Jak přestavit kotel na tuhá paliva?

16. květen 2013 | 00:55

Možná je váš kotel už zastaralý a potřebovali byste jej zrenovovat. Nabízí se jednoduché, ekologicky šetrné a rychlé řešení.

Reklama
Jak přestavit kotel na tuhá paliva?Jak přestavit kotel na tuhá paliva?

Unavuje vás neustálé přikládání paliva do kotle co tři hodiny? Nechte si svůj starší kotel zautomatizovat. Ušetříte mnoho času a navíc docílíte i úsporného vytápění.

Postup úpravy

Především budete potřebovat speciální zařízení a tím je univerzální hořák. Instalace není vůbec složitá, zvládnete ji v pohodě sami.

Stávající kotel pouze nadzvednete o cca 40 centimetrů. Usadíte jej na podstavec, na který umístíte univerzální hořák. Do spalovací komory hořáku namontujete šnekový podavač a do něj instalujete zásobník. Poté stačí připojit potřebnou elektroniku.

Je nutné provést i drobnou úpravu odvodu do komína. Stačí přemístit odpor a kotel už se jen namontuje na stávající systém.

Na kotel poté umístíme řídící jednotku, která zaručuje efektivní spalování materiálu.

V takto upraveném kotli můžete spalovat prakticky jakákoliv tuhá paliva, nejlépe s granulací do 3 cm.

Vytápění po této úpravě je navíc ekologické, emise jsou opravdu nízké. Zvýší se i účinnost kotle.

Další výhodou je i minimalizace přikládání paliva do kotle. Po takové úpravě postačí přikládat a odstraňovat shořelé palivo cca jednou za 3-4 dny.

Co je třeba na úpravu?

  • stávající kotel
  • univerzální hořák
  • řídící jednotka

Jak dlouho úprava trvá?

Instalace univerzálního hořáku trvá jen několik málo minut, stejně tak instalace řídící jednotky. O něco více času vám zabere případná úprava odvodu do komína. Ale i taková úprava není příliš časově náročná.

Náklady na úpravu

Cena se odvíjí na hodnotě v kW daného přístroje, tedy univerzálního hořáku. Počáteční náklady jsou vyšší, kolem 16 700 Kč, ale návratnost je skutečně vysoká. Cena řídící jednotky se pohybuje od cca 770 Kč.

Postup úpravy - viz video zde

Autor Monika Tůmová

Autor: Monika Tůmová

Momentálně maminka na rodičovské dovolené se třemi dětmi. Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Kotle na tuhá paliva patří k nejvyužívanějším spotřebičům, kterými se topí v českých domácnostech. Existuje celá řada produktů různé kvality a parametrů. V zásadě však platí, že je třeba je čas od času vyčistit. Nemine to nikoho z vás, kdo kotel na dřevo či uhlí používá.

Jak vytápět domácnost: Kotle na tuhá paliva – jaké typy paliv lze využít?

Jak vytápět domácnost: Kotle na tuhá paliva – jaké typy paliv lze využít?

Vytápění domácnosti lze zajistit mnoha způsoby. I v dnešní době se těší poměrně značné oblibě kotle na tuhá paliva, s nimiž lze vytápět běžné domácnosti, používají se ale třeba i v rekreačních objektech. Běžná zařízení spalují uhlí, moderní kotel na pevná paliva se však už používá spíše ke spalování…


TZ: S příchodem léta nastává čas na servis kotle

TZ: S příchodem léta nastává čas na servis kotle

Podle zákona je třeba provádět pravidelný servis plynového kotle každoročně, od příštího roku se povinné revizní kontroly budou vztahovat také na kotle na pevná paliva a to s dvouletým intervalem.

Jak získat kotlíkovou dotaci?

Jak získat kotlíkovou dotaci?

Ve většině krajů České republiky v tomto roce pokračuje projekt, díky němuž máte možnost vyměnit si starý a neekologický kotel v domácnosti za nový s výrazným příspěvkem. Akce známá jako „kotlíková dotace“ je financována ČR a z fondů EU. Právě v těchto dnech máte možnost o dotaci zažádat. Jaké podmí…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!