla

Oblíbeným druhem jsou vteřinová lepidla, která se dají použít prakticky pro jakýkoliv typ plastu. Platí však pravidlo, že jsou účinná jen tehdy, spojujete-li plasty s malou plochou.

    Trvale lepivá lepidla

Oproti vteřinovým se dají použít k lepení velkých ploch. Jsou vhodné na pružné plasty. Nejvíce se využívají pro lepení pěnových polystyrenů a také plastů, které se jinak obtížně lepí. Jde hlavně o PE a PP.

Druhy plastů

Výše jste se dozvěděli, jaké druhy lepidel se dají použít, respektive na jaké plasty se hodí. Pro lepší představu je ale dobré vědět alespoň základní informace o tom, jaké druhy plastů se vyrábí.

Pro orientaci se na každém plastu uvádí recyklační značka:

    PET

Jedná se o plast ze skupiny polyesterů, který je průhledný, případně lehce zakalený. Nejčastěji se z něj vyrábí lahve, obaly a fólie.

    PP

Jde o konstrukční plast, který je vysoce odolný a pevný. Proto se často používá třeba pro výrobu kelímků, ale i například při výrobě varných konvic.

    HDPE

Polyesteren s vysokou hustotou, který je vysoce odolný. Vyrábí se z něj proto různé pevné obaly či kompozitní materiály.

    PS

Pod plastem s touto recyklační značkou se skrývá polystyren. V případě, že jej lepíte, musíte si vzít na pomoc lepidlo, které neobsahuje organická rozpuštědla.

    PVC

Polyvinylchlorid se klasicky používá na výrobu podlahových krytin či odpadních trubek.

Kromě výše uvedených se dále můžete setkat s materiály, které mají recyklační značky ABS, POP, PMMA (plexisklo), PTFE (teflon), LDPE (polyetylen), PA. Jejich využití je zejména v průmyslu.

Postup lepení jednotlivými druhy lepidel

Pokud se chystáte lepit plastové materiály, je právě dobré se nejprve podívat na recyklační značku. Zatímco například PP či PTFE se vzhledem k svým vlastnostem lepí velmi těžko, u běžných plastů nebudete mít problém.

Na základě druhu plastu je potřeba zvolit konkrétní typ lepidla. Před použitím si vždy důkladně pročtěte návod, určitě se to vyplatí. Některé druhy lepidel totiž například reagují okamžitě, jiné je třeba nechat chvíli „na vzduchu“, aby z nich vyprchala rozpouštědla. To platí konkrétně pro kontaktní lepidlo.

    Kontaktní lepidlo

U kontaktního lepidla musíte natřít obě plochy, které hodláte spojit. Poté je nechte chvíli odvětrat, až zaschnout.

Okamžik, kdy je možné plasty spojit, poznáte tak, že se lepidlo při dotyku prstem již nerozmazává. Přilepené spoje pevně stlačte k sobě.

    Trvale lepivé lepidlo

Zcela vyschlé před spojením plastů musí být trvale lepivé lepidlo, někdy zvané též „samolepka“.

Čas, kdy už je připravené, poznáte zpravidla tak, že se na materiálu vytvoří lehce nažloutlá vrstva, která při doteku prstu silně lepí.

I toto lepidlo je vhodné nanést na obě plochy slepovaného materiálu.

    Vteřinové lepidlo

V případě vteřinového lepidla je zásadní rychlost. Reaguje totiž velmi rychle. Obvykle jej proto stačí nanést jen na jednu část slepovaného materiálu a ihned obě části stlačit k sobě a několik sekund vyčkat.

U vteřinových lepidel je vhodné lepit pouze menší plochy, jedná se o křehký typ lepidla.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva, látky, plastu, skla i z kůže?

Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva, látky, plastu, skla i z kůže?

Vteřinové lepidlo je dobrým pomocníkem při mnoha drobných opravách a lepeních. Dá se využít na dřevo, plasty, sklo i další materiály. Stejně jako je dobrým pomocníkem, nám ale může nadělat také pěknou paseku, pokud se dostane tam, kam nemá. Přečtěte si rady, jak na odstranění vteřinového lepidla z r…

Jak lepit obklady?

Jak lepit obklady?

Obklady v koupelně či v jiných místnostech si může nalepit doma každý alespoň trochu zručný kutil. Složitost lepení obkladů závisí především na tom, v jakém stavu se nachází podkladová zeď.


Jak a čím posypat chodník v zimě? Druhy posypových materiálů

Jak a čím posypat chodník v zimě? Druhy posypových materiálů

V zimním období dochází k namrzání chodníků, někdy se na nich navíc tvoří souvislá vrstva sněhu. Chůze po neupravovaném chodníku pak může činit značné problémy, nezřídka kdy je příčinou zranění, zejména zlomenin a podlitin poté, co uklouznete a doslova se po chodníku rozplácnete. Péče o chodníky pře…

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Tak jako je mnoho druhů prasklin, dírek a nerovných povrchů, tak je i mnoho typů tmelů a lepidel, které můžeme použít pro opravu poškozených míst. Jaký druh vybrat?




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Vladimír Pilát

pondělí, 5. duben 2021
19:54

Lepení plastů je pro mne oříšek i po přečtení vašeho článku, přestože je dobrý a poučný. Největším úskalím je pro mne určit druh plastu. Potřebuji slepit pevným spojem na př. prasklé brýle (často). Ale čím, když nevím, co je to za plast? Ideální by byla nějaká pomůcka, kde by se zadaly na př. brýle a výstupem by byl druh plastu a vhodné lepidlo. Neexistuje něco takového ?


Napsal: Vladimír Pilát [Odpovědět]