Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

8. květen 2013 | 12:27

Každý řidič by měl být schopen si poradit s výměnou poškozeného kola. Součástí vybavení vozidla musí být krom jiného rezerva, která se dá použít v případě, že se některé z původních kol na vozidle porouchá, tedy například dojde k propíchnutí pneumatiky.

Reklama
Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervyJak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

Postup opravy

Při výměně kola v první řadě nezapomeňte zatáhnout ruční brzdu, aby se vozidlo během opravy nemohlo samovolně pohybovat, což by mohlo vést k úrazu.

Před sejmutím poškozeného kola nejprve uvolněte pomocí klíče šrouby u kola. Otáčení šroubů se při uvolňování provádí v pohybu protisměru hodinových ručiček.

Šrouby v tuto chvíli ještě neodstraňujte. To přijde na řad až teprve poté, co nastavíte hever, pomocí něhož zdvihnete vozidlo tak, aby kolo nebylo v kontaktu se zemí.

Po nastavení heveru může sejmout šrouby, sundat staré kolo a nasadit rezervu. Poté ji přišroubujete. Šroubování se provádí tak, že postupně zpevňujete vždy šrouby, které jsou v protilehlé poloze ( tedy křížem).
Po dokončení upevnění šroubů lze vozidlo spustit z heveru a nasadit disk kola.

Co je třeba na opravu

  • Klíč na uvolnění šroubů ( křížový klíč na kola
  • Zvedák na kola ( hever)
  • Funkční rezerva

Jak dlouho trvá oprava?

Výměna rezervy u vozidla trvá maximálně několik minut. Jediné obtíže mohou způsobit příliš stažené šrouby, které nepůjdou jen tak lehce povolit.

Jaké budou náklady?

Náklady jsou nulové, pakliže máte vše potřebné jako součást výbavy vašeho vozidla. Jinak jednoduchý křížový klíč na kola pořídíte od 100Kč, nůžkový zvedák pak od cca 500Kč. Praktické je využít bezpečnostní šrouby na alu kola, které lze pořídit za 200Kč.

Video

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Možná někdo přejel mincí lak na vašem autě, nebo jste jen špatně parkovali a lak na autě nechtěně poškrábali větví přilehlého stromu. Ať je tomu jakkoliv, nabízí se řešení, jak se nevzhledných oděrek na vašem autě jednoduše a rychle zbavit.

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Nafouknutí jízdního kola se na první pohled jeví jako banalita. Je ale potřeba si uvědomit rizika, která přináší podfouknuté nebo naopak přehuštěné gumy.


Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

V jednom z předchozích článků jste se dozvěděli, jak správně nafouknout jízdní kolo. V tomto článku se zaměříme na pneumatiky u automobilů. Většina z vás jistě vlastní auto a proto byste měli vědět, jak a na jaký tlak se mají nafouknout kola u auta. Je to důležité nejen z hlediska správných jízdních…

Jak vyměnit olej u auta?

Jak vyměnit olej u auta?

Čas od času je zapotřebí vyměnit olej v motoru u auta. Kvůli výměně nemusíte hned jezdit do servisu, zvládnete to hravě sami, stačí jen postupovat podle níže uvedených kroků. Olej hraje velmi důležitou roli pro správnou funkci motoru automobilu. Výměnu byste tudíž neměli podceňovat, je nutné ji prov…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!