Jak čistit stříbro? 5 spolehlivých tipů

29. červenec 2013 | 11:15

Stříbrné řetízky, náramky a další předměty vlivem času černají. Je to způsobeno přítomností sulfidu stříbrného. Pokud vám stříbro zčerná, není třeba zoufat, existují osvědčené postupy, které zvládnete sami, aniž byste museli chodit do zlatnictví.

Reklama
Jak čistit stříbro? 5 spolehlivých tipůJak čistit stříbro? 5 spolehlivých tipů
 1. Použití octu
 2. Použití citronové šťávy
 3. Použití vaty
 4. Použití alobalu a kypřícího prášku
 5. Použití zubní pasty
 6. Bonusové video: Jedlá soda

Postup čištění

Čištění stříbra se provádí několika způsoby. Představím vám pět nejosvědčenějších triků, pomocí nichž se bude stříbro opět dokonale lesknout.

Reklama

1. Použití octu

Prvním trikem, který je velmi levný a snadný, je použití octu. Do zhruba jednoho litru horké vody přidáte velkou lžíci octa. Do této směsi pak na zhruba čtvrt hodiny vložíte stříbrný předmět, který chcete vyčistit. Po uplynutí doby jej otřete a je hotovo.

2. Citronová šťáva

Stejný postup jako v případě směsi vody a octa použijete i v tomto případě, pouze ocet nahradíte vymačkanou citronovou šťávou.

3. Použití vaty

V některých obchodech se dá zakoupit speciální vata, která je přímo určena k čištění stříbra. Pomocí ní jednoduše otřete poškozené stříbro. Vata je použitelná vždy pouze jednou, po vyčištění se musí vyhodit.

4. Alobal a kypřící prášek

Tato metoda je přeci jen trochu složitější nežli předchozí. Do nádoby s horkou vodou vsypte kypřící prášek. Důkladně jej rozmíchejte. Vložte stříbrný předmět a nechte jej ve směsi zhruba půl hodiny vylouhovat. Poté jej vyndejte a řádně vysušte. Důležité je, abyste na dno nádoby vložili kousek alobalu. Tento postup je velmi efektivní.

5. Zubní pasta

Trochu netradiční, nicméně poměrně účinný postup. Stříbrný předmět jednoduše očistíte pomocí zubní pasty. Je ale nutné se vyhnout použití pasty, která obsahuje mikrogranule. Ty by totiž mohly narušit strukturu stříbra, došlo by k jeho rychlejšímu obroušení.

 

Co je třeba k čištění stříbra

Záleží na zvoleném způsobu

 • citronová šťáva
 • ocet
 • alobal, kypřící prášek
 • zubní pasta
 • vata

Jak dlouho čištění stříbra potrvá?

Výše uvedené postupy zaberou maximálně třicet minut. Čištění stříbra je velmi jednoduché a rychlé.

Jaké budou náklady na čištění stříbra?

Náklady na domácí čištění stříbra jsou téměř nulové. K práci je zapotřebí věcí, které obvykle máte doma jako běžnou součást vybavení.

Video 6. tip jako bonus

Jak vyčistit stříbro jedlou sodou

..si můžete prohlédnout na tomto videu:

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.79 hvězdiček / Hodnoceno: 86x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Praktickým řešením, jak ušetřit za provoz domácnosti, je využívání vlastní studny jako zdroje pitné a užitkové vody. V momentě, kdy můžete používat studnu u domu, nejste odkázáni na centrální přísun, voda vás tak prakticky nic nestojí. Abyste ji však mohli bez problémů používat, je nutné studnu prav…

Jak čistit žaluzie?

Jak čistit žaluzie?

U žaluzií, které se nacházejí u oken mnoha domácností, nastává při čištění. Žaluzie se poměrně hodně zanášejí prachem. Jejich čištění přitom rozhodně není tak snadnou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled jevit.


Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

Špinavá klávesnice je něčím, co se týká většiny majitelů počítačů. Pořídit si novou, čistou klávesnici dnes sice není nijak nákladné, je ale škoda zbytečně plýtvat penězi, kdy si tu starou a špinavou můžete sami doma důkladně vyčistit.

Jak čistit broušenou kůži?

Jak čistit broušenou kůži?

Broušená kůže je materiálem, z něhož se vyrábí nejčastěji obuv. Dále však může být také součástí nerůznějších oděvů- kabátů, sak apod. Běžně se pro broušenou kůži vžil pojem semiš. Ta je broušena z líce nebo z rubu. Pakliže jde o kůži broušenou z rubu, nazývá se velur. Broušenou kůži z líce pak ozna…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Iveta

čtvrtek, 30. červen 2016
19:06

Kyprici prasek a alobal= super vysledek.... doporucuji


Napsal: Iveta [Odpovědět]

Zuzana

pondělí, 12. září 2016
10:54

Proč riskovat? dnes je spousta různých materiálů a kamenů, které se mohou neodborným zacházením poničit. Já zkusila Hagerty, mají speciální čistidla na různé šperky a vždy fungovalo perfektně. navíc se té chemie ani člověk nemusí dotknout, je tam takový košíček, do kterého se šperky dají a pak se to i sním zase vyndá a opláchne. pak už buď jenom osušit nebo ještě doleštit speciálně napuštěnou utěrkou (tu také mají) - efekt je parádní :-)


Napsal: Zuzana [Odpovědět]

Martin

pátek, 2. prosinec 2016
10:45

Rozdíl jsem nepoznal, před i po mi přišlo naprosto stejné!!!


Napsal: Martin [Odpovědět]

Honzys

neděle, 20. prosinec 2020
10:22

Výborný článek, který jsem v české podobě na internetu dlouho hledal, protože mám svůj stříbrný náramek, který jsem dostal k výročí od manželky, už opravdu zaneřáděný. Zkusím ho vyčistit dle Vašich rad a snad to pomůže :-) Na druhé ruce nosím zase fitness náramek od Xiaomi, protože jsem nadšenec do moderních technologií, budu si však muset objednat Mi Band 5 nabíječky, protože tu původní jsem ztratil.


Napsal: Honzys [Odpovědět]