Jak vybrat parotěsnou fólii

21. červen 2017 | 10:15

Ve stavebnictví se neobejdete bez parotěsné fólie, která je naprosto nepostradatelným pomocníkem pro mnoho řemesel.

Reklama
Parotěsná fólie je nepostradatelným pomocníkem pro mnoho řemeselParotěsná fólie je nepostradatelným pomocníkem pro mnoho řemesel

Co je parotěsná fólie

Parotěsná fólie nebo také parozábrana je speciální fólie s ochrannou funkcí v objektech. Jejím úkolem je zabezpečit těsnost vnitřního pláště proti vodním parám. Odděluje vnitřní prostory objektu od ostatních konstrukcí. Parofólie musí být vzduchotěsná a její části musí být spojeny neprodyšně. K tomu se používají speciální pásky a lepidla.

K čemu se používá?

Nejčastěji se parotěsná fólie používá k zabránění prostupu vlhka do opláštění či střechy domu. Umisťuje se před tepelnou izolaci, v některých případech i mezi ni. Montuje se mezi sádrokarton i palubky, ale také například pod plovoucí podlahu.

Jaké má mechanické vlastnosti?

Parotěsná fólie zabraňuje pronikání par vznikajících v interiéru do střešní konstrukce. Její další důležitou funkcí je také ochrana tepelněizolační vrstvy před kondenzací vody. Tím je zajištěna její správná funkce. Vzduchotěsné a parotěsné vlastnosti fólie také zvyšují kumulaci tepla v interiéru.

Na co dát pozor při výběru?

Správný výběr parotěsné zábrany má vliv na chování zatepleného pláště budovy. Kvalita je definována několika parametry. Vybíráme podle tloušťky, propustnosti vodních par, pevnosti v tahu, reflexivity, požární odolnosti a dalších hodnost. Nejlépe správný typ určí odborník.

Druhy parotěsných fólií

Parotěsná fólie s bublinkami - zde je izolace na bázi polyetylénové bublinkové fólie s natavenou leštěnou hliníkovou fólii. Používá se do střešních konstrukcí, stěn dřevostaveb, pod rozvody teplovodního podlahového topení, atd. Dělí se na dva typy:

  • AB - hliníková fólie je zde natavena pouze z jedné strany
  • ABA - hliníková fólie je natavena na bublinkovou fólii z obou stran

Metalizovaná parotěsná fólie - je izolace vyrobená na bázi polyetylénové pěny, na které je natavená leštěná hliníková fólie. Dělí se na dva typy:

  • AP3- zde je hliníková fólie natavená z jedné strany na PE pěnu tloušťky 3 mm
  • AP5 - provedení je shodné jako u typu A3, síla pěny je však 5 mm

Jak správně parotěsnou fólii instalovat

Prvním bodem před instalací je správné umístění parotěsné fólie. Nevhodně umístěná parozábrana způsobí celou řadu problémů a nefunkčnost zateplení domu. Aby správně fungovala, je potřeba ji umístit co nejblíže k interiérové části obvodové stěny a nesmí dojít k jejímu porušení či nepřesnému spojení. Při špatném spojení může dojít k průniku vlhkosti do tepelné izolace a tím k jejímu znehodnocení.

Porovnání s difuzní fólií

Zatímco je parozábrana vždy umístěna pod tepelnou izolací a zabraňuje proniknutí teplého vzduchu z interiéru do ochlazované části izolace, difúzní fólie umožní prostup vlhkosti z interiéru do provětrávané mezery od okapu k hřebeni a zabraňuje zatečení vody do tepelné izolace při poruše krytiny.

[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.88 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vybrat difúzní folii

Jak vybrat difúzní folii

Víte, jak správně vybrat difuzní fólii a k čemu vlastně slouží?

Jak instalovat nopovou fólii

Jak instalovat nopovou fólii

Víte, co je nopová fólie, jak ji instalovat a k čemu se používá?


Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Potřebujete se chránit před sluníčkem, zvědavou sousedkou nebo vás trápí neustálý smog z hlavní cesty? Přemýšlíte, jak prakticky a efektivně zastínit plot? Vhodným řešením je stínící tkanina na plot.

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Dešťová voda může pomoci ušetřit více než polovinu výdajů za vodu. Je důležité vybrat si vhodnou nádrž na vodu.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pantáta Bezrouška

pondělí, 19. červenec 2021
20:39

Hlavně pozor na to, aby vám firma přivezla a následně instalovala tkaovou parotěsnou folii, kterou jste si objednali. U nás je prozradil až ean kód, který byl na dovežené fólií jiný než na fólii, kterou jsme si objednali. :D Docela jsem zíral, co si to dovolili, ale oni se tvářili jakože "to se stává, omlouváme se". Tak hlavně že dovežená fólie byla skoro o polovinu levnější. :D


Napsal: Pantáta Bezrouška [Odpovědět]

Daniel

čtvrtek, 30. prosinec 2021
13:41


Napsal: Daniel [Odpovědět]

Daniel

čtvrtek, 30. prosinec 2021
13:41

tady:


Napsal: Daniel [Odpovědět]