Jak odstranit fleky z dřevěné podlahy?

14. prosinec 2015 | 12:44

Dřevěné podlahy jsou velmi oblíbené zejména v moderních domácnostech a u novostaveb. Přírodní materiál má totiž příjemný vzhled a přirozenou vůni. Pokud i vy doma máte dřevěnou podlahu, měli byste vědět, jak se o nich starat, aby její původní vzhled vydržel co nejdéle. Občas se stane, že vám na zem ukápne mastnota, nebo se na podlaze vytvoří špinavý flek od něčeho jiného. Při odstraňování skvrn z dřevěných podlah je třeba postupovat níže uvedeným způsobem.

Reklama
Jak odstranit fleky z dřevěné podlahy?Jak odstranit fleky z dřevěné podlahy?

Jak udržovat dřevěnou podlahu?

Nejprve se zaměřme na samotnou údržbu dřevěných podlah. Aby nedocházelo k jejich deformaci a ztrátě přirozené barvy a dalších vlastností, je třeba zajistit v místnostech ideální podmínky.

Dřevo si nejlépe zachová svoje původní vlastnosti ve chvíli, kdy je v interiéru pokojová teplota, tedy zhruba kolem 20 stupňů Celsia. Důležitá je také relativní vlhkost vzduchu. Ta by neměla přesáhnout 60%. Ve chvíli, kdy by byla příliš nízká, docházelo by k postupnému vytváření spár v podlaze, což by narušilo její celistvost.

Postup odstranění fleků z dřevěné podlahy

Je poměrně důležité, abyste vzniklé skvrny z dřevěné podlahy odstranili pokud možno co nejdříve. Jakmile zaschnou, bude čištění mnohem obtížnější a může se stát, že je neodstraníte zcela a budou i přes veškerou vaši snahu stále viditelné.

Postup je v zásadě následující. Místo, které je zašpiněné, musí být zcela volné. Pokud v jeho blízkosti máte nějaký nábytek (židle, stůl, komodu), přesuňte jej na jiné místo tak, abyste ke skvrnám měli volný přístup.

Podlahu následně důkladně zameťte koštětem a povrch také vysajte pomocí vysavače, aby byl zcela čistý a bez prachu. Pak podlahu na postiženém místě vytřete. Hadr by však neměl být příliš mokrý, před vytíráním jej tak co nejvíce vyždímejte.

Pokud se skvrny pouhým vytřením neodstraní, je třeba přistoupit k dalšímu čištění. Podlahu na postiženém místě lehce obruste, a to pomocí smirkového papíru. Nejlepší je, pokud tak učiníte krouživými pohyby. Podlaha musí být na všech místech po obroušení dokonale hladká. Poté je opět zameťte a vytřete.

K vyčištění skvrn se dají použít také speciální čističe skvrn na podlahy, které zakoupíte v drogerii. V tom případě se vždy řiďte návodem, který je součástí balení, nebo je uveden přímo na obalu produktu.

V případě nanášení čističe platí, že je třeba aplikaci provádět podle struktury dřeva, nikoliv krouživými pohyby jako v případě smirkování. Podlahu pak po nanesení nechte důkladně oschnout, ideálně třeba přes noc. Teprve ve chvíli, kdy je podlaha zcela suchá, můžete na ni zpět postavit nábytek, který jste před tím odstranili.

Co je potřeba

  • Koště, lopatka
  • Vysavač
  • Voda, hadr
  • Mop
  • Čistič skvrn

Jak dlouho to potrvá?

Pokud použijete speciální čističe skvrn, počítejte s tím, že bude potřeba je nechat po nanesení několik hodin zaschnout. V případě, že odstraňujete čerstvé drobné skvrny, zbavíte se jich poměrně rychle, zabere vám to maximálně půl hodiny času.

Jaké budou náklady?

S náklady počítejte v okamžiku, kdy na fleky na podlaze použijete čistič skvrn. Nejlevnější produkty se dají pořídit i v ceně pod 200 Kč, kvalitnější pak mohou vyjít až na 1.000 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 22x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit staré lino před pokládkou nové podlahy?

Jak odstranit staré lino před pokládkou nové podlahy?

Během rekonstrukce domácnosti vás možná čeká problém s odstraněním starého lina, které máte v kuchyni, na chodbě, případně i v jiných místnostech. V dnešním článku si nastíníme postup, díky němuž vám práce půjde snadno a rychle.

Jak ochránit dřevěné fasády?

Jak ochránit dřevěné fasády?

Dřevo se dnes využívá nejen při výrobě nábytku, ale také na fasádách rodinných domů. Přírodní materiál má totiž dobré tepelně izolační vlastnosti. Využití dřevěných fasád je tak významné zejména u nízkoenergetických staveb. Na dřevo, které tvoří fasádu domu, však působí hodně negativních vlivů, …


Laminátové podlahy: Jak opravit drobné poškození?

Laminátové podlahy: Jak opravit drobné poškození?

Upustili jste na laminátovou podlahu ostřejší předmět a ten způsobil její drobné poškození? Takovou vadu snadno a rychle zahladíte.

Jak odstranit barvu z radiátoru?

Jak odstranit barvu z radiátoru?

Před tím, než se pustíte do natírání radiátorů, je zpravidla zapotřebí odstranit původní barvu. Kromě ní je vhodné se zbavit i veškerých nečistot, které jsou na radiátoru zaneseny a také všech hrubostí, například kapek, které pak kazí celkový vzhled po nanesení nového nátěru.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

zbynek

čtvrtek, 22. září 2016
13:43

Základem je kvalitní dřevěná podlaha. Například tato:


Jana Sehnalikova

neděle, 11. prosinec 2016
18:56

Dobrý den
mám na vás obrovskou prozbu mužete mi prosim poradit jak vyčistím zaschlou skvrnu od ovoce na parketách,vyzkoušela jsem už snad všechno a skvrna se ani nehla,možná že tento dotaz nebudete umět zodpovědět,tak jestli třeba nevite na koho se mám obrátit
předem moc děkuji za odpověd
jana


Napsal: Jana Sehnalikova [Odpovědět]

Valounek

pondělí, 21. červen 2021
19:11

My jsme měli fleky na podlaze v kuchyni. Když jsme chvíli po nastěshování do baráku vařili, tak se tam vylil olej. Pět let se s tím nedalo nic dělat, až se pak dělala nová podlaha, protože se ta stará začla kroutit. Od té doby používáme litinový hrnec podle rad z článku na


Napsal: Valounek [Odpovědět]