Jak opravit elektrickou zásuvku?

7. květen 2013 | 13:16

Špatně fungující elektrická zásuvka může nadělat mnoho škody. To, že je zásuvka již nevyhovující, se pozná například podle záblesků či jisker, které se v ní objevují po zasunutí zástrčky. Neklamným znamením potřeby opravy je také její viklání.

Reklama
Jak opravit elektrickou zásuvku?Jak opravit elektrickou zásuvku?

Postup opravy

Postup opravy je následující. V první řadě je bezpodmínečně nutné vypnout elektrický okruh v pojistkové skříni, aby nemohlo dojít k zásahu elektrickým proudem. Na to se nikdy nesmí zapomenout. Zároveň je vhodné upozornit i případné další uživatele okruhu, že nemají po určitou dobu elektřinu opět zapínat.

Kontrola funkčnosti

Druhým krokem je kontrola funkčnosti původní zásuvky pomocí zkoušečky. Tím se ověří, že zásuvka není pod proudem. Je vhodné zkontrolovat obě zdířky.

Pakliže je vše řádně vypnuto, lze přistoupit k vyšroubování staré zásuvky pomocí vhodného šroubováku, postačí na to obyčejný ruční šroubovák. Při šroubování by nemělo dojít k poškození vnitřní části krabice.

Výměna vnitřku zásuvky

Po vyšroubování krytu je potřeba uvolnit drátky - hnědý (nebo černý) drát je fáze +, modrý pak nula -, zelený nebo žlutý uzemnění.

Následným krokem je montování fází. Dráty opatrně vsuneme do otvorů, které jsou pro ně určeny. Jako poslední se montuje zem, tedy zelený nebo žlutý drát.

Jakmile je hotovo, lze opět přišroubovat vnitřní konstrukci zásuvky ke krabičce. Důležité je dát si pozor na to, aby se nestrhly závity, případně nedošlo vlivem tlaku k prasknutí krabičky. V poslední fázi dojde k namontování nového krytu zásuvky.

V momentě, kdy je kryt posazen a upevněn, lze opět nahodit elektrický okruh. Že je funkční, opět prověříme pomocí zkoušečky.

Co je třeba na opravu

  • Šroubovák
  • Nový kryt zásuvky
  • Zkoušečka

Jak dlouho trvá oprava?

Oprava zásuvky zabere v ideální variantě maximálně několik minut. Záleží na tom, jak snadno půjde vyšroubovat staré šroubky, ty totiž mohou být značně zatvrdlé.

Jaké budou náklady?

Oprava zásuvky je velmi levná. Kvalitní zásuvku lze pořídit za cca 100 Kč. V případě, že doma nemáte ruční šroubovák, lze jej pořídit v mnoha cenových relacích. Obyčejný levný ruční šroubovák vyjde přibližně na 50Kč. Zkoušečka pak stojí řádově několik tisíc korun, tu je však lepší si vypůjčit od sousedů či známého elektrikáře.

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.79 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Možná někdo přejel mincí lak na vašem autě, nebo jste jen špatně parkovali a lak na autě nechtěně poškrábali větví přilehlého stromu. Ať je tomu jakkoliv, nabízí se řešení, jak se nevzhledných oděrek na vašem autě jednoduše a rychle zbavit.


Jak opravit trávník?

Jak opravit trávník?

Občas se stane, že se vám na trávníku vytvoří vydřená nebo jinak poškozená místa. Aby tráva na vaí zahradě vypadala v brzké době opět celistvě a pěkně, je vhodné tato poškozená místa opravit pomocí trávníkové náplasti, kdy využijete regenerační travní směs. Vydřená místa se často tvoří po zimě, kdy …

Jak opravit vrzání parkety?

Jak opravit vrzání parkety?

Vrzající parkety jsou velmi častým problémem u tohoto typu podlahy. Vrzání se projevuje zejména u starších parket, které již mají něco za sebou. Opravu lze provést několika způsoby.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Arambula

neděle, 3. leden 2016
23:44

Kua, co je to za hovadinu. Zkoušečka stojí cca 50kč, stačí tzv fázovka, což je "šroubovák se světýlkem". A u zásuvky opravdu není plus a mínus. Autor zjevně neví o čem mluví a tváří se, že sežral Šalamounovo hovno...


Napsal: Arambula [Odpovědět]

Helca

sobota, 26. červen 2021
16:32

Ahoj, nám nedávno také přestala jedna zásuvka fungovat a stále nevíme proč. Zatím jsme ale žádného odborníka nevolali. Nemáme na to čas. Nakoupila jsem alespoň takové ty zásuvkové kostky a tak nemáme o prostor na kabely nouzi. Všechny ty kostky jsem sehnala tady:


Napsal: Helca [Odpovědět]