Jak vybrat parotěsnou fólii
21. červen 2017 | 10:15Ve stavebnictví se neobejdete bez parotěsné fólie, která je naprosto nepostradatelným pomocníkem pro mnoho řemesel.
ReklamaCo je parotěsná fólie
Parotěsná fólie nebo také parozábrana je speciální fólie s ochrannou funkcí v objektech. Jejím úkolem je zabezpečit těsnost vnitřního pláště proti vodním parám. Odděluje vnitřní prostory objektu od ostatních konstrukcí. Parofólie musí být vzduchotěsná a její části musí být spojeny neprodyšně. K tomu se používají speciální pásky a lepidla.
K čemu se používá?
Nejčastěji se parotěsná fólie používá k zabránění prostupu vlhka do opláštění či střechy domu. Umisťuje se před tepelnou izolaci, v některých případech i mezi ni. Montuje se mezi sádrokarton i palubky, ale také například pod plovoucí podlahu.
Jaké má mechanické vlastnosti?
Parotěsná fólie zabraňuje pronikání par vznikajících v interiéru do střešní konstrukce. Její další důležitou funkcí je také ochrana tepelněizolační vrstvy před kondenzací vody. Tím je zajištěna její správná funkce. Vzduchotěsné a parotěsné vlastnosti fólie také zvyšují kumulaci tepla v interiéru.
Na co dát pozor při výběru?
Správný výběr parotěsné zábrany má vliv na chování zatepleného pláště budovy. Kvalita je definována několika parametry. Vybíráme podle tloušťky, propustnosti vodních par, pevnosti v tahu, reflexivity, požární odolnosti a dalších hodnost. Nejlépe správný typ určí odborník.
Druhy parotěsných fólií
Parotěsná fólie s bublinkami - zde je izolace na bázi polyetylénové bublinkové fólie s natavenou leštěnou hliníkovou fólii. Používá se do střešních konstrukcí, stěn dřevostaveb, pod rozvody teplovodního podlahového topení, atd. Dělí se na dva typy:
- AB - hliníková fólie je zde natavena pouze z jedné strany
- ABA - hliníková fólie je natavena na bublinkovou fólii z obou stran
Metalizovaná parotěsná fólie - je izolace vyrobená na bázi polyetylénové pěny, na které je natavená leštěná hliníková fólie. Dělí se na dva typy:
- AP3- zde je hliníková fólie natavená z jedné strany na PE pěnu tloušťky 3 mm
- AP5 - provedení je shodné jako u typu A3, síla pěny je však 5 mm
Jak správně parotěsnou fólii instalovat
Prvním bodem před instalací je správné umístění parotěsné fólie. Nevhodně umístěná parozábrana způsobí celou řadu problémů a nefunkčnost zateplení domu. Aby správně fungovala, je potřeba ji umístit co nejblíže k interiérové části obvodové stěny a nesmí dojít k jejímu porušení či nepřesnému spojení. Při špatném spojení může dojít k průniku vlhkosti do tepelné izolace a tím k jejímu znehodnocení.
Porovnání s difuzní fólií
Zatímco je parozábrana vždy umístěna pod tepelnou izolací a zabraňuje proniknutí teplého vzduchu z interiéru do ochlazované části izolace, difúzní fólie umožní prostup vlhkosti z interiéru do provětrávané mezery od okapu k hřebeni a zabraňuje zatečení vody do tepelné izolace při poruše krytiny.
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!