Jak získat kotlíkovou dotaci?

29. leden 2016 | 13:19

Ve většině krajů České republiky v tomto roce pokračuje projekt, díky němuž máte možnost vyměnit si starý a neekologický kotel v domácnosti za nový s výrazným příspěvkem. Akce známá jako „kotlíková dotace“ je financována ČR a z fondů EU. Právě v těchto dnech máte možnost o dotaci zažádat. Jaké podmínky musíte splnit a jak postupovat? Dozvíte se v tomto článku.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Co je kotlíková dotace?

Jedná o projekt, který má za cíl zlepšit kvalitu životního prostředí díky tomu, že majitelé rodinných domů budou používat ekologičtější nízkoemisní kotle na biomasu či uhlí. Postupně tak má dojít ke snížení emisí ve vzduchu. V rámci dotace jsou rozdělovány miliardy korun. Zájem je však natolik velký, že se nemusí dostat na každého.

Podmínky k získání kotlíkové dotace

V případě, že chcete získat dotaci na nový kotel, musí váš rodinný dům splňovat požadavky na energetickou náročnost třídy C.

Pakliže tuto podmínku dům nesplňuje, neznamená to automaticky, že nemáte šanci. O dotaci můžete zažádat, pokud provedete alespoň některé z mikroenergetických opatření.

Vybraná mikroenergetická opatření

  • Zateplení střechy
  • Zateplení půdních prostor
  • Zateplené stropu sklepních prostor nebo podlahy
  • Zateplení fasády ( i dílčí)
  • Výměna oken a balkonových dveří

Dále musíte včas předložit žádost, termíny stanovují jednotlivé kraje. Musím zdůraznit, že se jedná pouze o dotace pro rodinné domy. Detailní informace se dají nalézt na webových stránkách Státního fondu životního prostředí.

Postup přidělení

Pokud splňujete základní podmínky, které vypsalo MŽP, potažmo pak příslušný kraj, musíte podat vyplněnou žádost. Formuláře jsou vždy k dispozici na krajských úřadech krajů, které se kotlíkové dotace zúčastňují.

K žádosti je zapotřebí dále přiložit Průkaz energetické náročnosti budovy (případně Rozhodnutí o poskytnutí dotace, pokud realizujete některé z mikroenergetických opatření). Nesmí chybět také fotodokumentace stávajícího využívaného kotle. Pokud má dům více vlastníků, zajistěte si také jejich písemné souhlasy k realizaci výměny kotle.

Po ukončení termínu kraje posoudí jednotlivé žádosti. V případě kladného vyřízení máte nárok na finanční dotaci.

Výše dotace

Finanční dotace na nový kotel může být velmi výrazná, a to až 150.000 Kč v případě, že váš rodinný dům splňuje požadavky na energetickou náročnost třídy C. V každém případě vás však výměna bude něco stát.

Vaše spoluúčast:

  • Při pořízení kotle na uhlí 30%
  • Při pořízení kotle na uhlí + biomasu 25%
  • Při pořízení kotle na biomasu 20%

Kde žádat?

O kotlíkovou dotaci požádejte prostřednictvím podání žádosti na příslušném krajském úřadě.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit automobilové díly a kde získat náhradní součástky?

Jak opravit automobilové díly a kde získat náhradní součástky?

PR. Každému řidiči se dříve či později stane, že na jeho vozidle dojde k poruše, poškodí se nějaká součástka. Opravu jednoduchých dílů zvládne asi většina z vás. Jak ale opravit automobilové díly, které jsou složitější na výměnu?

Jak ušetřit díky plastové nádrži na dešťovou vodu

Jak ušetřit díky plastové nádrži na dešťovou vodu

Pořízením plastové nádrže na dešťovou vodu nejen že ušetříte, ale také efektivně využijete nasbíranou vodu k dalším účelům. Využití najde na zahradě při zalévání záhonů, při úklidu či při praní prádla. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak lze nádrž na dešťovku vybrat a jak díky ní ulevit své p…


TZ: Díky šikovnému nářadí lze snadno provádět i náročnější renovace

TZ: Díky šikovnému nářadí lze snadno provádět i náročnější renovace

Šikovní kutilové si drobné úpravy, ale i složitější renovace rádi udělají doma sami. K tomu je však samozřejmě potřeba profesionálního nářadí, díky kterému lze renovaci jednoduše zvládnout svépomocí. Všechny tyto nástroje i rady, jak s nimi zacházet nebo jak celou rekonstrukci pojmout, můžete získat…

Elektrická drtička větví pro vaši zahradu

Elektrická drtička větví pro vaši zahradu

Drtička větví je velmi užitečným nástrojem, který se hodí při úklidu zahrady. Je určena především na drcení menších větví, výkonnější typy strojů si však dokážou poradit i s většími kusy zahradního odpadu.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!