Jak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlny

16. červen 2014 | 11:59

Užitný prostor v domě se dá zvětšit tím, že vytvoříte místnost v podkroví. Tento způsob rozšíření obytných prostor je dnes velmi využívaný. K tomu, abyste podkroví mohli využít k bydlení, je potřeba jej kvalitně zateplit.

Reklama
Zdroj: TZ Botticelli s.r.o.Zdroj: TZ Botticelli s.r.o.

 

 

Materiály pro zateplení podkroví

Pro zateplení podkroví se dá využít několika materiálů. Nosná konstrukce krovu je tvořena ze dřeva, případně se používá také železobeton nebo ocel.

 

Jak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlnyJak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlny
Zdroj: Botticelli s.r.o.

 

 

Polystyren

Samotná izolace je nejčastěji provedena z polystyrenu – PES. Ten se umisťuje ve formě nařezaných bloků. Polystyren je vhodným materiálem zejména z toho důvodu, že má skvělé tepelně izolační vlastnosti.

Na druhou stranu je ale náchylnější na vlhkost. V případě, že dojde k jeho kontaktu s vodou, dochází ke snížení jeho izolačních vlastností. Předností polystyrenu je pak jeho poměrně nízká pořizovací cena.

Minerální vlna

Stejně oblíbeným materiálem jako polystyren je také minerální vlna, která se vyrábí z křemene nebo čediče. Tyto horniny jsou roztaveny a vytvrzeny. V konečné fázi má vlna tvar desek, které se jednoduše instalují pod krov domu.

Minerální vlna má podobné vlastnosti jako polystyren, její výhodou je ale dobrá odolnost vůči žáru a ohni.

Celulóza

Méně tradičním řešením je izolace v podobě foukané celulózy. Její největší předností je právě to, že se zafoukává. Díky tomu se s ní dají velmi dobře izolovat i jinak hůře dostupná místa, v nichž by bylo obtížné pokládat klasické izolační materiály.

Kamenná vlna

Zajímavým řešením je izolace podkroví kamennou vlnou. Ta má velmi dobré izolační vlastnosti, navíc rovněž odolává vysokým teplotám při případném požáru. Používá se buď foukaná izolace nebo desky z kamenné vlny.

 

Jak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlnyJak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlny
Zdroj: Botticelli s.r.o.

 

 

Zateplení pomocí desek z kamenné vlny

Jednou z možností, jak zateplit podkroví, je využití desek z kamenné vlny. Příkladem budiž desky ROCKWOOL. Ty umožňují velmi jednoduché, rychlé a hlavně kvalitní provedení jak zateplení s přiznanými krokvemi, dají se použít i u podkroví, které je řešeno pomocí sádrokartonu.

Vlastnosti desek z kamenné vlny

 • Tvarově stálé
 • Pružné
 • Dobře přilnavé ke konstrukci
 • Perfektně vyplní potřebný prostor
 • Zamezují vzniku spár a tepelných mostů
 • Nesesedají
 • Zamezují únikům tepla v zimě
 • Zamezují přehřívání interiéru v létě
 • Mají zvukoizolační vlastnosti
 • Nehořlavé
 • Vodoodpudivé
 • Odolné vůči vlhkosti

Způsoby zateplení deskami z kamenné vlny

Nad krokvemi

První možností, jak zateplit podkroví, je umístění izolačních desek z kamenné vlny nad krokvemi. Toto řešení je vhodné ve chvíli, kdy chcete v interiéru ponechat přirozený vzhled konstrukce krovu. Ideální jsou tak v případě dřevěných krovů.

Nad původními krokvemi v tomto případě musíte vytvořit bednění a konstrukci pomocných krokví se speciálními držáky. Na bednění se pak pokládá ještě parozábrana. Následuje už samotné položení desek z kamenné vlny, a to ve dvou vrstvách.

Poslední vrstva je pak tvořena hydroizolací, kontralatěmi pro upevnění střešní krytiny a samotnou střešní krytinou.

Jak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlnyJak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlny
Zdroj: Botticelli s.r.o.

 

 

Mezi a pod krokvemi

Častěji využívaný je způsob, kdy je izolace umístěna mezi a pod krokvemi. V tomto případě se izolace pokládá na dřevěnou konstrukci krovu a poté i pod ní. Pokládá se přitom v několika vrstvách, minimálně však ve dvou.

První vrstva je dána výškou přídavného roštu.

Poté se pokračuje položením parozábrany a upevněním nosného roštu sádrokartonového podhledu.

Následuje montáž sádrokartonových desek. Ponechá se zde vzduchová mezera, která se vyplní další vrstvou izolace. V konečné fázi se pak provede finální montáž sádrokartonové desky.

Zdroj článku: Tisková zpráva Botticelli s.r.o.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak zateplit luxfery ve fasádě?

Jak zateplit luxfery ve fasádě?

V posledních době se vrací do módy luxfery. Jejich využití v domácnosti je poměrně rozmanité. V určitých případech je potřeba počítat s jejich zateplením. V dnešním článku si nastíníme, jak jednoduše provést zateplení luxfer.

Jak zateplit plochou střechu? Využití pěnové izolace

Jak zateplit plochou střechu? Využití pěnové izolace

Ploché střechy se sice vyskytují převážně u komerčních objektů, ale v poslední době je kvůli nenáročné realizaci a poměrně snadnému řešení izolace využívají také mnozí architekti. Rovněž jsou typickým znakem pro panelové bytové domy. Zateplení ploché střechy je ideální provést už při výstavbě. Pokud…


Jak stříhat plech pomocí nůžek?

Jak stříhat plech pomocí nůžek?

Stříhání plechu není pro hobby kutily tak častou činností. Pokud však přeci jen potřebujete upravit a nastříhat kus plechu, je určité dobré vědět, jak k tomu přistoupit. Na stříhání plechů použijte nůžky na plech, ať už ruční, elektrické či třeba pákové.

Jak čistit koberec pomocí profesionálního čistícího stroje?

Jak čistit koberec pomocí profesionálního čistícího stroje?

K důkladnému vyčištění koberce mokrou cestou je nejlepší, pokud si na den zapůjčíte profesionální průmyslový stroj. V Praze i dalších městech si lze dnes tyto stroje bez problémů zapůjčit.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!