Jak ochránit dřevěné fasády?

24. květen 2013 | 09:25

Dřevo se dnes využívá nejen při výrobě nábytku, ale také na fasádách rodinných domů. Přírodní materiál má totiž dobré tepelně izolační vlastnosti. Využití dřevěných fasád je tak významné zejména u nízkoenergetických staveb.

Reklama
Jak ochránit dřevěné fasády?Jak ochránit dřevěné fasády?

Na dřevo, které tvoří fasádu domu, však působí hodně negativních vlivů, zejména vlhkost, sluneční svit a také škodlivé organismy, jako jsou červotoči a další. Dřevěnou fasádu je tak nutné chránit, a to například pomocí lazury.

Postup opravy

Lazurový nátěr je na dřevěné fasády vhodný z toho důvodu, že je vysoce odolný vůči klimatickým podmínkám.

Zároveň má také vysokou propustnost par a rovněž i potřebnou elasticitu. Pro ochranu dřeva je vhodné použít lazuru se silnou vrstvou.

Základní ošetření dřeva

Prvním krokem je ošetření surového dřeva. To pomocí ředidla zbavíme zbytků lepidel, mastnoty a pryskyřice.

Impregnační nátěr

V druhé fázi se provádí základní nátěr, k němuž je vhodná impregnační lazura. Ta na dřevě vytvoří ochranný film, jenž pak dřevo chrání přes napadení houbami.

Aplikace nátěru

Dalším krokem je aplikace silného nátěru, a to nejlépe dvoufázově. Nátěr zabrání pronikání vody do dřeva, avšak udrží propustnost vlhkosti, takže nedojde k tlení dřevěného materiálu.

Opravný nátěr

V případě opravného nátěru je potřeba nejprve zbrousit poškozená místa. Broušení musí být kvalitní, až na zdravé části dřeva.

Použít lze kromě brusky také brusný papír, případně i louh, který rozpustíme ve vodě. Opět se použije nejprve impregnační lazura a teprve poté přistoupíme k nátěru silnou lazurou.

Co je třeba na opravu:

  • Lazurový nátěr
  • Impregnační lazura
  • Ředidlo
  • Bruska, brusný papír
  • Louh

 

Jak dlouho oprava potrvá

Doba opravy dřevěné fasády je závislá na tom, zda ji budeme opravovat celou, nebo přistoupíme k renovaci jen určité části poškozeného dřeva. Čas se tak pohybuje od několika desítek minut až po několik dní. Před nanesením lazury silné vrstvy je nutné vyčkat na chvíli, až zaschne impregnační nátěr.

Jaké budou náklady

2,5l lazurového nátěru stojí cca 350-400Kč. V podobné cenové relaci se pohybuje také cena louhu na dřevo. Zakoupit je lze ve všech hobby marketech. Ostatní pomůcky jsou znatelně levnější.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit fleky z dřevěné podlahy?

Jak odstranit fleky z dřevěné podlahy?

Dřevěné podlahy jsou velmi oblíbené zejména v moderních domácnostech a u novostaveb. Přírodní materiál má totiž příjemný vzhled a přirozenou vůni. Pokud i vy doma máte dřevěnou podlahu, měli byste vědět, jak se o nich starat, aby její původní vzhled vydržel co nejdéle. Občas se stane, že vám na zem …

2 zásadní tipy, jak ochránit zahrádku proti škůdcům

2 zásadní tipy, jak ochránit zahrádku proti škůdcům

Trápí vaši zahradu škůdci, jako jsou krtek, ptáci nebo lesní zvěř? I proti nim se dá účinně zahrada chránit.


TZ: Jak ochránit rostliny před škůdci jako jsou mšice, červci, molice či štítenky?

TZ: Jak ochránit rostliny před škůdci jako jsou mšice, červci, molice či štítenky?

Při pěstování rostlin, i těch balkónových, se můžeme setkat s celou řadou škůdců, jako jsou mšice, červci, molice, štítenky, třásněnka západní apod. Velmi rychle se množí a dokážou během krátké doby rostliny značně poškodit.

Jak opravit starou fasádu domu?

Jak opravit starou fasádu domu?

Netěší vás pohled na fasádu vašeho rodinného domu? Pak si pořiďte potřebné pomůcky a opravte si ji. Oprava fasády domu je vcelku rychlou a nijak zvlášť složitou záležitostí. Dům díky nové fasádě získá daleko lepší vzhled.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Ivan

čtvrtek, 13. květen 2021
02:34

Koukám, že s podobnými články se roztrhl pytel :) Zrovna dneska jsem v sekci zahrada na čerstvých zprávách četl podobný. Asi to bude blížícím se létem a začínající rekreační sezónou. (Já osobně se nemohu svojí chatičky dočkat) Každopádně, kdyby se někdo chtěl podívat, zkusím sem dát odkaz na ty stránky. :)


Napsal: Ivan [Odpovědět]