Jak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlny
16. červen 2014 | 11:59Užitný prostor v domě se dá zvětšit tím, že vytvoříte místnost v podkroví. Tento způsob rozšíření obytných prostor je dnes velmi využívaný. K tomu, abyste podkroví mohli využít k bydlení, je potřeba jej kvalitně zateplit.
Reklama
Materiály pro zateplení podkroví
Pro zateplení podkroví se dá využít několika materiálů. Nosná konstrukce krovu je tvořena ze dřeva, případně se používá také železobeton nebo ocel.
Zdroj: Botticelli s.r.o.
Polystyren
Samotná izolace je nejčastěji provedena z polystyrenu – PES. Ten se umisťuje ve formě nařezaných bloků. Polystyren je vhodným materiálem zejména z toho důvodu, že má skvělé tepelně izolační vlastnosti.
Na druhou stranu je ale náchylnější na vlhkost. V případě, že dojde k jeho kontaktu s vodou, dochází ke snížení jeho izolačních vlastností. Předností polystyrenu je pak jeho poměrně nízká pořizovací cena.
Minerální vlna
Stejně oblíbeným materiálem jako polystyren je také minerální vlna, která se vyrábí z křemene nebo čediče. Tyto horniny jsou roztaveny a vytvrzeny. V konečné fázi má vlna tvar desek, které se jednoduše instalují pod krov domu.
Minerální vlna má podobné vlastnosti jako polystyren, její výhodou je ale dobrá odolnost vůči žáru a ohni.
Přečtěte si také:
Celulóza
Méně tradičním řešením je izolace v podobě foukané celulózy. Její největší předností je právě to, že se zafoukává. Díky tomu se s ní dají velmi dobře izolovat i jinak hůře dostupná místa, v nichž by bylo obtížné pokládat klasické izolační materiály.
Kamenná vlna
Zajímavým řešením je izolace podkroví kamennou vlnou. Ta má velmi dobré izolační vlastnosti, navíc rovněž odolává vysokým teplotám při případném požáru. Používá se buď foukaná izolace nebo desky z kamenné vlny.
Zdroj: Botticelli s.r.o.
Zateplení pomocí desek z kamenné vlny
Jednou z možností, jak zateplit podkroví, je využití desek z kamenné vlny. Příkladem budiž desky ROCKWOOL. Ty umožňují velmi jednoduché, rychlé a hlavně kvalitní provedení jak zateplení s přiznanými krokvemi, dají se použít i u podkroví, které je řešeno pomocí sádrokartonu.
Vlastnosti desek z kamenné vlny
- Tvarově stálé
- Pružné
- Dobře přilnavé ke konstrukci
- Perfektně vyplní potřebný prostor
- Zamezují vzniku spár a tepelných mostů
- Nesesedají
- Zamezují únikům tepla v zimě
- Zamezují přehřívání interiéru v létě
- Mají zvukoizolační vlastnosti
- Nehořlavé
- Vodoodpudivé
- Odolné vůči vlhkosti
Způsoby zateplení deskami z kamenné vlny
Nad krokvemi
První možností, jak zateplit podkroví, je umístění izolačních desek z kamenné vlny nad krokvemi. Toto řešení je vhodné ve chvíli, kdy chcete v interiéru ponechat přirozený vzhled konstrukce krovu. Ideální jsou tak v případě dřevěných krovů.
Nad původními krokvemi v tomto případě musíte vytvořit bednění a konstrukci pomocných krokví se speciálními držáky. Na bednění se pak pokládá ještě parozábrana. Následuje už samotné položení desek z kamenné vlny, a to ve dvou vrstvách.
Poslední vrstva je pak tvořena hydroizolací, kontralatěmi pro upevnění střešní krytiny a samotnou střešní krytinou.
Zdroj: Botticelli s.r.o.
Mezi a pod krokvemi
Častěji využívaný je způsob, kdy je izolace umístěna mezi a pod krokvemi. V tomto případě se izolace pokládá na dřevěnou konstrukci krovu a poté i pod ní. Pokládá se přitom v několika vrstvách, minimálně však ve dvou.
První vrstva je dána výškou přídavného roštu.
Poté se pokračuje položením parozábrany a upevněním nosného roštu sádrokartonového podhledu.
Následuje montáž sádrokartonových desek. Ponechá se zde vzduchová mezera, která se vyplní další vrstvou izolace. V konečné fázi se pak provede finální montáž sádrokartonové desky.
Zdroj článku: Tisková zpráva Botticelli s.r.o.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!