Jak čistit broušenou kůži?

19. srpen 2013 | 13:18

Broušená kůže je materiálem, z něhož se vyrábí nejčastěji obuv. Dále však může být také součástí nerůznějších oděvů- kabátů, sak apod.

Reklama
Jak čistit broušenou kůži?Jak čistit broušenou kůži?

Běžně se pro broušenou kůži vžil pojem semiš. Ta je broušena z líce nebo z rubu. Pakliže jde o kůži broušenou z rubu, nazývá se velur. Broušenou kůži z líce pak označujeme jaké nubuk.

Pro udržení kvality broušené kůže je potřeba klást důraz na preventivní ošetření i pravidelné čištění, jinak rychle ztratí svoje základní vlastnosti, mezi něž patří zejména odolnost vůči vlhkosti a dlouhá trvanlivost.

Postup

Semišové boty se snadno zašpiní. Nejčastěji ve chvíli, kdy šlápnete do bláta. Velký rozdíl spočívá v tom, jak jste se o broušenou kůži předtím starali.

Pokud jste pravidelně používali ochranné prostředky, pak bude očištění od nečistoty velmi snadné. Lze jej provést pomocí obyčejného kartáče na obuv.

Použít lze také mokrý hadřík nebo houbičku s hrubším povrchem, ideálně takovou, která je přímo určena na semišový materiál.

Pokud jste o obuv před zašpiněním příliš nepečovali, bude vhodnější použít speciální čistící pěnu. Tu nanesete, rozetřete a necháte uschnout. Poté opět použijete kartáč a obuv jím vydrhnete. Na závěr boty přestříkejte impregnaci na semiš.

Pokud vaše semišová obuv v důsledku znečištění a následné úpravy ztrácí svůj původní vzhled a barvu, je možné k opětovnému zabarvení použít renovátor kůže, který obsahuje barevný pigment.

Přípravek je vhodné si nejprve vyzkoušet nanečisto, případně na té části obuvi, která není tolik viditelná.

Co je potřeba k čištění?

  • Kartáč na obuv
  • Houbička s hrubším povrchem
  • Čistící pěna
  • Renovátor kůže
  • Impregnace kůže

Jak dlouho čištění potrvá?

Vyčištění zašpiněné broušené kůže u obuvi potrvá pár minut. Obuv stačí pečlivě okartáčovat a následně ošetřit.

Důležitá je ale pravidelná péče, používání impregnace, která sníží riziko zašpinění obuvi. Impregnovat lze průběžně, každá impregnace přitom zabere pár vteřin.

Jaké budou náklady?

Impregnace na velur a nubuk se dá pořídit ve sprejích s obsahem od 200ml. Za takováto balení zaplatíte kolem 150Kč.

Renovátory kůže stojí už od cca 40Kč výše. Čistící pěnu lze zakoupit od 200Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.46 hvězdiček / Hodnoceno: 24x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Praktickým řešením, jak ušetřit za provoz domácnosti, je využívání vlastní studny jako zdroje pitné a užitkové vody. V momentě, kdy můžete používat studnu u domu, nejste odkázáni na centrální přísun, voda vás tak prakticky nic nestojí. Abyste ji však mohli bez problémů používat, je nutné studnu prav…

Jak čistit žaluzie?

Jak čistit žaluzie?

U žaluzií, které se nacházejí u oken mnoha domácností, nastává při čištění. Žaluzie se poměrně hodně zanášejí prachem. Jejich čištění přitom rozhodně není tak snadnou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled jevit.


Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

Jak čistit špinavou klávesnici u počítače?

Špinavá klávesnice je něčím, co se týká většiny majitelů počítačů. Pořídit si novou, čistou klávesnici dnes sice není nijak nákladné, je ale škoda zbytečně plýtvat penězi, kdy si tu starou a špinavou můžete sami doma důkladně vyčistit.

Jak čistit stříbro? 5 spolehlivých tipů

Jak čistit stříbro? 5 spolehlivých tipů

Stříbrné řetízky, náramky a další předměty vlivem času černají. Je to způsobeno přítomností sulfidu stříbrného. Pokud vám stříbro zčerná, není třeba zoufat, existují osvědčené postupy, které zvládnete sami, aniž byste museli chodit do zlatnictví.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Šárka

neděle, 7. únor 2016
19:37

dobrý den dostala jsem dárkem růžovou bundu z vepřovice jak ji udržovat a čím nainpregnovat před nošením aby byla stále hezká děkuji


Napsal: Šárka [Odpovědět]